$
המזרח התיכון

טיוטת הסנקציות המקודמת באו"ם: 23 בכירים לובים על הכוונת

מועצת הביטחון מעבירה הילוך לקראת הטלת סנקציות בינלאומיות על משטרו של מועמר קדאפי. טיוטת החלטה שחולקה לחברות מועצת הביטחון כוללת אמברגו נשק והקפאת תנועה ונכסים של בכירים במשטר הלובי. הסנקציות יכוונו נגד קדאפי עצמו, שמונת ילדיו, שרים בכירים, מפקדי הצבא וועדת המהפכה

yent וסוכנויות הידיעות 09:5426.02.11

טיוטת הסנקציות על לוב המקודמת באו"ם כוללת אמברגו נשק, הקפאת תנועה של 23 בכירי שלטונו של מועמר קדאפי וכן הקפאת נכסיהם האישיים - כך מסרו הלילה (שבת) דיפלומטים בניו-יורק.

 

מועצת הביטחון דנה הלילה בהצעה, שנוסחה על-ידי בריטניה וצרפת, ודומה מאוד בתכניה לזו שאושרה אתמול על-ידי האיחוד האירופי. לפי שעה לא ברור מתי תובא הצעת הסנקציות להצבעה, אולם ייתכן שהדבר יבוצע כבר ב-24 השעות הקרובות.

 

תושבים בבנגאזי תושבים בבנגאזי צילום: איי פי

למעט שליט לוב, כלולים ברשימת הסנקציות שמונת ילדיו: חמיס, חניבעל, מוחמד, סייף אל-ערב, סייף אל-איסלאם, מועטסם, סעדי ועיישה. בנוסף, מופיעים ברשימה: מפקד צבא לוב מסעוד עבד אל-חאפז, שר ההגנה אבו-באקר יונס ג'אבר, ראש המודיעין עבדאללה אל-סאנוסי, בכירי שירותי הביון וועדת המהפכה וכן בני דודיו של קדאפי - סייד ואחמד קדאף אל-דאם החשודים במעורבות ברכישות נשק ובטרור כלפי גולים לובים ברחבי העולם. יצויין כי שלשום הודיע אחמד קדאף אל-דאם על עריקתו למצרים במחאה על "ההפרות הבוטות של החוק הבינלאומי וזכויות האדם מצד שלטונות לוב".

 

במהלך הדיון הועלתה הצעה להכריז על המרחב האווירי של לוב כשטח האסור לטיסה, בדומה למצב שהיה נהוג בעיראק בין השנים 1991-2003. ההצעה באה על-רקע הדיווחים כי קדאפי משתמש בחיל האוויר על-מנת להפציץ מפגינים בערים ועיירות שאינן סרות עוד למרותו. נראה כי בשלב זה לא יקודמו צעדי ענישה שייפגעו בציבור הלובי.

 

 

קדאפי חייב לשאת באחריות

 

מאז הצהרותיו הפומבית של נשיא ארה"ב, ברק אובמה, בנוגע לנעשה בלוב, לוחצת וושינגטון על חברות מועצת הביטחון לאשר את החלטת הסנקציות בזריזות. עם עזיבתם של של אחרוני הדיפלומטים האמריקנים בטריפולי למלטה ולטורקיה, הכריזה ארה"ב על שורת צעדים חד-צדדים ובמרכזם: הוראה למערכת הפיננסית האמריקנית להקפיא נכסים ולמנוע העברת כספים כלשהיא לקדאפי ושלושה מבניו ובתו או מהם.

 

בהודעה שפרסם אובמה הלילה נכתב כי "ממשלת לוב ממשיכה בהפרת זכויות האדם ובהתאכזרות שערוריתית לעמה. מדובר ללא ספק בהפרה של הנורמות הבינלאומיות ולכן על ממשלת לוב לשאת באחריות. הסנקציות (האמריקניות) מתמקדות בממשל קדאפי ושומרות על נכסי העם הלובי".

 

"מועמר קדאפי, ממשלתו וקרוביו, משתמשים בנשק, שכירי חרב ובאלימות בלתי מרוסנת נגד אזרחים בלתי חמושים. קיים חשש כבד שנכסיה של לוב ינוצלו על-ידי אנשים אלה, אם לא נגן עליהם", כתב אובמה בהודעתו. "המתקפות הנמשכות בלוב והמספר הגדל של לובים המבקשים מקלט במדינות אחרות, הביאו להידרדרות קיצונית ביציבות הביטחונית במדינה ולסכנה יוצאת דופן לאינטרסים אמריקניים. לכן אני מכריז על מצב חירום לאומי להתמודדות עם איום זה".

 

במקביל, הידקו שירותי המודיעין האמריקנים את המעקב אחר קדאפי ואנשי המעגל הפנימי שלו, כדי להכין את הקרקע לקראת העמדתם לדין בינלאומי על הפרת זכויות האדם ופשעי מלחמה.

 

דובר הבית הלבן, ג'יי קרני, הבהיר כי הפעולות שננקטו הן הראשונות ורמז שגם האופציה הצבאית עודנה מונחת על השולחן. מזכירת המדינה, הילרי קלינטון, בירכה על החלטת מועצת זכויות האדם של האו"ם לגנות את משטר הלובי על האלימות שהוא מפעיל כלפי עמו. קלינטון צפויה להגיע לז'נבה ביום שני הקרוב כדי לדון עם עמיתיה האירופים בהתפתחויות בלוב ובצעדים שנוקט המערב.

 

במקביל, נמשך מצעד הדיפלומטים ופקידי הממשל הלובים שמתנערים מקדאפי ומיישרים קו לצד המפגינים ומדינות המערב. הלילה הודיע שגריר לוב באו"ם, מוחמד שלגאם, כי הוא מצטרף לסגנו איברהים דבשי ולא ייצג עוד את הממשל בטריפולי. דבשי קרא מוקדם יותר למועצת הביטחון להטיל סנקציות על קדאפי ואנשיו והסביר כי השליט הלובי, המושל במדינה זה 42 שנה, לא ירשה לעצמו לפרוש מהשלטון בחיים. "מדובר בחולה נפש, הוא לא יציב מבחינה נפשית", אמר.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x