$
המזרח התיכון

נתניהו בירך על הודעת הצבא; ברק שוחח עם טנטאווי

צבא מצרים הודיע היום כי יכבד את כל ההסכמים שנחתמו; שר האוצר: "נזדקק לחבילת תמריצים משמעותית כדי לפתור את בעיית האבטלה"

סוכנויות הידיעות ו-ynet 20:2212.02.11

ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך הערב על הודעת צבא מצרים, שהתחייב לכבד את ההסכמים הבינלאומיים שנחתמו בעבר, ובהם גם את הסכם השלום עם ישראל. במקביל, שוחח שר הביטחון אהוד ברק בטלפון עם ראש המועצה השלטת של הפיקוד העליון, מוחמד טנטאווי.

 

"הסכם השלום רב השנים בין ישראל

למצרים תרם רבות לשתי המדינות, והוא אבן יסוד לשלום וליציבות במזרח התיכון כולו", אמר ראש הממשלה, בהתייחסות ראשונה למהפכה ההיסטורית במצרים. השיחה שקיימו ברק וטנטאווי מעידה ככל הנראה על קשר ישיר שנשמר בין ישראל לשלטון המצרי הזמני.

 

כאמור, צבא מצרים, שתפס אתמול את השלטון בעקבות התפטרות מובארק, הודיע היום כי הוא מחויב לכל ההסכמים האזוריים והבינלאומיים שחתמה מצרים. עוד נמסר כי הממשלה הנוכחית תכהן כממשלת מעבר עד להקמת ממשלה חדשה. לפי ההודעה, יש להיערך להעברת שלטון מסודת בדרכי שלום לממשלה אזרחית חדשה.

 

בתוך כך, שר האוצר המצרי סמיר רדוואן אמר היום כי "כלכלת מצרים תזקק לחבילת תמריצים משמעותית כדי לפתור את בעיית האבטלה". בראיון לסוכנות הידיעות בלומברג אמר רדוואן כי ימשיך לטפל בענייני הכלכלה המצרית גם בתקופת המעבר הקרובה.

 

17 ימים של מהומות גבו קרוב ל-300 קורבנות בנפש, פגעו בייצוא המצרי ובענף התיירות והביאו להפחתה בדירוג האשראי של המדינה. על פי הערכות של אנליסטים, המשבר הפוליטי צפוי להפחית את הצמיחה המצרית לכ-4%, אם כי לדברי רדוואן מוקדם מדי להערכות מסוג זה. לפני המהומות עמדה תחזית הצמיחה הממשלתית לשנה הקרובה על 6%. שר האוצר גם סירב לתת תחזית לגירעון התקציבי של מצרים שכבר טיפס בשנה החולפת ל-8.1% מהתוצר.

 

שיעור האבטלה במצרים עומד כיום על 9% כאשר שיעורם של בלתי מועסקים בגילאי 25-20 מגיע ל-28%. רדוואן ששימש בעבר כלכלן ראשי בארגון התעסוקה העולמי, נכנס לתפקידו ב-31 בינואר, לאחר שמוברק פיזר את הממשלה הקודמת מתוך ניסיון לפייס את המפגינים שדרשו את פרישתו.

 

הצעד הראשון אותו נקט רדוואן היה להקים קרן מיוחדת של 850 מיליון דולר שנועדה לפיצויים למי שרכושו נפגע במהלך המהומות ולקצבאות למי שהפסיד את עבודתו בשל המהומות. 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x