$
המזרח התיכון

מצרים: הפסדי המהומות צפויים להגיע ל-20 מיליארד ד'

מרצה לכלכלה מאוניברסיטת קהיר צופה עתיד שחור למשק בתנאים הקיימים. לדבריו הנזקים עד כה מוערכים ב-10 מיליארד דולר, אך המשך המחאות והשביתות יוביל להפסד כפול

דורון פסקין 13:4410.02.11
חוסר הרגיעה במצרים הולך ונותן אותותיו על המשק המקומי. ככל שעוברים הימים ככה מתגברים הפסדי הכלכלה.

 

ד"ר פחרי פקיה, מרצה לכלכלה מאוניברסיטת קהיר, צופה עתיד שחור למשק המצרי בתנאים הקיימים. לדבריו, את ההפסדים הכלכליים ניתן לחלק לשניים. הקבוצה הראשונה כוללת ירידה
במחירי הנכסים, כולל נדל"ן, מניות ואג"ח. הפסדים אלה יכוסו בעתיד כשהרחוב המצרי יחזור לשגרה. הקבוצה השנייה כוללת הפסדים שלא ניתן יהיה להחזירם, והם קשורים בהשבתת מגזרים שלמים במשק.

 

ד"ר פקיה סבור כי הנזקים שנגרמו למצרים עד עתה אדירים, וכוללים את השבתת מגזר התקשורת, שיבושים במערכת ההובלה והתחבורה, התעשייה, התיירות והמערכת הפיננסית. לכל אלה יש להוסיף את נזקי הביזה והשוד. הוא העריך שנכון להיום הנזקים מוערכים בכ-60-55 מיליארד לירות מצריות (כ-10 מיליארד דולר). עם זאת הוא העריך כי המשך המחאות והשביתות במצרים יובילו להפסד כפול, בסביבות 100 מיליארד לירות.

 

הערכות אלה גבוהות במידה ניכרת ממה שהעריך דו"ח שפורסם על ידי בנק אגריכול בתחילת השבוע. דו"ח זה העריך כי המשק המצרי מפסיד כ-310 מיליון דולר בכל יום של מחאות.

 

דורון פסקין הוא מנהל אגף המחקר בחברת אינפו פרוד מחקרים (המזה"ת) www.infoprod.co.il

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x