$
המזרח התיכון

הסלמה במצרים: שלושה הרוגים, אלפים תובעים העלאה בשכר

ההרוגים הם מפגינים בעיר חארגה, כאשר במהומות בה יש גם יותר מ-100 פצועים שנורו על ידי אנשי הביטחון. הפגנות ענק גם באלכסנדריה, במנסורה באל עריש ובערים נוספות

דורון פסקין 17:2109.02.11

אם היה נדמה כי העניינים במצרים נרגעים, נראה כי לא כך הם פני הדברים' בוודאי מחוץ לקהיר. בעיר חארגה הנמצאת במצרים עילית נהרגו שלושה מפגינים כנגד השלטון. לפי הדיווחים, ההפגנות החלו ביום שני בלילה והמפגינים התעמתו עם כוחות הביטחון. אנשי הביטחון פתחו באש חיה כנגד המפגינים.

קציר הדמים – 3 הרוגים ולמעלה מ-100 פצועים. בעקבות הידיעות על מות השלושה החלו מהומות קשות עוד יותר במהלכן הוצתו מבנים בעיר ובכלל זה מטה המפלגה השלטת.

 

מעבר לכך, נרשמו הפגנות ענק בערים נוספות כנגד שלטון מובארק. זה כלל כ-200 אלף בני אדם בעיר אלכסנדריה ומספר דומה בעיר מנסורה. הפגנות דווחו גם בדומייאט, באלעריש ובסואץ. שביתות שבת נרשמו גם ליד בניין הפרלמנט בקהיר, הממשלה וכן מול ביתו של ראש הממשלה החדש, אחמד שפיק.

 

במקביל להפגנות התומכות בסילוק הנשיא מובארק ובפיזור הפרלמנט, החלו אלפי עובדים בכל רחבי מצרים לשבות ולמחות כנגד שכרם הנמוך ותנאי העסקתם. השביתות מקיפות מגזרים רבים ומגוונים. התקשורת הערבית מדווחת למשל על כ-4,000 עובדים שהחלו בשביתה במפעל גדול בעיר חלוואן, מרכז תעשייתי חשוב במצרים, דרומית לקהיר.

 

גם במחלה, שם נרשמו מהומות בשנת 2008 על רקע השכר הנמוך החלו מאות מועסקים מחברת "הטקסטיל של מחלה" בשביתה. מאות מהם תובעים את פיטורי ההנהלה. לטענתם, החברה מפסידה למרות שהממשלה כיסתה את חובות המפעל במשבר לפני שלוש שנים. גם 1,500 עובדי בית החולים כפר א-זיאת החלו בשביתה בתביעה לקבל את התמריצים המובטחים להם. כל צוות האחיות והרופאים הצטרפו למחאה.

 

בעיר סואץ השביתו 400 העובדים את קווי הייצור של "החברה הלאומית לפלדה". הם טוענים כי לא קיבלו תוספות ותמריצים במשך שנים. הם מתלוננים כי השכר הממוצע בחברה עומד על כ-600 לירות בחודש (כ-100 דולר). שביתות דומות מדווחות מכל רחבי מצרים. יוזכר כי לפני יומיים החליטה ממשלת מצרים על העלאת השכר ב-15% החל מחודש אפריל. זה לא מרגיע את העובדים.

 

דורון פסקין הוא מנהל אגף המחקר בחברת אינפו פרוד מחקרים (המזה"ת) www.infoprod.co.il

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x