$
עולם

"אירופה לא עשתה כמעט דבר כדי להיערך למשבר חדש"

בראיון לתקשורת הספרדית הדגישו הכלכלנים קנת' רוגוף וכרמן ריינהרט כי אף שהכלכלה העולמית נכנסה לתקופה יציבה, קצב הצמיחה האטי באירופה ובארה"ב יימשך עוד חמש שנים לפחות; מנכ"ל פימקו מוחמד אל־עריאן: "יוון תצטרך לקחת פסק זמן מהיורו"

סוכנויות הידיעות 21:0306.02.11

 

"השלב הגרוע ביותר של המשבר הפיסקאלי באירופה נמצא מאחורינו", כך הצהירו בראיון ליומון הספרדי "אל פאיס" הכלכלנים הידועים פרופסור קנת' רוגוף

מאוניברסיטת הרווארד, ופרופסור כרמן ריינהרט מאוניברסיטת מרילנד.

רוגוף וריינהרט, הידועים בהשקפתם הפסימית יחסית, אמרו בראיון כי ארגון מחדש של חובותיהן של יוון, אירלנד ופורטוגל הוא "צעד בלתי נמנע", ואף יותר מכך, "הוא רצוי ביותר".

 

אולם בספרד, כך הם סבורים, המצב שונה בתכלית: "ספרד לא נכללת ברשימה הזאת", אמר רוגוף, שכיהן גם ככלכלן הראשי של קרן המטבע הבינלאומית. לדבריהם, "הרפורמות שמבצעת הממשלה בספרד הן חיוביות. אולם יש להמתין ולראות מה יקרה עם המגזר הבנקאי במדינה: בסופו של דבר, ההיסטוריה תמיד מראה שהחוב הפרטי הופך לחוב ציבורי". השניים סבורים כי מאחר שהמדינה החליטה להלאים חלק מבנקי החיסכון, עליה לנהוג משנה זהירות כדי לא לחזור על מה שקרה באירלנד. "מחירי הדיור ימשיכו לרדת, והגופים הבנקאיים חייבים לשקף את הירידה הזו לפני שהממשלה תבצע את ההלאמות", אמרו.

 

רוגוף וריינהרט כתבו את רב המכר "This Time it's Different" (הפעם זה שונה), שבו מתוארים משברים כלכליים ב־66 מדינות, שהביאו לתקופות ארוכות של דשדוש בצמיחה. למרות הנימה האופטימית יחסית בדבריהם, שני הפרופסורים הדגישו בראיון גם את ההיבטים הבעייתיים: "אנחנו אמנם נכנסים לתקופה יציבה יותר, רחוקה מאוד מהפניקה של החודשים האחרונים, אבל זה לא אומר הרבה: באירופה ובארה"ב הצמיחה אטית מדי, והסטגנציה הזאת תימשך עוד חמש שנים לפחות. לאור האבטלה וההתאוששות האטית, בלתי נמנע שיהיו בעיות בסקטור הפיננסי, ואירופה כמעט לא עשתה דבר כדי לפתח מנגנון ברור של ארגון מחדש של החוב לשעת הצורך".

 

אתמול דיווח גורם המקורב לקרן המטבע כי אירלנד קיבלה סכום ראשוני בגובה 3.6 מיליארד יורו מקרן החילוץ של גוש היורו, מעט יותר מהסכום שעליו הוסכם. "הסכום שהועבר לאירלנד היה גבוה מהמינימום של 3.3 מיליארד יורו שעליו הוסכם", מסר הגורם.

 

בתוך כך, אתמול אמר מנכ"ל פימקו מוחמד אל־עריאן כי אירופה צריכה להקל את עול החובות של יוון, מאחר שהקיצוצים הנרחבים שעליה ליישם יפגעו בצמיחה. בראיון למגזין הגרמני "דר שפיגל" אמר בסוף השבוע מנכ"ל קרן האג"ח הגדולה בעולם, כי הדרך היחידה שבה תצליח יוון לצאת ממשבר החובות היא להפחית את החוב מ־140% מהתמ"ג ל־90%. לדברי אל־עריאן, המשקיעים יחזרו ליוון רק כאשר כלכלתה תשוב לצמיחה בת־קיימא. לשם כך, אמר, יוון תידרש "לקחת פסק זמן מהיורו", ובהמשך תצטרף לגוש היורו כאשר תהיה תחרותית יותר.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x