$
המזרח התיכון

הבנקים במצרים נפתחו; הנגיד: הזרמנו למערכת הפיננסית 850 מיליון דולר במזומן

הלקוחות רשאים למשוך עד 50 אלף לירות מצריות ו-10,000 דולר ביום; שר האוצר החדש: "אין בכוונת הממשלה להפחית את הסובסידיות - גם אם מחירי המזון והסחורות בעולם יעלו". דו"ח: המשק המצרי מפסיד 310 מיליון דולר בכל יום של הפגנות

סוכנויות הידיעות ודורון פסקין 10:2406.02.11

341 סניפי בנקים במצרים, כולל 152 בקהיר, נפתחו הבוקר - לאחר שהיו סגורים במשך יותר משבוע עקב המהומות במדינה.

 

הבנק המרכזי במצרים העביר 5 מיליארד לירות מצריות (854 מיליון דולר) במזומן למערכת הפיננסית. הנגיד פארוק אל אוקדה מסר בראיון לטלוויזיה הממשלתית כי הבנק המרכזי

השתמש במטוסי תובלה כדי להעביר את הכסף. הבנק שמחזיק 36 מיליארד דולר בעתודות ובערבויות על פיקדונות, הודיע בשבוע שעבר כי הלקוחות יכולים למשוך עד 50 אלף לירות מצריות ו-10,000 דולר ביום, וכי לבנקים יש מספיק נזילות לעמוד בביקושים.

 

"הבנק המרכזי נקט צעד חכם כשפרסם הודעה פומבית בניסיון לחזק את בעלי הפיקדונות", אמרה אן ווימן, העומדת בראש חטיבת השווקים המתעוררים בנומורה הולדינגס בלונדון.

 

עם זאת, הבנקאים מתכוננים למסחר סוער במט"ח, מאחר שמשקיעים זרים ואנשי עסקים מקומיים יעדיפו ככל הנראה לזנוח את המטבע המקומי.

 

הריבית על האג"ח המצריות עשויה לטפס ל-30%, על רקע ניסיונותיה של הממשלה לגייס 11 מיליארד לירות מחר, לאחר שהגיוס שתוכנן לשבוע שעבר בוטל בשל ההפגנות נגד השלטון. ההערכה בקרב האנליסטים היא שהלירה המצרית תרד ב-20% "בטווח הקצר".

 

הבורסה המצרית צפויה אף היא להיפתח השבוע, עם כללים חדשים שמטרתם להגביל את הירידה הצפויה בשוק. הבורסה היתה סגורה בחמשת ימי המסחר האחרונים.

 

בניסיון להרגיע את המפגינים, שר האוצר החדש סמיר רדוואן הדגיש אמש כי אין בכוונת הממשלה להפחית את הסובסידיות - גם אם מחירי המזון והסחורות בעולם יעלו. ההוצאות הציבוריות ישמשו כלי "להשגת צדק חברתי", אמר במסיבת עיתונאים. עם זאת העלייה בהוצאות הציבוריות עשויה להפוך את הגירעון התקציבי ל"דו ספרתי" ב-2011, בהשוואה עם 8.1% בשנה הפיסקאלית שהסתיימה ביוני.

 

לפי דו"ח עדכני שפרסם בנק קרדיט אגריכול במצרים, המשק המצרי מפסיד 310 מיליון דולר בכל יום של הפגנות. לפי הדו"ח, הוסיף כי המשך אי היציבות הפוליטית יביא לפגיעה קשה ביותר במגזר התיירות שמהווה אחד המקורות החשובים ביותר להכנסת מט"ח .

 

בתוך כך, מקור ביטחוני במחוז איסמאעיליה מסר לעיתון מצרי כי אמצעי האבטחה סביב תעלת סואץ תוגברו בימים האחרונים. לפי אותו מקור, שדבריו צוטטו היום, הצעדים ננקטו נוכח ידיעות ולפיהן חוליות חיזבאללה וחמאס נכנסו למדינה במטרה לבצע פיגועים בשטח מצרים.

 

המקור ציין כי גשר "מובארק" מעל תעלת סואץ ייסגר בכל יום בשעה 17:00 כחלק מצעדי האבטחה. המקור קישר את אמצעי האבטחה לפיצוץ צינור הגז בצפון סיני אתמול.

 

דורון פסקין הוא מנהל אגף המחקר בחברת אינפו פרוד מחקרים (המזה"ת)

www.infoprod.co.il

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x