$
המזרח התיכון

דיווח: לראשונה מאז השלום - הצבא המצרי בסיני

בהחלטה דרמטית התירה אתמול ישראל לשני גדודים מצריים לחצות את תעלת סואץ לכיוון שארם א-שייח. זאת, בניסיון לסייע למשטרו של מובארק להשתלט על ההתקוממות במדינה. זו הפעם הראשונה מאז החתימה על הסכם השלום שהצבא המצרי נכנס לסיני. לדיווח אין אישור מאף גורם רשמי

ynet 17:5231.01.11

בקהיר נערכים ל"הפגנת המיליון" מחר (ג'), אך בירושלים מודאגים יותר מהנעשה בחצי האי סיני, ובגבול רפיח בפרט: בהחלטה דרמטית בחרה ממשלת ישראל לאפשר לכוחות צבא מצרים להכניס 800 חיילים לחצי האי, לראשונה מאז נחתם הסכם השלום בין המדינות לפני יותר משלושה עשורים - כך דיווחה סוכנות

הידיעות AP. יצויין כי לדיווח אין אישור מאף גורם רשמי בישראל.

 

גורמים ישראלים אמרו לסוכנות כי מדובר בשני גדודים שעברו אתמול את תעלת סואץ והתפרסו באזור שארם א-שייח, שבדרום סיני. הנקיטה בצעד יוצא הדופן, היא ניסיון ישראלי לסייע למשטרו של חוסני מובארק המתקשה להשתלט על ההתקוממות במדינה. בהסכם השלום, שנחתם ב-1979, נקבע כי חצי האי סיני יהיה שטח מפורז מבחינה צבאית.

 

במהלך שבוע המהומות, שגבה את חייהם של לפחות 140 בני אדם, התפשטה האלימות גם לערים אל-עריש ופורט-סעיד וכן לעיירות בדואיות ברחבי סיני. התקרבות ההפגנות לגבולה הדרומי של ישראל, כך על לפי AP, הביאו בה להכרה שעדיף לאפשר לצבא המצרי להיכנס לחצי האי, מאשר להשאיר אותו פרוץ.

 

אחרי בוקר שהתנהל על מי מנוחות, שבו המפגינים המצרים ושטפו את רחובות קהיר. כ-250 אלף בני אדם התכנסו בכיכר א-תחריר בקהיר, ושבו וקראו לנשיא חוסני מובארק לפרוש מתפקידו. הם אינם שועים לעוצר שהכריזו הכוחות הביטחון, שהחל בשעה 15:00 ואמור להימשך עד מחר ב-08:00. במקביל, השביע מובארק את ממשלתו החדשה, בה שמרו על כסאם רק שישה שרים שכיהנו בממשלה הקודמת.

 

הטלוויזיה המצרית הודיעה על הפסקה מוחלטת של תנועת הרכבות בכל רחבי המדינה. ההערכה היא שההחלטה נובעת מרצון השלטונות למנוע הגעת מפגינים נוספים מרחבי מצרים למוקדי ההתרחשויות בקהיר, ולהקשות עליהם את ההגעה ל"הפגנת המיליון" שאמורה להתקיים מחר.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x