• תפריט
בשולי החדשות

מאיסלנד לטייוואן: 10 המדינות הבטוחות בעולם

במדינות סקנדינביה אפשר לטייל בלילה ללא פחד וגם להביע כל דעה פוליטית בלי לחשוש מרדיפה. אבל לא רק שם. ואיפה הכי מסוכן?

סוכנויות הידיעות 22:4424.01.11

בני אדם משתוקקים לביטחון לעצמם ולקרובים להם. חברות שסובלות מחוסר יציבות אינן יכולות לקדם צמיחה ברמות ההכנסה הממוצעות או ברווחה. קטגוריית השגשוג והביטחון, שהיא חלק ממדד השגשוג השנתי של מכון לגטום מודדת את הביצועים של מדינות בשני תחומים: ביטחון לאומי וביטחון אישי.

 

הקטגוריה משלבת מדדים אובייקטיביים של ביטחון עם סקר סובייקטיבי לגבי הביטחון האישי. בדומה, היכולת לבטא דעות פוליטיות ללא חשש מרדיפה, ותחושת הביטחון כשהולכים לבד בלילה, מייצגים את רמות הרווחה. הנה 10 המדינות הבטוחות ביותר, לפי המכון.

 

10. טייוואן. בעבר נחשבה כמוקד למחלוקת, אולם לאחרונה חלה הפשרה ביחסים עם סין, ותחת הנהגתו של הנשיא מא יינג ג'או הופחתה המתיחות באזור והתחזקה תחושת הביטחון. טייוואן צריכה להתמודד עם מעט איומים פנימיים לביטחון הלאומי, עם מעט פליטים או מצוקות של קבוצות המבוססות על חוסר צדק בהווה או בעבר. המדינה לא תומכת באלימות פוליטית נגד העם, ולא נגרמו מקרי מוות ב-2008 כתוצאה מקונפליקטים אזרחיים. רוב העונים על השאלון אמרו כי הם חשים בטוחים כשהם צועדים לבדם בלילה או כשהם מבטאים דעות פוליטיות.

 

טייפה, טייוואן. בטוח להסתובב לבד בלילה טייפה, טייוואן. בטוח להסתובב לבד בלילה צילום: בלומברג

 

9. סלובניה. בעבר חלק מהגוש הבלקני, סלובניה שיפרה במידה ניכרת את פרופיל הביטחון שלה מאז קיבלה עצמאות מיוגוסלביה בתחילת שנות ה-90. נחשבת כיום לאחת המדינות הפתוחות והדמוקרטיות ביותר מקרב הגוש הקומוניסטי לשעבר של מזרח אירופה. לא דווח על מקרים של אלימות אזרחית או על רקע אתני ב-2008. 80% מהנשאלים הודו שהם חשים בטוחים ללכת לבד בלילה.

 

אגם בלד בסלובניה. נחשבת לפתוחה ודמוקרטית אגם בלד בסלובניה. נחשבת לפתוחה ודמוקרטית צילום: shutterstock

 

8. שבדיה. שייכת לגוש הסקנדינבי ששולט במדד השגשוג, שבדיה מדורגת במקום הנמוך ביותר מקרב 5 המדינות שמרכיבות את סקנדינביה. האתגרים שעומדים בפני המדינה בתחום האבטחה הם מתונים למדי. מספר הפליטים הוא נמוך. שבדיה היא המדינה בעלת האלימות הפוליטית הנמוכה ביותר, שמצביעה על חברה פתוחה במיוחד. לא נרשמו מקרי מוות כתוצאה מאלימות אזרחית או אתנית בשנה האחרונה.

 

שטוקהולם, שבדיה. האלימות הפוליטית הנמוכה ביותר שטוקהולם, שבדיה. האלימות הפוליטית הנמוכה ביותר צילום: shutterstock

 

7. ניו זילנד. מבודדת בדרום האוקיאנוס השקט. היא מרוחקת גיאוגרפית מקונפליקטים בינלאומיים. בניו זילנד יש מספר מועט של פליטים, או כעס מצד קבוצות. המדינה לא תומכת באלימות פוליטית, ואחוז גבוה של אנשים חשים שהם יכולים לבטא דעות פוליטיות מבלי לחשוש מרדיפה או לביטחונם האישי. אולם עליית מקרי השוד לאחרונה הובילו לכך שרק 60% מהאנשים חשים בטוחים ללכת בלילה לבד.

 

נוף טיפוסי בניו זילנד. מרוחקת גאוגרפית מקונפליקטים נוף טיפוסי בניו זילנד. מרוחקת גאוגרפית מקונפליקטים צילום: shutterstock

 

6. דנמרק. מדורגת במקום השני במדד השגשוג הכולל יותר, דנמרק עומדת בפני מספר מועט למדי של אתגרים מקומיים. הדנים גם נהנים מחירות לא מוגבלת לבטא דעות פוליטיות. דנמרק היא אחת מעשר המדינות שבהן הסיכוי הנמוך ביותר לחוות מנוסה של אזרחים. כמו כן, יש במדינה שיעור פשיעה נמוך יחסית, וכתוצאה מכך 8 מכל 10 נשאלים אמרו כי הם חשים בטוחים לחזור הביתה לבד בלילה.

 

קופנהגן, דנמרק. שיעור פשיעה נמוך יחסית קופנהגן, דנמרק. שיעור פשיעה נמוך יחסית צילום: shutterstock

 

5. סינגפור. מדינה אוטוקרטית הידועה בחוקים הדרקוניים שלה, לסינגפור אין כמעט בעיות של ביטחון לאומי. לא התקבלו דיווחים על אלימות אזרחית או אתנית ב-2008. קיימת הגירה בקרב אינטלקטואלים וגולים פוליטיים על רקע חוסר תחושה של ביטחון בביטוי דעות פוליטיות. המדינה מספקת לאזרחיה סביבה בטוחה למדי, ובהתאם 98% מהאזרחים חשים בטוחים ללכת הביתה לבד בלילה, זהו האחוז הגבוה ביותר בעולם.

 

גלגל ענק בסינגפור. 98% מהנשאלים חשים בטוחים ללכת לבד בלילה גלגל ענק בסינגפור. 98% מהנשאלים חשים בטוחים ללכת לבד בלילה צילום: אי פי אי

 

4. אירלנד. לא כולל האלימות הדתית שאפיינה בעבר את צפון אירלנד (שבשליטת בריטניה), אירלנד היא בעלת שיעור נמוך של פליטים. רמת האפליה של קבוצות אתניות היא נמוכה גם כן. אין בעיות בולטות של טרור פוליטי באירלנד, והמדינה לא סבלה מאלימות אזרחית או פוליטית ב-2008. האירים לא מאמינים שיסתבכו אם יבטאו דעה פוליטית.

 

פאב בדבלין, אירלנד. חופשיים להביע דעה פוליטית פאב בדבלין, אירלנד. חופשיים להביע דעה פוליטית צילום: בלומברג

 

3. פינלנד. ממוקמת במקום השלישי במדד השגשוג, ואינה סובלת מאיומים מקומיים לביטחון. אין לה בעיות של פליטים או דיכוי של קבוצות אתניות. היא מדורגת בקרב 20 המדינות שבהם חופש הביטוי של האזרחים הוא הגבוה ביותר, והם יכולים להתבטא פוליטית בלי חשש.

 

נוף בלפלנד, פינלנד. חופש ביטוי גבוה לאזרחים נוף בלפלנד, פינלנד. חופש ביטוי גבוה לאזרחים צילום: shutterstock

 

2. נורבגיה. מקום ראשון במדד השגשוג, בעלת מספר נמוך של פליטים. אלימות פוליטית בידי הממשלה כמעט ואינה קיימת. הנורבגים נהנים מיחס גבוה של אנשים שחשים בנוח לחשוף דעות פוליטיות, ו-85% מהאנשים דיווחו שהם חשים בטוחים ללכת הביתה לבד בלילה.

 

פיורד בנורבגיה. מספר נמוך של פליטים פיורד בנורבגיה. מספר נמוך של פליטים צילום: shutterstock

 

1. איסלנד. מרוחקת מאזורי קונפליקט, ובעלת חברה משולבת, שאינה מהווה איום על הביטחון הלאומי. הממשלה אינה נוהגת באלימות כלפי האזרחים, ולא נגרמו מקרי מוות כתוצאה מאלימות אזרחית ב-2008. אין זה מפתיע שרוב האזרחים חשים בטוחים להביע דעות פוליטיות בפומבי.

 

מעיינות חמים באיסלנד. אין אלימות ממשלתית כלפי האזרחים מעיינות חמים באיסלנד. אין אלימות ממשלתית כלפי האזרחים צילום: בלומברג

 

  

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x