שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
המזרח התיכון

הצעת חוק בטורקיה: איסור על מכירת קרקעות ונדל"ן לאזרחי ישראל

לפי ההצעה, גם אזרחי יוון לא יוכלו לרכוש נכסים בשטחה של טורקיה. לעומת זאת, יוצעו הקלות על רכישת נכסים טורקיים על ידי אזרחי סוריה, איראן, סעודיה ומדינות המפרץ

דורון פסקין 13:1428.11.10
יחסי ישראל וטורקיה צפויים לרדת לשפל נוסף אם תאושר הצעת חוק שגובשה במשרד לעבודות ציבוריות ולדיור הטורקי. החוק נועד להקל את ההליכים לרכישת נכסי נדל"ן במדינה עבור משקיעים זרים, אולם הוא קובע כי אזרחי ישראל ויוון לא יוכלו לרכוש נכסים בשטחה של טורקיה. לעומת זאת, החוק מציע
שורה של צעדים כדי להקל על רכישת הנכסים הטורקיים על ידי אזרחי סוריה, איראן, סעודיה ושאר מדינות המפרץ. הידיעה על הצעת החוק פורסמה לראשונה בעיתון הטורקי "מילייט". הצעת החוק אמורה לעבור לדיונים בפרלמנט הטורקי בטרם תאושר.

 

הצעת החוק הגיעה בעקבות מדיניותה של ממשלת טורקיה להפוך את מגזר הנדל"ן שלה ליעד אטרקטיבי עבור משקיעים זרים. ממשלת טורקיה מאמינה כי ההקלות יאפשרו למגזר הנדל"ן שלה להפוך יעד אטרקטיבי ובכך תוכל להקטין את הגרעון התקציבי שלה העומד על כ-45 מיליארד דולר.

 

הצעת החוק קובעת כי מכירת הקרקעות והנכסים הטורקיים לאזרחי חוץ לא תותנה בקיומו של הסכם הדדי בין טורקיה לבין המדינה ממנה מגיעה המשקיע. הסכם הדדיות משמעו שהאזרחים משתי המדינות נהנים מזכויות דומות לרכישת נדל"ן ונכסים.

 

הצעת החוק אינה כוללת סעיף שהיה בו בעבר ולפיו משקיעים זרים יוכלו להיות בעלי הקרקע לתקופה של 99 שנים מזמן הרכישה. הצעת החוק המעודכנת מקנה לבעלים הזרים את זכות השימוש בנכס ללא כל הגבלה של זמן. הצעת החוק גם מחייבת את המטכ"ל הטורקי להכין מפה ולקבוע אילו קרקעות לא ניתן לרכוש בשל סמיכותם לבסיסים צבאיים ומתקנים ביטחוניים חשובים.

 

יש לציין כי למרות היחסים הקרובים בין המדינות בעבר, רק יזמים ישראלים בודדים רכשו קרקעות בטורקיה.

 

הכותב הוא מנהל אגף המחקר בחברת אינפו פרוד מחקרים (המזה"ת) www.infoprod.co.il

 

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x