• תפריט
המזרח התיכון

ירדן: אנו יכולים להתחרות במוצרי ים המלח הישראלים

לטענת יו"ר אגודת יצרני מוצרי ים המלח בירדן, יתרונות הירדנים הם העלויות הנמוכות ומלאי חומרי הגלם הגדול. לדבריו, חברות מישראל אף מייבאות חומרי גלם מירדן לצורך תעשיית מוצרי ים המלח

דורון פסקין 14:5528.03.10

מזה תקופה ארוכה משתעשעים בירדן עם הרעיון כי יוכלו לפתח את תעשיית מוצרי ים המלח שלה. התעשיינים בירדן הבינו כי הפוטנציאל של המוצרים ברחבי העולם גדול וזאת בהתאם להצלחת החברות הישראליות בתחום. ברם, בירדן תעשייה זו שולית למדי.

 

ד"ר אוסמה קטישאת, יו"ר אגודת יצרני
מוצרי ים המלח, הצהיר היום (א') כי היצרנים המקומיים יכולים להתחרות בצורה טובה עם היצרנים מישראל. לטענתו, היתרונות הגדולים בצד הירדני הם העלויות הנמוכות ומלאי חומרי הגלם הגדול. לפי קטישאת, חברות מישראל אף מייבאות חומרי גלם מירדן לצורך תעשיית מוצרי ים המלח.

 

עם זאת, המכשול העיקרי להתרחבות התעשייה הזו בירדן נעוץ בסבך הביורוקראטי אותו מציבות הרשויות בממלכה בטרם ניתן האישור לייצוא חומרי הגלם מים המלח. בירדן יש חברה אחת - חברת נמירה" שהיא בעלת זיכיון להפקת חומרי גלם מאזור ים מלח. זוהי חברת בת של חברת האשלג הירדנית.

 

קטישאת מסר כי נכון להיום היקף המכירות של מוצרי ים המלח הוא זעום. הייצוא בשנה שעברה לשוקי חו"ל הסתכם בכ-20 מיליון דולר בלבד, ועוד 10 מיליון דולר הושגו ממכירות בשוק ללקוחות מקומיים ולתיירים.

 

יו"ר אגודת היצרנים בירדן הוסיף עוד כי רק פעולה משולבת של הרשויות תוכל לתת לתעשיית ים המלח המקומית סיכוי. הוא קרא להגברת ההשקעות בחברות העוסקות בייצור מוצרים מים המלח ולהקמת גוף מיוחד שייפקח על איכות המוצרים המופקים בירדן.

 

דורון פסקין הוא מנהל אגף המחקר בחברת אינפו פרוד מחקרים (המזה"ת) www.infoprod.co.il

בטל שלח
    לכל התגובות
    x