$
המזרח התיכון

בעקבות דחיה בתשלום החובות של דובאי: חשש בעולם מפני אירוע הדיפולט הגדול מאז ארגנטינה

חובותיה של "דובאי העולמית" נאמדים בכ-59 מיליארד דולר, והיא ביקשה מבעלי החוב שלה לדחות את התשלומים עד מאי 2010. ההודעה הובילה לירידות בשווקים המתעוררים

דורון פסקין 15:3326.11.09

חברת "דובאי העולמית" הנמצאת בבעלות ממשלת האמירות מבקשת לדחות בחצי שנה את תשלום חובותיה. הבקשה הזו הכתה בהלם את החוגים הבנקאיים באירופה שהחלו להביע חשש לגבי יכולותיה הפיננסיות של האמירות.

 

חובותיה של "דובאי העולמית" שהשקעותיה נפרסות על פני מגזרים שונים נאמדים
בכ-59 מיליארד דולר, והיא ביקשה מבעלי החוב שלה לדחות את התשלומים עד מאי 2010. ההודעה גרמה לירידה של 3% בשער המניות של מניות הבנקים בבורסות אירופה וכן הובילה לירידות בשווקים המתעוררים ובראשם רוסיה וסין. מדד MSCI של השווקים המתפתחים רושם ירידה של 1.1%. החשש המרכזי הוא שפשיטת הרגל של דובאי, עלולה להיות הגדולה ביותר מאז זו של ארגנטינה ב-2001 ולהטיל צל על כלכלותיהן של מדינות המפרץ.

 

"דובאי העולמית" נפגעה קשות מהמשבר הפיננסי העולמי וזאת לאחר ירידת מחירי הנדל"ן וכניסה למיתון החל מהמחצית השנייה של 2008. עד אז רשמה דובאי צמיחה נאה במשך 8 שנים ברציפות.

 

ממשלת דובאי הודיעה כי בקשתה לדחיית תשלום החובות כולל גם את ענקית הנדל"ן "נחיל" הנמצאת בבעלות "דובאי העולמית".

 

חוגים בנקאיים באירופה הביעו תדהמה מהודעת "דובאי העולמית". לפי אותם מקורות, בחודשים האחרונים שידרה ממשלת דובאי מסרים של יציבות שנתנו ביטחון לבנקים העולמיים לגבי תשלום החובות אך ההודעה מיום חמישי טרפה את הקלפים.

 

ההודעה של דובאי ניתנה בעיתוי כואב מבחינת קהילת העסקים העולמית שכן משרדי הממשלה יוצאים לחופשה עד ה-6 בדצמבר לרגל חג הקורבן.

 

דורון פסקין הוא מנהל אגף המחקר בחברת אינפו פרוד מחקרים (המזה"ת) www.infoprod.co.il

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x