$
חברה וסביבה

הישורת האחרונה: ארה"ב וקנדה יחזיקו ב־75% ממניות ג'נרל מוטורס

בעלי האג"ח של ענקית הרכב דחו את הצעת ההסדר שהגישה להם והפכו את תרחיש פשיטת הרגל לבלתי נמנע. ממשלת גרמניה תחליט בימים הקרובים מי יזכה לרכוש את אופל, המותג האירופי של GM

סוכנויות הידיעות 18:2327.05.09

בעלי האג"ח של ענקית הרכב האמריקאית ג'נרל מוטורס (GM) דחו את הצעת ההסדר שהגישה להם החברה, ובכך חרצו ככל הנראה את דינה ולא הותירו בידיה ברירה אלא להגיש בקשה לפשיטת רגל כבר בימים הבאים.

 

GM חייבת לבעלי האג"ח 27 מיליארד דולר, ומיליארד דולר מתוך הסכום הזה עליה לשלם

ב־1 ביוני - מועד הגשת הצעתה הסופית לארגון מחדש לממשל האמריקאי.

 

על פי הודעתה הרשמית, GM לא תעמוד בתשלום בסדר גודל כזה. לכן, במסגרת ניסיון להגיע להסדר, הציעה GM לבעלי האג"ח להמיר את אגרות החוב במניות של החברה, כאשר עבור כל 1,000 דולר יינתנו 225 מניות (ששוויין הכולל מגיע היום לכ־324 דולר בלבד). בסך הכל מדובר בלא יותר מ־10% מכלל מניות החברה. "הוושינגטון פוסט" מדווח כי בתום תהליך הארגון מחדש יחזיקו ממשלות ארה"ב וקנדה בכ־75% ממניות התאגיד. הממשל האמריקאי יזרים לחברה 30 מיליארד דולר (נוסף על 19.4 המיליארד שכבר העניק), ואילו קנדה תעמיד לרשות החברה 9 מיליארד דולר.

 

אתמול בלילה הודיעו בעלי האג"ח כי רק חלק קטן מהם מוכן ללכת להסדר עם הנהלת ג'נרל מוטורס, ולפיכך, לפי קביעת הרוב, כספם יוחזר באמצעות הליך משפטי. כישלון זה במו"מ מול מחזיקי האג"ח מצער במיוחד על רקע הצלחתה של GM להגיע להסדר עם ועדי העובדים, שנחשבו למכשול רציני בדרך ליישום תוכנית ההתייעלות. במסגרת ההסכם עם ועד עובדי ענף הרכב (UAW) הוחלט כי הם יקבלו 17.5% מהמניות הרגילות של התאגיד ועוד 9% מניות בכורה. כמו כן יקבל הוועד נציג אחד בדירקטוריון החברה. הצבעה על פרטי ההסכם צפויה להתקיים מחר, וההערכה היא כי יושג לה רוב בקלות.

 

למרות הפסימיות האופפת את ימיו האחרונים של תאגיד הרכב האמריקאי, יש מי שמקווים שהמילה האחרונה טרם נאמרה, וכעת העיניים מופנות לכיוון משרד האוצר. מקורות שם טוענים כי הם מעוניינים להמשיך במו"מ מול בעלי האג"ח עד הרגע האחרון, כלומר 1 ביוני. אותם מקורות מציינים גם כי "לאחרונה התקיימו שיחות קונסטרוקטיביות ומסודרות" שבהן הובהר לבעלי האג"ח שאם תגיש ג'נרל מוטורס בקשה להגנה מפני נושים, סיכוייהם לקבל את כספם יקטנו משמעותית.

 

בתוך כך מתקרבת ההכרעה גם בגורלם של המותגים האירופיים של GM, ובראשם אופל הגרמנית. עד סוף השבוע תצטרך ממשלת גרמניה להחליט מי ממגישי ההצעות יזכה לרכוש את היצרן.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x