$
תעשייה ופיננסים

וול מארט הודחה מפסגת 500 החברות הגדולות בארה"ב

ענקית הנפט אקסון מובייל זכתה במקום ה-1 בדירוג פורצ'ן, בזכות הכנסות של 442 מיליארד דולר ב-2008. הודחו מהדירוג: ליהמן ברדרס וושינגטון מיוצ'ואל. הרווח הנקי של החברות הגדולות צנח ב-2008 ב-85%

סוכנויות הידיעות 16:2920.04.09

חברת אקסון מובייל מובילה את רשימת 500 החברות הגדולות בארה"ב שפרסם המגזין פורצ'ן. אקסון מובייל הדיחה בכך את הרשת הקמעונאית וול-מארט, שבמשך שש שנים החזיקה בבכורה.

בנק אוף אמריקה. כבר לא בעשירייה הפותחת בנק אוף אמריקה. כבר לא בעשירייה הפותחת צילום: בלומברג

 

לראשונה מזה שמונה שנים תאגיד נפט זוכה למקום ראשון בדירוג, המורכב על בסיס הכנסות של החברות. עורכי המגזין מסבירים כי אקסון דורגה ראשונה בזכות הכנסות שיא בשנת 2008 שהגיעו ל-442.85 מיליארד דולר ורווח נקי שלה הסתכם ב-45.2 מיליארד דולר. אקסון, הובילה את הדירוג בשני המדדים הללו.

 

וול מארט הידרדרה השנה למקום שני, למרות שהכנסותיה השנתיות גדלו ב-7% לעומת אשתקד והסתכמו ב-405.6 מיליארד דולר. הרווח של הרשת הסתכם ב-13.4 מיליארד דולר.

 

במקום שלישי בדירוג של פורצ'ן, בדיוק כמו לפני שנה, ממוקמת שברון עם הכנסות של 263.16 מיליארד דולר ומייד אחריה עוד חברת אנרגיה אחת - ConocoPhillips, שדיווחה השנה על הכנסות של 230.76 מיליארד דולר.

 

במקום החמישי נמצאת ג'נרל אלקטריק, אשר עלתה שלב אחד בדירוג, בעוד ג'נרל מוטורס, המדורגת שישית, ירדה שני מקומות השנה. למרות המשבר החמור בענף הרכב האמריקאי, במקום השביעי ממוקמת עוד יצרנית מכוניות - פורד מוטור ומייד אחריה מדורגת ענקית התקשורת AT&T.

 

סוגרות את עשרת הגדולות - הליוט פקרד וואלרו אנרג'י ואילו סיטיגרופ ובנק אוף אמריקה, אשר לפני שנה דורגו במקומות השמיני והתשיעי, בהתאמה, מצאו את עצמם השנה מחוץ לעשירייה הפותחת.

 

בסך הכל, מרשימת החברות הגדולות בארה"ב נעלמו השנה 38 חברות אשר בשנים קודמות היה להם מקום של כבוד בדירוג. בין היתר נעלמו הבנקים ליהמן ברדרס, וושינגטון מיוצ'ל וואקוביה.

 

הרווח הנקי של החברות הגדולות צנח במהלך שנת 2008 ב-85% והסתכם ב-98.9 מיליארד דולר, זאת לעומת 645 מיליארד דולר אשתקד. מדובר בירידה החדה ביותר במשך 55 השנים במהלכם עורך פורצ'ן את דירוגו. "אמריקה צריכה להתרגל לצלילי הבועות המתנפצות", מסכמים עורכי המגזין את הדירוג השנתי שלהם.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x