$
עולם

הבנק לפיתוח אסיה נאבק במשבר המזון

הבנק הודיע כי יקצה 11.3 מיליארד דולר לטיפול בבעיות מחסור המזון. נשיא הבנק תקף בחריפות את כוונת יצואניות האורז להקים קרטל

בלומברג 09:4305.05.08

הבנק לפיתוח אסיה הודיע בסוף השבוע כי המדינות התורמות לבנק יגדילו את תרומותיהן ויקצו יחד סכום של 11.3 מיליארד דולר לטיפול בבעיית מחסור המזון ביבשת. הסכומים יינתנו למדינות העניות ביותר בין השנים 2009-2012.

נציגי 67 המדינות החברות בבנק הפיתוח יסיימו מחר את הכינוס השנתי

של הארגון. הכנס מתמקד בנושא עליית מחירי המזון, ובעיקר האורז, המזון העיקרי של רוב אוכלוסיית אסיה.

 

נשיא הבנק הרוהיקו קורודה אמר שהארגון מתחייב לספק הלוואות גדולות יותר למדינות נזקקות. קורודה אמר כי הוא מתנגד בחריפות לתוכנית של וייטנאם ותאילנד, שתיים מיצואניות האורז הגדולות בעולם, להקים קרטל אורז בדומה לקרטל הנפט אופ"ק. לדבריו, "שוק הסחורות החקלאיות צריך להיות מונע על ידי כוחות השוק. כל צורה של קרטל תהיה רעה ליצואנים וליבואנים".

 

מדינות רבות באסיה הגיבו לעלייה במחירי המזון במתן סובסידיות, בעצירת יצוא או בהקפאת מחירים. קורודה סבור שממשלות צריכות להיות סלקטיביות יותר בפיקוח על המחירים, ולכוון את העזרה לאוכלוסיית מטרה מצומצמת. "לא סביר שמחירי המזון ישובו לרמה הקודמת, ולכן צריך לכוון את העזרה לאוכלוסייה הפגיעה ביותר שצריכה אותה".

 

נושא אחר שכיכב בפגישת הבנק היה התעצמותה של סין והפיקוח על המטבע שלה. קורודה קרא לסין לתת ליואן לעלות בקצב מהיר יותר. לדעתו, עלייה בערך היואן תסייע למשוך לסין יותר טכנולוגיות מתקדמות.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x