$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

אחרי 3 חודשים בלי מנכ"ל יש לוועדת האיתור של טבע מועמד

המו"מ עם המועמד המוביל נמצא בשלבים סופיים, ונראה כי הפעם מדובר באזרח זר. בדירקטוריון החברה התגלעו חילוקי דעות בין הקבוצה הישראלית לאמריקאית. הישראלים דורשים כי אם המנכ"ל יהיה זר, סמנכ"ל הכספים חייב להיות ישראלי

גולן חזני וגיל קליאן 07:0318.05.17

חילוקי דיעות התגלעו בדירקטוריון טבע בין הדירקטורים הישראלים לבין האמריקאים, סביב נושא בחירתם של מנכ"ל וסמנכ"ל כספים לחברה. כישלונות טבע בשנתיים האחרונות תחת ההנהגה הישראלית גרמו לכך שהדירקטוריון נוטה למנות מנכ"ל זר. הדירקטורים הישראלים משלימים עם עובדה זו, אבל דורשים כי סמנכ"ל הכספים יהיה ישראלי - או להיפך.

 

שלושה מועמדים לסמנכ"ל כספים

עוד נודע ל"כלכליסט" כי ועדת האיתור כבר סימנה מועמד למנכ"ל, והוא בשלבי מו"מ סופיים. על תפקיד סמנכ"ל הכספים מתמודדים כרגע שלושה מועמדים.

ועדת האיתור אמורה לבחור במנכ"ל במקום ארז ויגודמן שעזב את תפקידו ב־5 בפברואר השנה, ובסמנכ"ל כספים במקומו של איל דשא שעזב בעקבותיו ב־25 באפריל ויעבור לכהן כיו"ר ישרכארט.

לאחר פרישתו של פיליפ פרוסט האמריקאי, שכיהן כיו"ר טבע עד דצמבר 2014, נשמעו קולות שטענו כי ניהול החברה חייב לחזור לידיים ישראליות, כדי להשיב לה את צביונה הישראלי. בעקבות כך מונו יצחק פטרבורג ליו"ר וויגודמן למנכ"ל. אחרי עזיבתו של ויגודמן מונה פטרבורג למנכ"ל זמני, וסול בארר האמריקאי מונה ליו"ר הדירקטוריון.

 

מטבע נמסר כי "כפי אמר היו"ר סול ברר בשיחה הרבעונית בשבוע שעבר, החברה בתהליכי איתור מועמד בעל כישורים מתאימים ברמה הגבוהה ביותר, מועמד בעל ניסיון פרמצבטי רחב היקף, ניסיון בהובלת חברות גלובליות מורכבות ויכולות אסטרטגיות ותפעוליות מוכחות".

 

טבע תפטר 500 עובדים באחד ממפעליה בהונגריה

על רקע מצבה של טבע ממשיכה החברה להצטמצם. החברה נערכת לסגירה או למכירה של אחד ממפעליה בהונגריה, תוך פיטורי 500 עובדיו. כך מסרה סוכנות הידיעות ההונגרית MTI.

 

המפעל ממוקם סמוך לעיירה גודולו (Godollo), ועל פי הדיווח בכוונת החברה לסגור או למכור אותו עד אמצע 2018. לטבע יש שני מפעלים נוספים בהונגריה, ולעת עתה נראה כי אלה לא יושפעו מהמהלך הנוכחי.

 

טבע נמצאת כיום במהלך התייעלות נרחב, במאמץ לקצץ הוצאות בהיקף של 1.5 מיליארד דולר בשנה. כך אמרה הנהלת החברה בשיחת האנליסטים לאחר פרסום הדו"חות הכספיים. באותה שיחה אמר המנכ"ל הזמני יצחק פטרבורג: "פיטרנו 5,000 עובדים מאז רכישת אקטביס (החטיבה הגנרית של אלרגן), ואנחנו מתכננים לפטר עוד בעתיד". פטרבורג הוסיף באותה שיחה כי "טבע תתחיל בקרוב למכור נכסים, כולל נדל"ן".

 

טבע מנסה למכור את חטיבת בריאות האישה שלה ומסתייעת לצורך כך בבנק ההשקעות מורגן סטנלי. החברה ציינה עוד בשיחת הוועידה כי התקשרה עם בנק אוף אמריקה, על מנת לבחון את האפשרות למכור את עסקי האונקולוגיה והכאב שלה באירופה. הכנסותיה של טבע בהונגריה ב־2015 הסתכמו ב־1.02 מיליארד דולר, והרווח לפני מס עמד על כ־370 מיליון דולר.

 

מטבע נמסר כי "התוכנית היא חלק מאסטרטגיית רשת התפעול הגלובלית של החברה, שמטרתה להתאים את הספק הייצור לתנאי השווקים ולצורכי המטופלים בעולם. מפעליה של טבע הממוקמים בדברצן ובסג'ובאבוני, כמו גם הפעילות המסחרית המקומית - המעסיקים יחד יותר מ־2,000 עובדים - אינם כלולים בתוכנית".

 

טבע טבע צילום: בלומברג

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x