$
בורסת ת"א

אחרי 17 שנה: צדיק בינו כבר לא בעל השליטה בפז

בעקבות חוק הרכוזיות איש העסקים מכר מניות פז בשווי של 8.2 מיליון שקל ובכך איבד את השליטה בחברה; בינו יחזיק כעת ב-22.8% ממניות פז

אורן פרוינד 10:5218.09.16

מכירה ראשונה בשוק הישראלי בעקבות חוק הריכוזיות. צדיק בינו, בעל השליטה בבנק הבינלאומי  ועד אתמול בעל השליטה בחברת האנרגיה פז, מכר אתמול בעסקה מחוץ לבורסה מניות פז בשווי של 8.2 מיליון שקל ( 14,093 מניות במחיר של 582,66 שקל למניה) ובכך איבד את השליטה בחברה. בנוסף בינו הודיע על התפטרותו מדירקטוריון החברה ויחד אתו התפטרו שלושה דירקטורים בעלי זיקה. בכך באה לסיום תקופה של 17 שנה שבינו החזיק בשליטה בחברת פז והחברה הפכה היום לחברה ללא גרעין שליטה.

עד אתמול בינו החזיק ב-23% ממניות פז וביחד עם משפחות ליברמן ואבלס (באמצעות החברות אינסטנז ודולפין) הוא החזיק בגרעין שליטה משותף שחולש על 30.15% ממניות החברה. בינו מכר בעסקה מחוץ לבורסה כ-0.2% ממניות החברה בלבד (כולל התחייבות למכור 4313 מניות נוספות) ובכך גרעין השליטה המשותף שלו ירד מאחזקה של 30% ואיבד את השליטה.

 

צדיק בינו צדיק בינו צילום: צביקה טישלר, אוראל כהן

 

בדירקטוריון החברה ימשיכו לכהן שמונה חברים: פרופסור אפרים צדקה (יו"ר ועדת ביקורת, כספים ותגמול), גב' מאירה רוט, מר שאול צמח, מר יצחק עזר, גב' רויטל אבירם, מר גבי רוטר, פרופסור מנחם ברנר ומר אריק שור. חברת פז נסחרת בבורסה במדד ת"א 25 בשווי שוק של כ-6 מיליארדי שקלים. כ- 70% מסך המניות הנן בידי הציבור (ברובם מוסדות פיננסים) וכ- 30% מהמניות בבעלות גרעין השליטה.

 

בפני מר בינו עמדו שתי חלופות ליישום חוק הריכוזיות שנכפה עליו לפני כ-3 שנים. מכירת אחזקותיו בבנק הבינלאומי או מכירת אחזקותיו בפז. דובריו של בינו ציינו כי "מתוך העדפת טובת החברה וציבור המשקיעים בחר מר בינו ליישם את מכירת אחזקותיו במהלך של ביזור ולא על ידי מכירת גרעין שליטה".

 

במכתב שהוציא היום בינו לעובדי החברה הוא ציין כי "זהו יום עצוב עבורו שעה שנאלץ, מתוקף חוק הריכוזיות להיפרד מחברה שהוביל בהצלחה שנים רבות". 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x