שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
מוסף נדל"ן ינואר 2012

מחפשים דירה: "הכל יקר מאוד"

אחרי למעלה מעשור של מגורים בשכירות, ירון (34) וגבריאלה (30) סייפר ובנם הפעוט תומר מחפשים לתקוע יתד ברמת גן או בגבעתיים

"התחלנו לחפש דירה לקנייה לפני שלושה חודשים, בגלל שהמצב בשוק נראה לנו טוב", אומר ירון סייפר (34), מהנדס תוכנה, שמתגורר בדירה שכורה ברמת גן עם אשתו גבריאלה (30), סטודנטית לחינוך לגיל הרך ושפית, ובנם תומר בן השנה וקצת. "אנחנו גרים בשכירות כבר 11 שנים, מאז שיצאתי מהבית בגיל 22, וגבריאלה מגיל 20".

 

"אחרי כל כך הרבה שנים בשכירות אתה מכיר את החסרונות. אתה לא יכול לעשות מה שאתה רוצה בדירה שכורה. רק עד גבול מסוים", אומר סייפר. "בעלת הבית מוכרת עכשיו את הדירה שלה, והיא לא מצליחה למכור אז אנחנו לא לחוצים לעזוב. הודענו שאנחנו רוצים להתפנות כי השכירות מאוד גבוהה - 5,000 שקל לחודש. לפני 5 שנים היא היתה 4,000".

 

ירון, גבריאלה ותומר סייפר. מחפשים דירה ירון, גבריאלה ותומר סייפר. מחפשים דירה צילום: תומי הרפז

 

"שכירות סטנדרטית היום לדירת 4-3 חדרים היא 4,000 שקל. אני לא רואה איך זוג שיש להם הון של 600 או 700 אלף שקל יכול להסתדר בלי משכנתה. אם זוג מרוויח שכר ממוצע במשק, 8,000 שקל כל אחד, הם יכולים לשים בצד 4,000 שקל. אבל זה כרוך בצמצום הוצאות. אני חושב שהמצב מתעתע. קשה לגמור את החודש, אני לא אגיד לך שאנשים חיים פה בהנאה מרובה".

 

דירת 4 חדרים ברחוב סירקין בגבעתיים. 112 מ"ר בקומה ראשונה עם חניה ומשופצת. המחיר: 1.56 מיליון שקל. לפרטים: זכיין רי/מקס 100% בגבעתיי-ר"ג דירת 4 חדרים ברחוב סירקין בגבעתיים. 112 מ"ר בקומה ראשונה עם חניה ומשופצת. המחיר: 1.56 מיליון שקל. לפרטים: זכיין רי/מקס 100% בגבעתיי-ר"ג

 

בני הזוג כבר החלו לחפש, ולמרות שהכיוון היה ברור, המצב בשטח מאלץ אותם לחשוב על אלטרנטיבות: "לקחנו סכום של 1.5 מיליון שקל לחיפושים, ואם נמצא דירה ממש טובה נעשה מאמץ להעלות אותו. אנחנו מחפשים ברמת גן ובגבעתיים, אבל הדירות שאנחנו רואים יקרות מאוד. אנחנו מאמינים שאפשר להוריד מחירים, למרות שהמתווכים חושבים שזה לא ריאלי. אבל אני רואה דירות רבות שבעליהן מפרסמים זמן רב והם תקועים בינתיים. התחלנו לחשוב על אופציות אחרות".

 

בית בן 2 חדרים ברחוב פבריגט בר"ג. 40 מ"ר עם זכויות בנייה ל-100 מ"ר וחצר בשטח של 60 מ"ר. מחיר: 1.28 מיליון שקל. שיפוץ מוערך ב-400-250 אלף שקל. לפרטים:  זכיין רי/מקס 100% בגבעתיי-ר"ג בית בן 2 חדרים ברחוב פבריגט בר"ג. 40 מ"ר עם זכויות בנייה ל-100 מ"ר וחצר בשטח של 60 מ"ר. מחיר: 1.28 מיליון שקל. שיפוץ מוערך ב-400-250 אלף שקל. לפרטים: זכיין רי/מקס 100% בגבעתיי-ר"ג

 

זוג צעיר יכול לדעתכם לקנות דירה בלי עזרה? "לא. כמובן שזה תלוי בהון העצמי, אבל בלי עזרה זה קשה. ההורים עוזרים במה שהם יכולים. זוג כמונו, שחסך ולא נסע לחו"ל נניח, יכול לחסוך 600–700 אלף שקל. אם ניקח משכנתה אנחנו אמורים לשלם את אותו הסכום כמו השכירות. בשנים הראשונות קצת יותר".

 

 

דירת 3 חדרים ברחוב בן ציון ישראלי בגבעתיים. 100 מ"ר בקומה שנייה עם חניה ומעלית, משופצת. מחיר: 1.79 מיליון שקל. לפרטים: זכיין רי/מקס 100% בגבעתיים-ר"ג דירת 3 חדרים ברחוב בן ציון ישראלי בגבעתיים. 100 מ"ר בקומה שנייה עם חניה ומעלית, משופצת. מחיר: 1.79 מיליון שקל. לפרטים: זכיין רי/מקס 100% בגבעתיים-ר"ג

 

שלושה חודשים של כיתות רגליים הביאו ללא מעט תובנות: "יש אלמנט פסיכולוגי. אנשים חושבים שהמחירים לא ריאליים מצד אחד, מצד שני בעלי דירות לא מוכנים לרדת. מצד שלישי, יש אנשים עם כסף, כאלה שיש להם יכולת לקבל משכנתה של מיליון או 800 אלף שקל, ובעלי הדירות מחכים להם".

 

"היית מצפה שהממשלה תעשה יותר? "אם הממשלה תעשה משהו היא תמוטט פה את הכלכלה. המדינה רק הרוויחה מזה שהמחירים עולים. המדינה מסרסרת בקרקעות. אם היא תשחרר קרקעות היא תגרום למפולת. יש קרקעות לאלפי יחידות דיור בתל אביב, חולון, הרצליה, מחר המדינה יכולה להגיד אני מאשרת את כל הקרקעות שיש נניח בהרצליה. ומה זה יעשה לשוק הנדל"ן שם? אף אחד לא יעשה את זה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x