עצמאיות ומצליחות

החלטת להיות עצמאית בתחום חדש, האם להתחיל כשכירה?

עזבתי עבודה על מנת לעשות הסבה ולהיות עצמאית בתחום אחר, ואז קיבלתי הצעה להיות שכירה בתחום החדש. מה כדאי לעשות? יועצת הקריירה מאשה דשקוב עונה

אתי אפללו 11:1101.04.21

"אחרי זמן רב כשכירה בתחום השיווק, החלטתי שאני מעוניינת להיות עצמאית. עשיתי הסבה לתחום הפיננסים, הוצאתי רישיון סוכנת ביטוח והתחלתי לחפש לקוחות. במקביל, קיבלתי הצעה לעבוד כסוכנת בסוכנות ביטוח בינונית ומצאתי את עצמי חושבת על כך ברצינות. מצד אחד עשיתי את כל המעבר הזה בשביל לא להיות תלויה בבוס. מצד שני, אולי עדיף להתחיל את הצעדים הראשונים שלי בעולם הביטוח דווקא כשכירה?

 

יועצת הקריירה מאשה דשקוב עונה:

 

1. ההתלבטות בין להיות שכיר לעצמאי היא לגיטימית ושכיחה מאוד בקרב עצמאיים בתחילת דרכם. אך חשוב להבין שכיום אין סתירה בין שני הדברים. כלומר, המטרה להיות עצמאית בלי בוס על הראש, לא סותרת את האפשרות להיות שכירה במשרה חלקית בחברת ביטוח, ואני מדגישה, משרה חלקית, כדי שתהיה אפשרות במקביל לפתח את העסק כעצמאית. זאת במיוחד לאור החודשים האחרונים, בהם למדנו שלא כדאי "לשים את כל הביצים בסל אחד" ופיזור הסיכונים הוא אפילו מומלץ.

 

2. אני ממליצה לכל מי שעושה שינוי מקצועי לתחום שאינו מכיר ולא עסק בו בעבר,  לא להתחיל לבד, משום שגם אחרי סיום הלימודים וקבלת הרישיון יש עדיין הרבה מה ללמוד מאנשים מנוסים, וזאת ניתן לעשות כשכירה.

 

3. אם את מחליטה להיות שכירה התחלה, מה שיגרור גם הקפאה של העסק העצמאי, חשוב שתיקחי את זאת כהחלטה אסטרטגית חיובית של "הצעדים שלי בתחום" ולא כהקרבה. תתייחסי לזה כהתמחות מקצועית לקראת הצעד הבא של להיות עצמאית. קחי בחשבון שיתכן שהשכר ההתחלתי לא יהיה כפי שאת שואפת אליו וייתכן שלא תהיי האישה "הכי חשובה" בחדר, אבל זכרי שמדובר בתקופת התמחות והתמקצעות שחשובה לעתידך המקצועי.

 

אילוסטרציה אילוסטרציה צילום: שאטרסטוק

 

4. אם החלטת ללכת על מסלול עצמאי, מדובר בעבודה קשה בעיקר בתחילת הדרך. ישנם  נושאים מקצועיים רבים שתצטרכי להשלים, לכן אני ממליצה להשתמש בשירותי מנטור מקצועי לצד מנטור לתחום העסקי, שיעזור לעשות את השינוי מעבודה שכירה לעבודה עצמאית. ההפנמה הזו היא קריטית להצלחה של העסק. כך תוכלי

לגייס לקוחות בצורה טובה יותר ולהצליח. 

 

5. דבר אחרון שיכול להיות רלוונטי הוא למצוא שותף שעוסק באותו תחום אך לכל אחד יש את החוזקות שלו וכך תוכלו להשלים אחד את השני. מאוד דומה לאיך משרדי עורכי דין עובדים- שלכל אחד יש את הלקוחות שלו ואת התיקים שהוא מנהל אך יש נכסים משותפים, שיווק משותף וכד'.

 

6. חשוב להיות בצומת דרכים זו מחושבת, לשקול את היתרונות והחסרונות במצבים השונים, אבל גם לא לזנוח את ה"חלום" הסופי. אם המטרה שלך היא להיות עצמאית, אל תתני לתפקיד הזמני כשכירה לגזול את רוב זמנך ותנסי לפתח את המטרה הזו במקביל".

x