$
עצמאיות ומצליחות

עצמאים

לאן עדיף להפקיד בסוף השנה - לקרן פנסיה או לקרן השתלמות?

איך מתכננים את ההפקדות של סוף השנה לחיסכון, מהן הטבות המס שתקבלו, אילו שיקולים צריך לשקול כשבאים לבחור בין מכשירי החיסכון ואם בכלל נכון לבחור ביניהם

אתי אפללו 14:4807.12.20

יש לי עסק חדש לטיפול רגשי וכעת כאשר הגענו לסוף שנה אני מתלבטת אם להפקיד לקרן פנסיה או לקרן השתלמות. הבנתי שכדאי לשלם קנס לקרן פנסיה ולהפקיד במקום זה לקרן השתלמות. זה נכון?

 

תשובה מאת יעל גרינולד - משנה למנכ"ל ומנהלת אגף שיווק ומכירות במנורה מבטחים:

 

החל משנת 2017, המחוקק קבע כי כל עצמאי מחוייב להפקיד כספים למוצר חיסכון פנסיוני, כמו קרן פנסיה, ביטוח מנהלים וקופת גמל - וזאת בהתאם לרמת הכנסתו ולהוראות החוק. כמו כן, עצמאי שאינו מבצע הפרשת כספים למוצר חיסכון פנסיוני עלול להסתכן בקבלת קנס בגובה של 500 שקל בשנה.

 

שיעור ההפקדה לניצול מלוא הטבות המס בקרן הפנסיה הוא 16.5% מההכנסה השנתית וזאת לפי חלוקה של 11% לניכוי (הוצאה מוכרת) ממס ו-5.5% לזיכוי במס. לעומת זאת, שיעור ההפקדה לניצול מלא הטבות המס בקרן ההשתלמות הינו 4.5% מההכנסה השנתית.

 

אילוסטרציה אילוסטרציה צילום: Pixabay

 

 

לשאלתך, ההפקדה לקרן הפנסיה אינה חייבת לבוא במקום ההפקדה לקרן ההשתלמות, וההטבות עליהן ניתנות במצטבר. למעשה, אלו שני מכשירי חיסכון עם יעודים שונים, והם אינם תחליף זה לזה. בעת ההפקדה למוצר חיסכון פנסיוני ולקרן ההשתלמות יש להתחשב במספר פרמטרים טרם ביצועה: הראשון, הוא גובה ההפקדה שניתן להפקיד לשם לניצול מלוא הטבות המס הניתנות על פי חוק. השני, הוא היכולת הכלכלית של העצמאי שממנה נגזרת גובה ההפקדה לפנסיה ולהשתלמות, והשלישי הוא המטרה שלשמה נועדה ההפקדה - האם מדובר בכספים שישמשו אותנו לגיל הפרישה שאליו חשוב מאוד להגיע מוכנים, ולכן ויתור על ההפקדה לחיסכון זה איננו מומלץ או כספים שנרצה להשתמש בהם בעוד מספר שנים ואז קרן ההשתלמות יכולה להוות פתרון עבור יעד זה.

 

בנוסף, חשוב לזכור שהפקדה לקרן הפנסיה מעניקה לך שני כיסויים ביטוחים חשובים (שלא קיימים בקרן השתלמות): ביטוח נגד אובדן כושר עבודה וביטוח חיים. אם את מוותרת על ההפקדה לקרן הפנסיה, צריך להבין את המשמעויות והחשיפות בויתור על ביטוחים אלו.

 

המלצתי היא לפנות לרואה החשבון או יועץ המס שלך שיערוך לך חישוב בדבר סכום ההפקדה שניתן להפקיד לכל אחד מהמוצרים לשם ניצול מלוא הטבות המס. לאחר-מכן, לפנות לאיש מקצוע מתחום הביטוח על מנת להתאים לך את ההפקדות למוצרים הפנסיוניים השונים, ואת מועד ההפקדה הרצוי - בסוף השנה או אולי גם במהלכה.

x