$
הוועידה לעסקים קטנים ובינוניים 2015
גג עמוד ועידה ל עסקים קטנים 2015

הוועידה לעסקים קטנים

"העצמאים והעסקים הקטנים סובלים מעושק ואפליה"

נשיא להב, אהוד רצאבי, בוועידה לעסקים קטנים: "ממשלות ישראל מתעלמות מהמגזר. לא נהסס לצאת למחאה חברתית מול הבית ברחוב בלפור בירושלים"

הדס גליקו 10:5711.05.15

"העצמאים ובעלי העסקים הקטנים הם אחד המרכיבים המרכזיים בהכנסה של הרשויות המקומיות והשלטון המרכזי, אבל הם גם "הבטן הרכה" שסובלת מנחיתות מול גופים גדולים, לרבות זרועות הממשלה הפועלות מכוח חוקים ותקנות" כך אמר הבוקר רו"ח אהוד רצאבי נשיא להב (לשכת ארגוני העצמאים והעסקים בישראל). "נוצרה פה תרבות של "עושק" העצמאים. למה טייקונים מקבלים הטבות מס ומשה מהמסגרייה הקטנה מקבל כתף קרה"?

 

"המציאות בה חיים עצמאים ובעלי עסקים קטנים" אומר רצאבי "אינה מוכרת לרוב מקבלי ההחלטות, לשכירים ולמנהלי תאגידים גדולים וזו אחת הבעיות המרכזיות של עסקים קטנים כיום במשק הישראלי הריכוזי". ולכן מאמינים בלהב הגיעה השעה למהפכה כוללת ביחסי המדינה עם העצמאים ובעלי העסקים הקטנים. "העצמאים מאסו בהבטחות לא ממומשות. במידה ולא נראה שינוי בזמן הקרוב לא נהסס לקרוא לציבור לצאת למחאה חברתית ולהפגין מול הבית ברחוב בלפור בירושלים". רצאבי קרא לממשלה ליישם תוכנית מוכנה שהכינו בלהב שכל שנותר הוא לאמץ ולהתחיל לבצע אותה. התכנית כוללת לדבריו שינויים מהפכניים שיחייבו אומץ פוליטי וכלכלי.

 


 

התוכנית שבנתה להב מצביעה על הבדלי התנאים בין שכיר לעצמאי שיוצרים נחיתות משמעותית של העצמאי. בלהב כופרים בעובדה הקיימת שעצמאי צריך לשלם לביטוח לאומי כמו העובד השכיר ומעסיקו. פער נוסף בין העצמאי לשכיר הוא בשיעור ביטוח הלאומי המשולם כאשר עצמאי משלם 17.95% לביטוח לאומי בעוד השכיר משלם 7.4% ואת היתרה משלים מעסיקו. בלהב דורשים להתייחס רק לחלק שהשכיר והעצמאי משלמים מעצמם מאחר ובמבנה זה טמונה אפליה שלילית כלפי העצמאים. בלהב דורשים הפחתה בכ-5% של תשלום דמי ביטוח לאומי לעצמאים ואישור מיידי דמי אבטלה לעצמאים המשתכרים עד 60% מהשכר הממוצע במשק (ללא תשלום על ידי העצמאי) ובשנת 2016 להכיל את כלל העצמאים בהסדר אבטלה.

 

אחד מכל שלושה עסקים שנפתחים בישראל אמר רצאבי ייסגר בתוך שלוש שנים ולכן דורש הארגון שהמדינה תכיר בעסקים קטנים בתחילת דרכם כגורם שיש לעודדו על ידי הפחתה משמעותית של תשלומים שעליו לשלם. כמו כן ממליצה התוכנית של להב שעסק חדש בשלוש שנות פעילותו הראשונה לא יחויב בארנונה, היטלים אגרות וישלם באופן מופחת לביטוח לאומי עבור עובדיו בשלוש השנים הראשונות (עד חמישה עובדים).

 

לדברי רצאבי חוק העצמאים והעסקים הקטנים תואם את המצב בישראל בשנת 1948 הזמן בו חוקק החוק, זמן בו היה צריך להגן על השכירים. כיום אומר רצאבי עצמאית שתיכנס להיריון סובלת מתנאים מפלים ביחס לשכירה. העצמאי שיוצא למילואים עשוי לאבד את העסק שלו בזמן שהוא משרת את המדינה. העזרה צריכה להיות לכל אורך הדרך ולא רק בדמי האבטלה כפי שעומד על פרק אומר רצאבי.

 

"ח אהוד רצאבי נשיא לשכת ארגוני העצמאים והעסקים בישראל "ח אהוד רצאבי נשיא לשכת ארגוני העצמאים והעסקים בישראל צילום: נמרוד גליקמן

 

על פי נתונים של להב 99% מהעסקים הם עסקים קטנים ובינוניים, כאשר תרומתם לתוצר מהווה 49% ממנו. המועסקים במגזר הינה 1.6 מיליון עובדים ומהווים 47% מכלל התעסוקה במשק כולל הסקטור הציבורי.

 

לסיום תלה רצאבי תקווה בשר האוצר הנכנס משה כחלון כי יממש את הבטחותיו לציבור העצמאים והעסקים הקטנים. לדבריו ההתחלה בהחלט נראית מבטיחה מאחר וזאת הפעם הראשונה ששר אוצר מיועד מניח על האג'נדה מחויבות פוליטית ליישום דמי אבטלה לעצמאים והסדרת מוסר תשלומים. בלהב גם מקווים כי שר הכלכלה הנכנס, אריה דרעי, ימשיך את תכניותיו של שר הכלכלה היוצא ואף יקדמו בצעדים נוספים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x