$
כתבות אחרונות בעסקים קטנים ובינוניים

איזה עסק כדאי לפתוח השנה

לפי התחזיות 2015 לא צפויה להיות טובה במיוחד לעסקים. דן אנד ברדסטריט צופים כי רמת הסיכון תגדל ומספר העסקים החדשים שיתווספו יהיה נמוך. עם זאת, ישנם מספר תחומים בהם יש הזדמנות

מעין מנלה 19:3901.03.15
אם צריך היה לבחור שנה טובה להקים בה עסק - שנת 2015 ככל הנראה לא הייתה הבחירה הראשונה. השנה אינה צפויה להיות טובה לעסקים. רמת הסיכון במשק צפויה לגדול ב-2.5%, בדומה לגידול ב-2014 ומספר העסקים שיתווספו צפוי להיות כ-7,000 בלבד, כך לפי דן אנד ברדסטריט. עם זאת, לא כל העסקים נולדו שווים. ישנם ענפים מסוכנים יותר ופחות וקיימים מספר תחומים בהם אפשר לזהות הזדמנויות.
"יש מספר ענפים היום שנחשבים ענפים מסורתיים בהם לכאורה אין הרבה שינויים אך שבהחלט יש בהם כרגע הזדמנות ואנחנו רואים נהירה לתחומים האלו. למשל, סוכנויות ביטוח. בשנה וחצי האחרונות יש הרבה מאוד מיזמים לפתיחת סוכנויות ביטוח שהמיקוד שלהם הוא בפוליסות ריסק", אומר צח ברקי, האנליסט הראשי של דן אנד ברדסטריט. הרגולטור עדיין לא התערב במוצרי הריסק ועל כן סוכנויות הביטוח יכולות ליהנות ממרווחי רווח גדולים. כמו כן, חברות הביטוח נותנות מענקים שמאפשרים פתיחת סוכנויות, מסביר ברקי. גם תחום הפינ-טק (שילוב של פיננסים והייטק) הוא תחום צומח שמושך אליו יזמים המנסים ליצור פלטפורמות למימון בצורה שמייתרת את הבנק.

 

עסקים רבים נשארים כבר בשנה הראשונה לפעילותם עסקים רבים נשארים כבר בשנה הראשונה לפעילותם

 

תחום נוסף בו הייתה פריחה של עסקים הוא ייבוא של מוצרים נלווים ומעבדות תיקון של מכשירים ניידים. עם זאת, מכיוון שמדובר עדיין בתחום צומח בו השוק עדיין לא התייצב, קשה להעריך מהם שיעורי הרווחיות של אותן מעבדות וחנויות אביזרים וכן מהו שיעור הסגירה בקרב העסקים שנפתחים.

 

השנה הראשונה, כך מסתבר, היא השנה המסוכנת ביותר לעסק חדש. למעשה, בשנת 2014 נסגרו 11 אלף עסקים כבר בשנת פעילותם הראשונה. בשנה שעברה נפתחו 50 אלף עסקים ונסגרו 43 אלף. כך שהתוספת למשק הייתה של 7,000 עסקים בלבד.

 

אחת הסיבות העיקריות לכך שכל כך הרבה עסקים נסגרים תוך שנת פעילות אחת היא חוסר ידע והבנה בניהול העסק. "אנשים נכנסים לתחומים שהם לא מבינים. הרבה עסקים נפתחים כדי לנסות. אנשים קיבלו איזושהי הכשרה מקצועית, למשל בתחום הקוסמטיקה, והיא לא מספיקה על מנת לנהל עסק", אומר ברקי. לדבריו אנשים רבים ותחים עסק ולא מנהלים אותו – הם רק עובדים בעסק.

 

העיתוי והסביבה הכלכלית הם גורמים המשפיעים על סיכויי ההצלחה של העסק החדש, אך כך גם התחום. ישנם ענפים מסוכנים יותר ופחות כאשר באופן עקבי לאורך השנים אחד הענפים המסוכנים ביותר הוא בתי קפה ומסעדות. בשנה שעברה הענף עם רמת הסיכון הנמוכה ביותר היה פרמצבטיקה.

 

הענפים המסוכנים ביותר בשנה שעברה היו (מהמסוכן ביותר):

1. בתי קפה ומסעדות

2. שירותי הובלות ואחסנה

3. מסחר בדלק

4. קמעונאות מזון

5. חנויות פרחים

 

הענפים הבטוחים ביותר ב-2014 (מהבטוח ביותר ומטה):

1. תעשיית פרמצבטיקה

2. תעשיית קוסמטיקה

3. ציוד רפואי

4. תעשיית פלסטיק וגומי

5. תעשיית רכיבים אלקטרוניים

בטל שלח
    לכל התגובות
    x