שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
כתבות אחרונות בעסקים קטנים ובינוניים

משרד הכלכלה מפעיל מהיום תכנית סיוע לעסקים קטנים בדרום

התוכנית כוללת ליווי לקבלת פיצוי ממס רכוש, ייעוץ מקצועי והדרכות מיוחדות לעסקים בחירום, ייעוץ לקבלת מימון מקרנות פילנתרופיות והקלות בקבלת הלוואות בערבות מדינה

מעין מנלה 15:5123.07.14

הבעיות הקריטיות ביותר של עסקים קטנים בעת מבצע "צוק איתן" הן תזרים המזומנים והירידה בהכנסות, כך זיהו בסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה, אשר החל מהבוקר (ד') מפעיל תוכנית חירום לעסקים בדרום.

"עיקר הפניות שקיבלנו מעסקים בדרום היו קשורות לבעיה תזרימית וירידה במחזורי המכירות. כרגע התשובה לכך היא של שר האוצר שאמר שכבר עובדים על תקנות ויש כוונה לפצות את כל העסקים הקטנים בדרום בדומה למתווה שהיה במבצעים הקודמים", אומר רן קיויתי, מנהל הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניי במשרד הכלכלה. עסקים קטנים רבים בדרום חששו מקריסה בעקבות המבצע שפגע בהכנסותיהם, אך ההכרזה על כך שהם יפוצו גם על נזק עקיף מרגיעה חשש זה. "אם לא היו פיצויים על נזק עקיף, אם הם לא היו מקבלים את הפיצויים על ירידה במחזור המכירות לתקופה הזאת, רבים מהעסקים הקטנים היו מתקשים להתמודד עם ההפסד הגדול שנוצר להם עקב המבצע. זאת בדיוק הסיבה שבגללה הממשלה יוצאת במסלול הפיצויים, כי היא מבינה שחייבים לפצות את העסקים על ההפסדים שנוצרו. המדינה מצד אחד מחייבת את העסקים לשלם לעובדים שלא מגיעים במקומות שבהם הוכרז מצב מיוחד בעורף וברור שמחזורי המכירות ירדו באופן משמעותי במקומות בהם יש הרבה מאוד טילים במהלך היום. על מנת לעזור לעסקים האלה לשרוד, המסלול הוא מסלול הפיצויים. מעבר לכך, אנחנו מציעים עזרה שלא באה במקום הפיצויים אלא בנוסף", אומר קיויתי.

 

הסיוע שמציעה הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים בדרום הנמצאים באיזור של עד 40 ק"מ מרצועת עזה, לגביהם הוכרז על מצב מיוחד בעורף, כולל ליווי לקבלת פיצוי ממס רכוש, הגדלת מספר שעות הייעוץ לה הם זכאים, הדרכות מיוחדות, ייעוץ לקבלת מימון מקרנות וכן מסלול מיוחד להלוואות בערבות מדינה.

 

חנויות ריקות בקניות one פלאזה בבאר שבע בעקבות מבצע צוק איתן חנויות ריקות בקניות one פלאזה בבאר שבע בעקבות מבצע צוק איתן צילום: הרצל יוסף

 

הליווי לקבלת פיצוי ממס רכוש נועד לסייע לעסקים בתהליך הבירוקרטי מול מוסדות המס בבקשה לפיצויים. "הבנו שבעלי עסקים רבים מתקשים להבין מה בדיוק הם צריכים ואז פונים לכל מני יועצים בתשלום והרבה פעמים זה עולה להם הרבה מאוד כסף. אנחנו חושבים שאם המדינה החליטה שצריך לפצות אותם אז אנחנו גם צריכים לעזור להם בזה שהבקשה לפיצויים לא תעלה להם כסף", אומר קיוויתי.

 

סיוע נוסף שמוצע לעסקים הקטנים בדרום הוא זכאות ל-20 שעות ייעוץ נוספות בנוסף לשעות להם הם זכאים באמצעות מערך ה"מעו"ף" וכן, הדרכות מיוחדות בתחומים הקשורים למצב החירום כגון מימון, דיני עבודה ותזרים מזומנים.

 

בנוגע להלוואות, אשר כאמור, אינן מחליפות את הפיצויים אלא נועדו לספק סיוע נוסף, הסוכנות מציעה ייעוץ לקבלת מימון מקרנות פילנתרופיות שיינתן לעסק הקטן ללא תשלום. כמו כן, יפעל מסלול מיוחד לתושבי הדרום במסגרת הקרן להלוואות לעסקים בערבות מדינה. המסלול יאפשר לעסקים הרלוונטיים לקבל הלוואות בערבות של 85% מסך ההלוואה כך שאם בהלוואה רגילה בערבות מדינה במסלול הרגיל העסק צריך לתת בטחונות בגובה 25% מההלוואה, הרי שבמסלול המיוחד הוא יידרש ל-10% בטחונות בלבד. בנוסף, אישור ההלוואה יימשך עד 9 ימי עבודה, בערך שליש מהזמן הממוצע שלוקח לאישור הלוואה כזו. "אחת הדרכים שבאמצעותה נקצר את הזמן זה שהנציגים של הגופים המתאמים של הקרן להלוואות בערבות מדינה יגיעו לסניפי המעו"ף באשדוד, אשקלון, באר שבע ושדרות ויפגשו שם עם בעלי העסקים", אומר קיוויתי.

כמו כן, עמלת הגשת הבקשה להלוואה בערבות מדינה, בגובה 250 שקלים תבוטל עבור העסקים הקטנים בדרום.

 

הסיוע המיוחד לעסקים הקטנים בדרום יימשך לשלושה חודשים ויכול להתארך עד לחצי שנה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x