$
מדריכים - תפעול

גם עסקים קטנים יכולים להיות ירוקים

מספר יישומים קלים יחסים יכולים להביא לחיסכון בלתי מבוטל בצריכת האנרגיה של העסק ובשמירה על איכות הסביבה

אילן יפרח 11:5110.06.14

משאבים רבים של ארגונים ממשלתיים וציבוריים מושקעים בפרסומות בערוצי תקשורת שונים אשר קוראים בעיקר לאזרחי ישראל היושבים בבתיהם לחסוך באנרגיה ולשמור על איכות הסביבה.

בעוד הקהל הפרטי נדרש לסוגייה בביתו נראה כי במגזר העסקי (החל ממפעלים עתירי מכונות ייצור, מיזוג אוויר ועד למשרדים), יש לא מעט דברים שניתן לעשות כדי להביא לחסכון בלתי מבוטל בצריכת האנרגיה ובשמירה על איכות הסביבה.

 

אין הכוונה רק ליישום בנייה ירוקה שתדרוש השקעות רבות והגדרות רגולטוריות מרחיקות לכת שספק אם יתממשו ואת תוצאותיהן ניתן יהיה לראות רק בעוד שנים רבות, אלא למספר יישומים קלים יחסית שחלקם יכולים להביא לשינוי או לשיפור המיוחל תוך פרק זמן קצר של ימים עד שבועות בודדים של היערכות. ניתן להצביע על שלושה תחומים מרכזיים שיוכלו להביא לשינוי זה במגזר העסקי:

 

תשתית החשמל במשרדים

 

1. החלפת תאורת המשרד לתאורה חסכונית כדוגמת נורות ה-LED יכולה להביא לחסכון של עד 50% בצריכת החשמל.

 

2. הוספת חיישני נפח לתאורה שתופעל בהתאם לתנועת אנשים בחדר יכולה להביא אף לחסכון גבוה מזה. העלאת המודעות והאפשרות לניצול התאורה הטבעית שמגיעה מן החוץ יכולה אף היא להביא לחסכון ניכר ומשמעותי.

 

שימוש בנורות חסכוניות יכול להביא לחיסכון של עד 50% בצריכת החשמל שימוש בנורות חסכוניות יכול להביא לחיסכון של עד 50% בצריכת החשמל צילום: shuterstock

 

3. מערך המחשבים והשרתים נחשב גם הוא לזולל חשמל. בתחום זה קיימים פתרונות טכנולוגיים, שנועדו להפחית את מספר יחידות המחשב בארגון או לחסוך חשמל בצורה חכמה. לדוגמא, פתרון של חברת הסטארט אפ Power Plug הישראלית, הביא לחסכון משמעותי במספר ארגונים גדולים בישראל כתוצאה מפטנט "המרדים" את המחשבים בצורה אוטומטית בשעות שהם ללא שימוש.

 

מיזוג האוויר

 

מיזוג האוויר נחשב לאחד מבזבזני האנרגיה הגדולים במשרד. במדינה חמה כמו ישראל נהוג להפעיל את מערכות המיזוג לאורך כל שעות היום ולעיתים גם בחורף בימים קרים.

 

העלאת המודעות לשימוש יעיל ומצומצם יותר במיזוג האוויר יכולה להפחית בצורה משמעותית את צריכת האנרגיה למיזוג. אחד האמצעים לכך הוא על ידי החלפת מערכות המיזוג במערכות חדשות עם דירוג אנגרטי גבוה יותר, שיכולה להביא לחסכון של עד 30% בצריכת האנרגיה של מערכות אלה. מומלץ לעקוב בעניין זה אחר פרסומי משרד האנרגיה שמעת לעת מכריז על מבצעים מיוחדים לקבלת מענקים והטבות על החלפת מערכות מיזוג במערכות חסכוניות יותר.

 

כיוונונים נוספים בטמפורטורת המיזוג כגון העלאת הטמפ' במעלה אחת מהרגיל שכמעט ולא תורגש והתאמה עונתית של שעות הפעלת מערכת המיזוג יכולים להביא לשיפור משמעותי נוסף בשורה התחתונה של צריכת האנרגיה שתתבטא גם בחסכון בעלויות.

 

שמירה על איכות הסביבה והמחזור

 

שימוש במוצרי טואלטיקה ממוחזרת ומתקני ייבוש ידיים ללא נייר יפחיתו את הפסולת בשירותים, במטבח ובמשרד כמו כן שימוש באביזרים מתכלים כגון כוסות קרטון לעומת פלסטיק לצד הצבת פחים לאיסוף סוללות ישנות וניירת משרדים למחזור יהפכו את סביבת המשרד לכזו שתורמת לאיכות הסביבה ולא מזיקה.

 

מיחזור, גם בעסקים קטנים מיחזור, גם בעסקים קטנים צילום: shutterstock

 

יישום כל או חלק מפעולות אלו יאפשרו לעסקים לחסוך באנרגיה, לשמור על איכות הסביבה ולחסוך בעלויות. לרווחתן ולרווחת כולנו. כדי שזה יקרה יש להעלות את המודעות של מנהלי החברות והארגונים לנושא ואף לשאוף לעידוד ממשלתי וחברתי כגון יצירת מדד קיימות, שיידע לתגמל חברות וארגונים, הן במענקים והטבות כספיות והן בתדמית חיובית שתציג אותן כחברות שומרות סביבה ואנרגיה.

 

הכותב הוא סמנכ"ל תפעול בנת"מ ניהול נכסים.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x