$
מדריכים - מימון

5 טיפים להתנהלות נכונה מול הבנק

בעלי עסקים רבים מפחדים מהמילה בנקים, אבל ניהול נכון יעלים את כל הפחד. זכרו שהבנק הוא עסק, עקבו אחר החשבון והקפידו להתמקח

צפריר עקב 11:3022.05.14
"בנקים". לבעלי עסקים רבים המילה הזו נשמעת מפחידה. הפחד של בעל העסק מול הבנק נובע מחוסר ידע ושליטה מינימאליים, אשר מנוצל על ידי הבנקים להשיא את רווחיהם. חוסר הידע מוביל לעלויות מיותרת על עמלות שאינן תואמות את הפעילות העסקית וריביות שאינן תואמות את מידת הסיכון ואת צרכיו של העסק. כך, שהתוצאה עלולה להיות, עלויות מימון גבוהות וחוסר יכולת של העסק לצמוח ולהתקדם.

כשם שישנם בעלי עסקים שאינם יודעים לאיזה תעריפון עמלות הם שייכים ועל ידי עבודה פשוטה של עשר דקות הם יכולים לחסוך המון, כך גם רבים אינם יודעים כיצד לבנות את תמהיל האשראי שלהם וכיצד לכתוב בקשת אשראי שתסייע להם בגיוס אשראי או כיצד לכתוב תכנית עסקית לשם קבלת הלוואה מהבנק או מהקרן בערבות מדינה.

 

בעלי עסקים, קבלו חמישה טיפים להתנהלות נכונה מול הבנק:

 

1. הבנק הוא עסק

 גם הבנק מחפש לקוחות חדשים ומעוניין לשמר את לקוחותיו הקיימים לאורך זמן. זכור שהעסק שלך הוא לקוח ובמרבית המקרים, הבנק אינו מעוניין לאבד אותך.

 

2. בבנק ניתן להתמקח

 ניתן להתמקח על גובה העמלות, על שיעור הריבית, על היקף האשראי ועוד. יחד עם זאת, כשם שבעסק שלך המחיר נקבע על בסיס תמחיר כלשהו, הבנק מבסס את מחיריו על עלויות הטיפול בכם כלקוחות ועל הסיכון שהוא רואה בהתנהלות מולכם. הקפידו לנהל את עסקיכם באופן מקצועי ולהציג את פעילותכם בצורה ברורה כלפי הבנק.

 

זיכרו שהבנק הוא ספק זיכרו שהבנק הוא ספק צילום: גלעד קוולרצ'יק

 

3. עקבו אחר החשבון

כמעט בכל יום ישנן פעולות בחשבון והבנק מעדכן אתכם בהודעות שונות על פעולות אלו ועל נושאים אחרים שקשורים לחשבון. עקבו אחר הפעולות וקראו את כל ההודעות, לעתים תראו סכומים שגויים בפעולות מסוימות ולעתים תקבלו הודעה שמעדכנת אתכם שתוקפה של הטבה מסוימת, הנחה בעמלות לדוגמה, פגה.

 

4. הבנק הוא ספק

 הבנק, בדיוק כמו העסק שלכם, מעוניין להרוויח כמה שיותר מלקוחותיו. כלקוח עמוד תמיד על המשמר וודא שאתה מקבל תמורה הולמת לכספך ושהאינטרסים שלך ושל הבנק נשארים זהים, כלומר שגם אתה וגם הבנק מבינים ששניכם צומחים ומרוויחים ביחד.

 

5. נהל חשבונות בבנקים נפרדים

כל בעל עסק יודע שהוא צריך להפריד בין חשבונו האישי לחשבון העסקי, לבעלי עסקים שצורכים אשראים בהיקפים גבוהים אני מציע לנהל שלושה חשבונות בנק לפחות. שני חשבונות עסקיים בבנקים נפרדים וחשבון פרטי בבנק שלישי נפרד. כך העסק לא יישאר תלוי בספק בודד ויצליח לקבל מחירים טובים יותר (עמלות וריביות נמוכות יותר). ובעת הצורך יהיו לבעל העסק מגוון אפשרויות רחב יותר לגיוס אשראי.

 

בעל עסק שיטמיע את העצות הללו ויפעיל אותן בצורה מושכלת בעסק שלו, יבין שהבנק יכול להיות השותף הטוב ביותר שלו ויפסיק לפחד.

 

הכותב הינו מנכ"ל חברת עין צופיה ייעוץ כלכלי.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x