$
הוועידה לעסקים קטנים ובינוניים 2014
תמונת גג לוועידה לעסקים קטנים ובינוניים

ועידת כלכליסט

"משנת 2000 נרשמו 80 תיקונים בפקודת המס. לעסקים מקומיים זו מציאות של אי ודאות"

ניסים כהן, שותף מיסוי בפירמת KPMG סומך חייקין, אמר בוועידה לעסקים קטנים ובינוניים: "לא סתם וודסייד שרוצה לרכוש 25% ממאגר לווייתן לא מתביישת לבקש ששום דבר לא ישתנה"

ליאור גוטמן 12:3912.05.14

"משנת 2000 ועד 2013 נרשמו 80 תיקונים בפקודת מס ההכנסה. אלו המון חוקים ותיקונים שיוצרים חוסר יציבות, ולא סתם וודסייד האוסטרלית, זו שרוצה לרכוש 25% ממאגר הגז לווייתן בעבור 2.7 מיליארד דולר, לא מתביישת לבקש ששום דבר לא ישתנה - מישהו כנראה אמר להם שפה הכל משתנה". כך אמר היום (ב) רו"ח ניסים כהן, שותף מיסוי בפירמת KPMG סומך חייקין. הדברים נאמרו הרצאה שנתן כהן על פתרונות מיסוי בעסקים, זאת מסגרת הוועידה ה-8 לעסקים קטנים של כלכליסט שנערכת בתל אביב

 

לדברי כהן, הדילמה הבסיסית של כל עסק - קטן כגדול - היא האם לעבוד באמצעות חברה או להירשם כעסק של יחיד. מבחינת כהן, במקרה כזה אין בכלל דילמה: "בלי להיכנס למלחמות של משרד האוצר בחברות ארנק, כל העסקים בישראל נחלקים לשניים - אלו שהגיעו לתובנה שיש לעבוד באמצעות רישום כחברה, ואלו שעוד לא הבינו את זה ויבינו בהמשך".

 

ניסים כהן ניסים כהן צילום: עמית שעל

 

בהתייחסו להטבות המס של עסקים קטנים, כהן העניק מספר דוגמאות לפתרונות מיסוי שלא כולם מכירים או מודעים שהם קיימים. "בעלי שליטה בחברה קיבלו לאחרונה מוצר של קופת גמל אישית. מדובר בקופה שהיא רק שלי: אני שם את הכסף שלי, אני קובע איפה להשקיע ואני מנהל איך שאני רוצה. יש המון יתרונות מיסוי ויש הטבות מס גם בניהול השוטף וגם ברמת ההפקדות וההעברות, בין אם מדובר בהפקדות תקופתיות או בהפקדות חד פעמיות", אמר כהן.

 

כהן סיפר שבמקרים שנולד הצורך לממן את פעילות החברה ניתן להשיג הטבות מס על השקעות שונות. "אם צריך להכניס כסף לחברה אז הפרשי ההצמדה של הלוואה פטורים ממס. בנוסף, יש לשים לב כיצד לנהל את ההפקדות שלנו בבנק. אם יש כסף של חברה שמופקד בבנק אז כל תשואת הפקדון של ההלוואה חייבת במס. אבל אם אני קונה מכשיר פיננסי כמו תעודת סל או אג"ח אז הפרשי ההצמדה משם פטורים ממס. אפשר לייצר בקלות מגן מס על ידי פעולה פשוטה שכוללת סיוג ההפקדות בבנק", אמר.

 

כהן התייחס לתיקון האחרון שנעשה בחוק לעידוד השקעות הון (תיקון 68) שם מסתתרת לדבריו הוראה שמבטלת חבות מס על תשלום דיבידנד וזאת עד יוני 2015. "אחד הקשיים הכי גדולים היא ההחלטה האם לאחד תוצאות עסקיות של שתי חברות. לפעמים אחד מרוויח ואחד מפסיד, כי לפעמים אחד משלם מס והשני לא. היום יש אפשרויות לאחד בין ישויות. מדובר בחברות תעשייתיות, או משפחתיות וגם חברת בית. זה לא חייב להיות רק בחברה בסדר גודל של טבע, אלא גם מסגריה קטנה או חברות נדל"ן שיש להן נכסים להשכרה", סיכם כהן את דבריו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x