$
מדריכים - שיווק ופרסום

עסק קטן: כך תגדיל את החשיפה שלך ברשת

איך משתמשים במילות מפתח, טקסטים וקישורים כדי שאתר בית העסק יופיע במקום אטרקטיבי במנועי החיפוש

איתי ברנר 13:2425.06.13

קידום אתרים עבור אתרים וחברות קטנות הפך בשנים האחרונות למצרך נפוץ במיוחד: בעידן בו מרבית האזרחים במדינה משתמשים בגוגל מעל מנת למצוא בעלי עסקים, ישנה חשיבות מכרעת לכך שהאתר של בית העסק יופיע במקום אטרקטיבי בגוגל.

 

עם זאת, המשימה אינה כה פשוטה בשל העובדה כי בשוק קיימים הרבה מאוד עסקים וכולם רוצים להופיע בעמוד התוצאות הראשון בגוגל כאשר מחפשים את תחום העיסוק שלהם (החל ממאלפי כלבים ועד לאינסטלאטורים). לכן, עסק אשר אינו מצליח להגיע לעמוד הראשון, בדרך כלל לא יזכה לחשיפה מרובה ולכן גם לא יוכל לגייס הרבה לקוחות חדשים דרך הרשת.

 

חיפוש בגוגל חיפוש בגוגל צילום: גלעד קוולרצ'יק

 

על קישורים וקשרים

בשל אותה תחרות עזה כמעט על כל תחום עסקי שקיים, נוצר שוק שלם של חברות קידום אתרים אשר מבטיחות ללקוחותיהן להגיע למיקומים אטרקטיביים בגוגל. עד לפני כשנה, מיקומו של האתר היה נקבע בעיקר לפי מגוון ומספר האתרים האחרים ברשת שהיו מקשרים אליו. לפיכך, ככל שתקציב הקידום היה גדול יותר, כך גם הקידום של העסק היה מוצלח יותר. התוצאה הייתה שוק פרוע שבו בעיקר החזקים הצליחו לשרוד.

 

החדשות הטובות עבור עסקים קטנים הן שבערך לפני כשנה משהו סוף כל סוף קרה: גוגל החליטו להילחם בחברות הקידום שמתחו יותר מדי את החבל, והפעילו מנגנון מיוחד לסינון ספאם בשם "פינגווין". פינגווין גרם לחלק גדול מן הקישורים שנוצרו על ידי חברות הקידום לאבד את ערכם, ולעיתים קרובות, אתרים ותיקים ספגו ירידה בדירוגים, גם אם הם עצמם היו אינפורמטיביים וסיפקו לגולש את המידע לו היה זקוק.

 

מדריך למקדם המתחיל - מילות מפתח

מכיוון שתקציב השיווק של מרבית העסקים הקטנים הוא מוגבל, הרי שדווקא עכשיו יש להם הזדמנות מצוינת לקדם את עצמם בצורה עצמאית או עצמאית למחצה במנוע החיפוש של גוגל.

 

בראש ובראשונה, על בעל העסק לדעת אילו מילות מפתח הוא מעוניין לקדם. ניתן לעשות זאת באמצעות כלי מילות המפתח של גוגל .הקלדה של מילים רלוונטיות לתוך תיבת החיפוש, מניבה רשימה של מילות מפתח רלוונטיות ומילים דומות. יש לשים לב לבחור בהתאמה מדויקת, מכיוון שזוהי סוג ההתאמה אשר מראה את מספר החיפושים המדויק עבור כל ביטוי. כמו כן, מילת מפתח יכולה להיות מורכבת מאוסף של מספר מילים ולכן לעיתים מתייחסים אליה כ - "ביטוי".

 

לאחר שנבחרו מילות המפתח הרלוונטיות, יש לשלב אותן בתוך הדפים המתאימים באתר במספר חלקים הרגישים למילות מפתח, והם כותרת הדף (Title), התיאור שלו (Meta Description), והכותרות הפנימיות (אם אינכם יודעים כיצד לעשות זאת, שאלו את חברת בניית האתרים שלכם). רצוי לשלב גרסאות מעט שונות של הביטויים בכל אחד מן החלקים, וזאת על מנת לשמור על רצף טבעי ולא רובוטי מדי. לדוגמה, אם יש לכם דף של נופש על חוף הכינרת, ניתן לכתוב פעם אחת "נופש בכנרת" ופעם אחרת "נופש על שפת כנרת".

 

מעבר לכך, יש לוודא כי הטקסט בכל עמוד באתר הינו איכותי, כתוב בשפה רהוטה, וקשור עד כמה שניתן למילות המפתח שנבחרו עבורו. מומלץ כי כל דף יקושר למילה או מספר מילים בלבד. אם יש בעמוד תמונות, יש להשתמש באפשרות לצרף לתמונה טקסט חלופי (ALT) ולכתוב משפט קצר אשר יתאר את התמונה ("חדר מלון מפואר במרחק הליכה מהמים").

 

על קישורים וקשרים - המשך

כאמור, החל מלפני כשנה, גוגל החלו להפעיל מנגנון מסיבי למדי של סינון קישורים, אך אתר ממוצע עדיין זקוק לכמה עשרות קישורים לכל היותר על מנת להתחיל להתקדם במעלה התוצאות (על מנת לעקוב אחר מיקום האתר הממוצע בתוצאות החיפוש ניתן להשתמש בכלי אחר מבית גוגל בשם Webmaster Tools).

 

חיפוש בגוגל חיפוש בגוגל צילום מסך: Google

 

ההמלצה היא לגוון עד כמה שניתן בטקסט של הקישור (Anchor Text), באותו אופן בו ביצעתם גיוון של מילות המפתח בתוך האתר. כמו כן, מוטב לקשר לעמודים שונים באתר ולא רק לעמוד הבית שלו.

 

בנוסף על כך, הגיוון במקור ממנו יוצא הקישור הוא לא פחות חשוב ומוטב לבחור באתרים שאין בהם הרבה קישורים אחרים. לדוגמה, תוכלו לשתף פעולה עם בעל מקצוע משלים לתחום שלכם ולכתוב מאמר מקצועי בליווי קרדיט לאתר שלכם (מאלף כלבים למשל יוכל לשתף פעולה עם וטרינר). מוטב להימנע מאתרים מוצפים בקישורים כגון אתרי מאמרים או פורומים בהם יש חתימות עם קישורים. לסיום, רצוי שהקישור יהיה חלק מפסקה או משפט קצר, ולא "ירחף" סתם כך בחלל האתר.

 

בכל אופן, הסתמכות על מקורות דומים אחד מדי לשני ליצירת קישורים הינה מסוכנת וגורמת לפרופיל הקישורים של האתר שלכם להיראות לא טבעי.

 

קידום בחברת קידום מקצועית

למרות כל האמור לעיל, חלק לא קטן מבעלי העסקים ימצאו כי קידום האתר שלהם באופן עצמאי מהווה משימה מאתגרת שלעיתים גוזלת שעות עבודה מרובות. מסיבה זו, ניתן במידת הצורך להיעזר בשירותיה של חברת קידום אתרים מקצועית המתמחה בקידום אתרים קטנים בעלי תקציב מוגבל. חברה כזו מסוגלת בדרך כלל "ליישר" את האתר מול גוגל וליצור בעבורו מערך קישורים אפקטיבי אשר יביא לתוצאות הרצויות.

 

הכותב הוא מומחה SEO מחברת YITsites מקבוצת ידיעות אחרונות

בטל שלח
    לכל התגובות
    x