$
הוועידה לעסקים קטנים 2013

ועידת כלכליסט

"תניחו הנחות שמרניות, בנקאים לא אוהבים חוסר ודאות"

אריק צ'יקוטאי, מנהל מגזר עסקים מרחב ת"א צפון בלאומי, ייעץ בוועידת כלכליסט לעסקים קטנים ובינוניים למקימים עסק חדש"

חן פונדק 11:5506.05.13

"קרן לאומי לעסקים קטנים שהושקה היום מתחייבת ל-14 ימי תשובה. בקרוב מאד לקוחות שיהיו זכאים יוכלו לקחת את ההטבות באינטרנט בבית בלי לעבור בבנקים". כך הבטיח אריק צ'יקוטאי, מנהל מגזר עסקים מרחב ת"א צפון, בנק לאומי בהרצאה על "איך מאבחנים צורכי אשראי של עסק קטן" בוועידה לעסקים קטנים ובינונים של "כלכליסט".

 

צ'יקוטאי הסביר שכאשר מתכננים את המחזור התפעולי בעסק חדש חשוב להניח הנחות שמרניות, "ולהודיע לבנקאים מראש. בנקאים לא אוהבים חוסר וודאות".

 

"הרבה פעמים כשהייתי יושב מול לקוחות של עסק קטן, הייתי מבקש מהלקוח שיספר על העסק שלו. הוא היה מספר לי בהתלהבות איך יש לו יתרון בשוק. כשהייתי מגיע לשאלה כמה אשראי אתה צריך, התשובה לא תמיד הייתה ברורה. וזה בסדר, כי בשונה מעסקים גדולים, בעסק קטן, הבעלים הוא הסמנכ"ל שיווק והסמנכ"ל כספים", אמר צ'יקוטאי.

 

אריק צ'יקוטאי מבנק לאומי נואם בוועידה אריק צ'יקוטאי מבנק לאומי נואם בוועידה צילום: נמרוד גליקמן

 

"יש לכם רעיון לעסק חדש. שאלתם את עצמכם את כל השאלות והחלטתם לצאת לדרך. השלב הבא הוא להכין תוכנית עסקית. כעת אנחנו מתחילים לשאול את עצמנו, איך אני מממן את העסק שלי והאם אני יודע מה הרגישות של העסק, איך אני בונה תזרים. לעסק קטן יש מספר מצומצם של מקורות מימון. הראשון הוא מימון בנקאי. היתרון שלו הוא מגוון והחיסרון שהבנק מבקש בטחונות. המקום השני הוא קרנות מדינה. היתרון הוא הערבות, החיסרון הוא הזמן. לפעמים לוקח המון זמן עד שמקבלים תשובה", הסביר צ'יקוטאי.

 

"המקום השלישי הוא הון עצמי. היתרון הוא שזה הכסף שלי, אני אעשה איתו מה שאני רוצה. החיסרון הוא שלא תמיד יש את זה לעסק קטן וגם אם יש לרוב הוא לא מספיק. לכן לרוב מדובר באשראי בנקאי".

 

בהיבט הזה צ'יקוטאי כאמור הסביר שכאשר מתכננים את המחזור התפעולי חשוב להניח הנחות שמרניות, "ולהודיע לבנקאים מראש. בנקאים לא אוהבים חוסר וודאות".
בטל שלח
    לכל התגובות
    x