$
הוועידה לעסקים קטנים 2013

בני שיזף: "מעמד הביניים יהפוך למעמד ימי הביניים בגיל פרישה"

המשנה למנכ"ל הפניקס בוועידת כלכליסט לעסקים קטנים ובינוניים: "הממשלה מושכת ידה משוק הפנסיה ומגלגלת את הסיכון אל העובד"

שניר הנדלר 11:1406.05.13

בני שיזף, המשנה למנכ"ל הפניקס דיבר היום (ב') בוועידה השביעית לעסקים קטנים ובינוניים של כלכליסט על חוסר הוודאות של האזרח הישראלי לגבי תשלום הפנסיה ממנו ייהנה עם הגיעו לגיל פרישה. "אני חושב שכולם מיצו את העתיד של גברת ריקי כהן מחדרה, אני רוצה לספר סיפור קצר על שגית ושי לוי מחולון. שני חבר'ה בני 30, אחת כלכלנית והשני הנדסאי תעשייה וניהול שמוכר מסנני מים והם בתהליך של הקמת משפחה".

 

לדבריו, "שני החברה האלה מגלגלים את החיים, כמו כולנו, מתקדמים קצת בעבודה, משלמים את המשכנתא, וכך לאט לאט גם השכר עם השנים עולה. השניים האלה הם לא טייקונים וגם לא האלפיון העליון. אלה האנשים שאנחנו מבססים עליהם למעשה את הכלכלה שלנו. החבר'ה האלה מסיימים לשלם את המשכנתא ומתחילים לשלם משכנתא נוספת כי צריך לעזור לילדים לקנות דירה. הם חוסכים כל חייהם לקרן פנסיה. את כל ההפקדות שאפשר להפקיד - 18.33% מהשכר.

 

"מדי פעם, שגית או שי עוברים מקום עבודה. מה עושים עם הפיצויים? מושכים, זו הזדמנות קצת לכסות את המינוס, לפרוע את המשכנתא, אולי לקנות רכב. מה עושים עם קרן ההשתלמות? אותם דברים.

 

"ואז יום אחד, זה מגיע, שגית ושי מגיעים לגיל פרישה והם מנסים לברר מה תהיה קרן הפנסיה שלהם. יש מושג שנקרא שיעור תחלופה. זה שלוקחים את הפנסיה בחודש שלאחר הפרישה ומחלקים אותה בשכר כפי שהוא היה ערב הפרישה. רבותיי, שגית ושי יצטרכו לחיות עם שליש.

 

"אבל אם הם לא היו נוגעים בכספי הפיצויים הם היו צריכים לחיות עם חצי. מה שזה אומר שמעמד הביניים, שגית ושי האלה יהפכו למעמד ימי הביניים, ויצנחו מתחת לקו העוני יום אחד לאחר הגיעם לגיל פרישה. הממשלה לא תוכל לשאת עליה את העול הכלכלי הזה".

 

שיזף ביקר את התנהלות והממשלה ואמר שהממשלה "מושכת את ידה משוק הפנסיה ובעצם מגלגלת את הסיכון כולו אל העובד. אל אותה שגית ושי לוי ולכל אחד מאיתנו. רובנו מדחיקים את זה וחושבים שיהיה בסדר. אין פה אחד בחדר, שהם לא פנסיונרים שאינו יודע מה תהיה הפנסיה שלהם, כולל אני שאני עוסק במקצוע הזה".

 

בני שיזף נואם בוועידה בני שיזף נואם בוועידה צילום: נמרוד גליקמן

 

"אז כיצד צריך להיערך?", שואל שיזף, "בעולם המערבי מקובל לחסוך חיסכון פרטי לפנסיה. לוותר במשהו על איכות החיים היום על מנת שנוכל לחיות בכבוד שנגיע לגיל פנסיה, ורובנו הגדול מגיעים. זה אומר לא למשוך כספי פיצויים, לייעד את כספי קרנות ההשתלמות לפנסיה".

 

לסיכום אומר שיזף, כי "גם לממשלה יש תפקיד בעניין הזה. הממשלה צריכה לחזור ולקחת אחריות על הפנסיה, ויש לה לא מעט כלים לעשות את זה. מה שהממשלה לא תעשה היום היא תצטרך לעשות בתשלומי העברה. גם אנחנו, היצרנים, שצריכים לפתח כלים שיאפשרו לעובדים לחסוך חיסכון פרטי לפנסיה, ואני מאמין שהפתרון המשולב הזה יביא לכך שהצרה תהיה קטנה יותר".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x