$
דמי ניהול - החיסכון

צריך להילחם, אפשר גם לנצח

במסגרת הפרויקט של "כלכליסט" גילה אמיר ריינר שהוא משלם דמי ניהול גבוהים מכפי שסיכם עם חברת הביטוח. אחרי שהתעקש ופעל, הוא זכה למכתב ובו אישור להנחה, גם רטרואקטיבית: "זה אפשרי להשיג תוצאות"

הדס שפר 07:0721.03.12

אמיר ריינר (29), עובד בתחום מערכות מידע מהצפון, בכלל לא חשב שמשהו לא בסדר בחיסכון הפנסיוני שלו עד שנחשף לנתונים בפרויקט "כלכליסט" שעסק בגובה דמי הניהול. במסגרת הפרויקט נבחנה התוכנית הפנסיונית של ריינר באמצעות היועץ הפנסיוני האובייקטיבי אבי אייכלר ממירב הפנסיה. בין היתר התברר כי זה שנתיים ריינר משלם דמי ניהול גבוהים יותר ממה שסיכם עם החברה שבה עבד ועם חברת הביטוח. לאחר מאבק עיקש בן חודשיים וחצי הוא קיבל מחברת הביטוח מכתב שלפיו הוא יקבל את ההנחה שהגיעה לו בדמי הניהול גם רטרואקטיבית. "אני בטוח שיש עוד אלפים כאלה שלא מודעים לזה בכלל", אמר ריינר ל"כלכליסט", "זה מוכיח שאם נכנסים לזה לעומק ומתעקשים, זה אפשרי להשיג תוצאות".

 

לפני כשנתיים עבר ריינר למקום העבודה שבו הוא עובד כיום. הוא ביקש להעביר את התוכנית הפנסיונית שלו כפי שהיא, כולל דמי הניהול המופחתים בקרן הפנסיה. דמי הניהול המופחתים עמדו על 4% מההפקדה ו־0.25% מהצבירה (תקרת דמי הניהול בקרן הפנסיה עומדת על 6% מההפקדה ו־0.5% מצבירה). "בעקבות הכתבה גיליתי שאני משלם יותר דמי ניהול ממה שאני אמור לשלם. כשעברתי מהמעסיק הקודם לנוכחי הובטח לי שיישמרו לי אותם תנאים, אבל בפועל, כפי שנראה בדו"חות, דמי הניהול היו גבוהים בהרבה מדמי הניהול המקובלים בשוק".

 

המכתב שקיבל ריינר מחברת הביטוח לאחר שהתמקח המכתב שקיבל ריינר מחברת הביטוח לאחר שהתמקח

 

התוכנית הפנסיונית של ריינר מתחלקת לשניים, מחציתה בביטוח מנהלים ומחציתה בקרן הפנסיה - כשבקרן הפנסיה התברר כי הוא שילם 6% מההפקדה ו־0.5% מהצבירה. "פניתי לחברת הביטוח וביקשתי את הטפסים שעליהם אני חתום, כדי לראות איפה ולמה נפלה ה'טעות'. באחת הפעמים שהתקשרתי הנציגה אמרה שאסור לה למסור לי את הטפסים. התקשרתי שנית לנציג אחר, והפעם ידעתי אילו טפסים בדיוק לבקש. השתמשתי בשם הנכון שלהם, וגיליתי לתדהמתי שחברת הביטוח מחזיקה טפסים שבהם אני חתום על אחוזי דמי ניהול מסוימים, והם בעצם גובים ממני דמי ניהול גבוהים בהרבה". בשלב זה פנה ריינר לסוכן הביטוח שלו שדאג להסדיר את הנושא מול החברה, "דמי הניהול הוחזרו לאחוזים שעליהם סוכם איתי. ביקשתי את המכתב כדי לוודא שהשינוי בוצע בפועל ורטרואקטיבית, ושלא אצטרך לחכות לדו"ח השנתי כדי לגלות מה באמת קרה. אני מקווה שלא אופתע בדו"ח השנתי".

 

לפי הניתוח שנערך לריינר לפני כחודשיים, עד הפנסיה הוא היה אמור לשלם דמי ניהול בגובה 662,562 שקל. היועץ קבע כי הוא יוכל לחסוך 404,266 שקל אם יעבור לתוכנית אחרת. "אם ריינר יבחר בתוכנית פנסיונית המותאמת לו אישית באמצעות יועץ פנסיוני אובייקטיבי", אמר אז היועץ אייכלר, "הוא יוכל להגיע לקצבה המהווה 87.1% מהמשכורת שלו ולשלם דמי ניהול של 258,296 שקל בלבד - כלומר לחסוך יותר מ־400 אלף שקל על דמי הניהול, שהם כמעט שני שלישים ממה שהוא ישלם לפי התוכנית הנוכחית".

 

ניצחתם את קרן הפנסיה שלכם? הצלחתם להפחית את דמי הניהול? ספרו לנו על כך במייל mail@calcalist.co.il

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x