$
דמי ניהול - החיסכון

כמה יחסוך אלדד דנוך אם יעבור לתוכנית פנסיה אחרת?

דנוך הוא מהנדס שמתגורר בגני תקווה. עד הפנסיה ישלם דמי ניהול בגובה 278,071 שקל

הדס שפר 08:2406.02.12
אלדד דנוך (32), נשוי + 1, מהנדס בנס גילון, מתגורר בגני תקווה. עד הפנסיה ישלם דמי ניהול בגובה

278,071 שקל, שמהם יוכל לחסוך 136,981 שקל אם יעבור לתוכנית אחרת.

 

איך זה קורה: דנוך חוסך בקרן פנסיה מקיפה של מגדל מקפת. הוא משלם דמי ניהול של 5.34% מההפקדה ו־0.44%

מהצבירה. ההפרשות לחיסכון מתחלקות כך ש־8.33% המעביד מפריש לפיצויים, 5.5% המעביד מפריש לתגמולים ו־5% העובד מפריש לתגמולים. דנוך אמור להגיע בגיל פרישה לקצבה המהווה 65% משכרו הנוכחי.

 

דבר החוסך: "אני לא יודע הרבה, זה תחום די אפור בשבילי שאני לא כל כך מבין בו. בזמן האחרון התחלתי להתעניין ולנסות לבדוק את כל נושא הביטוחים. אני רוצה לעשות סדר - כמה אני משלם ואיפה. אני מאמין שיש הפרשים גדולים מאוד שאפשר לחסוך".

 

דבר היועץ: "דנוך החל לעבוד במקום עבודתו הנוכחי במחצית 2010, והוא חוסך בתוכנית טובה ואיכותית עבורו. בדו"ח 2010 צוין כי דמי הניהול שלו אמורים להיות מופחתים ל־4% מההפקדה ו־0.25% מהצבירה, ככל הנראה תחת הסדר מפעלי של מקום עבודתו, אבל לפי הנתונים מהדו"חות הרבעוניים של 2011, נגבו ממנו דמי ניהול גבוהים מאלה שנקבעו בהסדר המפעלי. תופעה זו, שבה ההסדר המסחרי בין הגוף המנהל ובין המעסיק אינו נשמר ואינו מתקיים בהכרח בפועל, אינה נדירה. יש לפנות לסוכן הביטוח או לחברה המבטחת כדי להסדיר את העניין. מכל מקום אם דנוך יבחר בתוכנית אחרת הוא יוכל לחסוך כמחצית מדמי הניהול ולשלם 141,090 שקל בלבד. כך הוא גם יוכל להגדיל את הקצבה שיקבל בגיל הפרישה ל־73.2% משכרו הנוכחי".

 

דבר החוסך, לאחר הייעוץ: "זה לא מפתיע אותי שהחברות גובות יותר. אני מניח שצריך לדעת איפה להתווכח, וזה חובה לכל אחד כי זה נוגע לנו בכיס בגיל מאוחר יותר. עד היום, כשקיבלתי את הדו"חות תייקתי אותם ישר בלי להבין מה כתוב שם - עכשיו אקרא ואתייחס ברצינות לכל דו"ח".

 

הייעוץ הפנסיוני ניתן ע"י אבי אייכלר מירב הפנסיה MPC

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x