$
בורסת ת"א

"הזכויות בסנטראל יורופיאן הועברו במלואן לרות עופר"

השבוע יתקיים במחוזי דיון בשאלה מי ישלם את החוב שחברת לפידות טוענת שמגיע לה מסנטראל יורופיאן; מנהלי העיזבון טוענים כי יולי עופר חדל להיות בעל שליטה בחברה ב-2008 וכי תביעת החוב צריכה להיות מופנית לאלמנתו

זוהר שחר לוי 23:1224.12.12

בית המשפט המחוזי מרכז, ייאלץ להכריע בקרוב מי, אם בכלל, יישא בחוב של יותר מ־17 מיליון שחברת לפידות טוענת שמגיע לה מעסקה מול סנטראל יורופיאן, שהיתה בשליטתו של יולי עופר שנפטר בנובמבר 2011. מחרתיים יעידו בפני השופטת ריקי שמולביץ מנהלי עזבונו של עופר, אלמנתו רות עופר ונציגי חברת סנטראל יורופיאן וינסו להסביר מדוע אינם צריכים לשלם את החוב.

 

  

רות עופר רות עופר צילום: אביגיל עוזי

 

חברת לפידות של יעקב לוקסנבורג הגישה ביוני תביעה של 17.5 מיליון שקל נגד רות עופר ומנהלי עיזבונו של בעלה בטענה שחברת סנטראל יורופיאן שהוקמה על ידי עופר לצורך פעילות נדל"ן במזרח ומרכז אירופה, נקלעה לקשיים ולא שילמה לה את חובה. בתביעה בסדר דין מקוצר, שמשמעותה מתן פסק דין ללא רשות לנתבעים להתגונן, טענה חברת לפידות כי על סנטראל יורופיאן לרכוש ממנה 11% מהון המניות של אינוונטק בהן היא מחזיקה, כפי שהוסכם ביניהן ביולי 2009, במסגרת רכישת אחזקותיה של לפידות באינוונטק. סנטראל, כך נטען, הפרה את ההסכם וממאנת לרכוש את יתרת המניות.

 

מנהלי העיזבון, עוה"ד צבי אפרת וראובן בכר דרשו בתגובה כי ביהמ"ש ימחק את העיזבון מהתובענה או לחלופין, יאפשר להם להתגונן. "לפידות", כתבו לבית המשפט, "מבקשת לחייב את עזבונו של המנוח בסך של למעלה מ־17 מיליון שקל. סכום פנטסטי אשר אין (ולא יכול להיות) כל ספק כי יש לאפשר לבעל דין את הכלים להתמודד כנגדו".

 

לגרסת מנהלי העיזבון, בראשית נובמבר 2008 חדל יולי עופר להיות בעל השליטה בסנטראל, לאחר שחתם על כתב הקדש ולפיו מונתה חברת נאמנות אליה הועברו כל זכויותיו בחברה, כאשר הנהנית היחידה של אותה נאמנות היא רות עופר. "ייתכן", כתבו לביהמ"ש, "כי המנוח המשיך (דומה כי בשגגה) לראות עצמו כבעל השליטה בסנטראל יורופיאן באותה העת, ויתכן כי כך הוצג לו המצב, אך אין ולא יכולה להיות מחלוקת כי מהבחינה המשפטית המצב בפועל היה שונה לחלוטין". לפיכך, לטענת מנהלי העיזבון, גם לו חתם יולי עופר על ערבות לחוב כלפי לפידות, הרי שאינה בעלת תוקף.

 

"הכתובת האמיתית לפניותיה", מוסיפים המנהלים, "הנה גברת רות עופר, אשר לידיה הועברו כל ומלוא אחזקותיו של המנוח בקשר עם סנטראל יורופיאן". עוד צוין כי יש "לצאת חוצץ כנגד הניסיון המופרך לחייב אותנו לשאת בחיובים אלו במקום סנטראל יורופיאן... המניעים ברקע לתביעה כאן ברורים — לפידות פשוט חיפשה 'כיס עמוק' להיטפל אליו, והיא סבורה (בטעות) כי מצאה כזה בעיזבון".

 

לטענת רות עופר, מדובר בתביעה לאכיפת הסכם למימוש אופציות ולא בחוב, ולכן יש למחוק את הכותרת ולהורות כי התביעה תתברר בסדר דין רגיל שיתאפשר לנתבעים להתגונן.

 

סנטראל הגיבה אף היא וטענה כי הנזקים שגרמה לה לפידות עולים בהרבה על החוב הלכאורי שצברה כלפיה. לדברי נציגי החברה, התגלה להם כי בעת שלפידות שלטה באינוונטק בוצעה עסקת מכירה של חברת אינרז טרייד לידי לפידות. בדיקה של סנטראל העלתה כי עסקה זו "שהנה בגדרי 'עסקת בעלי שליטה' בחברה ציבורית, בוצעה, לכאורה ועל פניו, שלא כדין ותוך פגמים ותקלות. עסקה זו נטולת תוקף ומקימה לסנטראל עילת קיזוז ותביעה שכנגד בגין נזקים כבדים אשר עולים על החוב הנטען על ידי לפידות".

 

את חברת לפידות מייצגים עוה"ד בעז בן צור וחגי הלוי, את מנהלי העיזבון מייצגים בהליך עוה"ד אלי כהן ואור לוסטגרטן ממשרד גורניציקי ושות', את חברת סנטראל יורופיאן ממיצג משרד נאמן, ציפורי קינן ומשרד ויקטור תשובה ואת רות עופר מייצג עו"ד אמיתי אביעד.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x