$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

דייויד גילה: "מבנה דסק"ש מהווה פירמידה אסורה מצד נחמיאס"

עורכי הדין עמית מנור ו-ויקי שמש פנו לשר המשפטים בני גנץ עם חוות דעת של הממונה על ההגבלים לשעבר גילה - תומך בטענתם כי מבנה ארבע הקומות בין מגה אור וגב ים מהווה פירמידה אסורה על פי חוק הריכוזיות

גולן חזני 20:1606.05.21

מתנגדיו של צחי נחמיאס מחריפים את המאבק נגדו. לכלכליסט נודע כי בהמשך לפניה של עורכי הדין עמית מנור ויוקי שמש ליו"ר רשות התחרות מיכל הלפרין להכיר בפירמידה של דסק"ש כמי שלא עומדת בחוק הריכוזיות, פנו השניים לשר המשפטים בני גנץ. זאת, בתלונה על המבנה הפירמידיאלי לטעמם של האחזקות של נחמיאס.

 

בפנייה צירפו השניים חוות דעת של הממונה על ההגבלים לשעבר דייויד גילה (רשות התחרות בשמה הקודם) שתומך בטענתם כי מבנה ארבע הקומות בין מגה אור וגב ים מהווה פירמידה אסורה על פי חוק הריכוזיות. 

 

 

צחי נחמיאס צחי נחמיאס צילום: ורד פיצ׳רסקי

 

נחמיאס, בעל השליטה במגה אור, קיבל את אישור רשות התחרות להחזיק ב-29.9% ממניות דסק"ש באמצעות מגה אור. דסק"ש מחזיקה בשליטה (74%) בנכסבים ובניין שמחזיקה ב-32% ממניות גב ים.

 

שמש ומנור מנסים לעצור עיסקה בה רכשה נכסים ובניין 12.5% נוספים ממניות גב ים מידי מיטב דש כלל ומנורה, באקט שיעלה אותה לאחזקה של 44.5% בגב ים.

 

אהרון פרנקל מחזיק ב-35% ממניות גב ים (כולל אופציות) ורכישה זו תהפוך אותו לבעל המניות השני בגודלו בחברה, לעומת מעמדו כבעל המניות הגדול ביותר כיום. ועדת הריכוזיות ומשרד התקשורת אישרו למגה אור וגם לאלקו של האחים זלקינד, להחזיק ב-29.9% ממניות דסק"ש.

 

גילה קובע בחוות הדעת כי: "מסקנתי הראשונה היא שנכסים ובניין שולטת בגב-ים. למרות שהחזקתה של נכסים ובניין בגב-ים היא מתחת ל-50% מהמניות, היא בעל המניות הדומיננטי, בפער ניכר משאר בעלי המניות...מסקנתי השנייה היא שחשוב כי הרגולטורים הרלוונטיים ישתמשו בסמכויותיהם על מנת לבדוק אם בפירמידה אסורה זו, של דסק"ש-נכסים ובניין וגב ים, יש אף שכבה רביעית, שרק מקצינה את הנזק לציבור הנגרם מהפירמידה. בפרט, חשוב לבדוק אם מגה אור החזקות בע"מ שולטת בדסק"ש".

 

גילה טוען כי פסיקות של בתי המשפט המחוזי והעליון מעלות גם הן כי שליטה של מגה אור על דסק"ש היא מסוג הדברים שעל הרגולטורים לבדוק בזמן אמת. זאת על פי ההתנהלות בפועל של מגה אור בדסק"ש ועל פי הזיקות העשויות להיות בין קבוצת בעלי המניות שרכשה את מרבית מניות דסק"ש בניצוחה של מגה אור.

 

"ההתנהלות הידועה לי של מגה אור מאז פסיקת בתי המשפט הנ"ל אכן מצביעה לכאורה על שליטה כזו: בעל השליטה במגה אור, מר צחי נחמיאס, מונה באותו היום הן ליו"ר הדירקטוריון של דסק"ש והן ליו"ר הדירקטוריון של נכסים ובניין, החברה הבת של דסק"ש. כמה ימים לאחר מינויו, החליטה נכסים ובניין להגדיל את החזקתה בגב-ים, באופן שביצר כאמור לעיל את שליטה בגב-ים, השכבה הרביעית בפירמידה. על כך יש להוסיף את החשש, שעולה מבתי המשפט בפסיקתם הנ"ל שגם הוא טעון בירור בזמן אמת על ידי הגורמים המוסמכים, כי הגורמים בקבוצת הרכישה בראשות מגה אור שהשתלטה על דסק"ש מתואמים עם מגה אור לא רק לעניין רכישת המניות, אלא גם לעניין ההתנהלות של דסק"ש".

 

גילה נוגע גם בעובדה שרכישות מניות גב ים מקטינות את אחזקות הציבור למתחת 30% ויגרמו לכך שהמניות ייגרעו ממדדי ת"א 90 ו-125. יש לציין שהן רשות התחרות והן משרד התקשורת אישרו את מיתווה ההשקעה של נחמיאס ומגה אור, אבל המכתבים של מנור ושמש מאתגרות אישורים אלה.

x