$
מט"ח וסחורות

אחרי נפילה חודשית: הדולר מתחזק לשיעור של 3.25 שקלים

המטבע האמריקאי החל את אפריל ברמה של 3.33 שקלים; היום מטפס בעד 0.5%; לאומי: "גוברת ההסתברות כי בנק ישראל יגדיל שוב את קצב הרכישות שלו בשוק המט"ח. להערכתנו, במהלך 12 החודשים הקרובים, השקל ייסחר בטווח ממוצע של 3.17-3.27 שקל לדולר"

נועם לנדמן 10:5628.04.21

הדולר במגמת עלייה היום (רביעי) מול מקבילו הישראלי, אחרי חודש אפריל גרוע שבו ירד משער של 3.33 שקלים בתחילת החודש, עד מתחת לרמה של 3.24 שקלים שלשום - לשפל של כמעט חודשיים וחצי.

 

האם בבנק ישראל מגיבים לירידה החודשית החדה בדולר? כך או כך, המטבע האמריקאי בעלייה יומית חזקה - מטפס ב-0.5% ונסחר תמורת 3.255 שקלים.

 

 

הדולר רושם נפילה חודשית הדולר רושם נפילה חודשית צילום: שאטרסטוק

 

היורו מטפס ב-0.3% ונסחר תמורת 3.926 שקלים, הפאונד עולה ב-0.1% לרמה של 4.515 שקלים. בשוק המט"ח העולמי הדולר מתחזק מעל ל-91 נק' מול סל 6 המטבעות העיקריים.

 

קובי לוי, ראש דסק אסטרטגיית שווקים בלאומי שוקי הון, מתייחס הבוקר למסחר במט"ח ולאפשרות להמשך ההתערבות מצד בנק ישראל: "בנק ישראל כנראה ממשיך ברכישות ומאזן חלק מההיצע המט"חי. בשבועות האחרונים השקל מתחזק מול הדולר כתוצאה מחולשת הדולר בעולם, זאת במקביל לתהליך של התחזקות רציפה של השקל ביחס לסל המטבעות, לשער 76.3 נקודות. השבוע התחזקות השקל באה לידי ביטוי גם מול מטבעות שותפות הסחר העיקריות הנוספות של ישראל, בריטניה ואירופה".

 

בכל הנוגע להמשך מעריך לוי כי "הפעילות הריאלית, הידיעות על עסקאות שונות העשויות להגביר את זרם ההון לישראל דרך ה-FDI, לאחרונה גם בתחום הגז הטבעי, והאווירה החיובית בשוקי ההון תומכות בהיצע מט"ח ובהתחזקות השקל בצורה הדרגתית לאורך השנה".

 

לדברי לוי "גוברת ההסתברות כי מהלך ההתחזקות המהיר יחסית של השקל בימים האחרונים, יוביל את בנק ישראל להגדיל שוב את קצב הרכישות שלו בשוק המט"ח. להערכתנו, במהלך 12 החודשים הקרובים, השקל ייסחר בטווח ממוצע של 3.17-3.27 שקל לדולר. תחזית זו לוקחת בחשבון המשך התחזקות הדרגתית של השקל בתמיכת הכוחות הבסיסיים של עודף בחשבון השוטף ובתנועות ההון, המשך רכישות מאסיביות של בנק ישראל, והיחלשות מסוימת של הדולר במהלך החודשים הקרובים".

 

יוסי פריימן, מנכ"ל פריקו ניהול סיכונים והשקעות: "ביקושים נקודתיים מצד יבואנים, לצד היחלשות הדולר אל מול האירו, תומכים בהתחזקות הדולר בשוק המקומי. אין שינוי בהערכתנו כי עודפי ההיצע ימשיכו לתמוך בהתחזקות השקל אל מול הדולר, כאשר המגמה החיובית בשוקי המניות גוררת את המוסדיים למכור מט"ח לצורך גידור החשיפה המט"חית הנובעת מההשקעה בניירות ערך זרים. לקראת תחילת החודש הקלנדרי היצואנים צפויים לשוב ולמכור מט"ח, היצע אשר מקרב את בנק ישראל להכריז על הגדלת תכנית הרכישות".

 

עוד אמר פריימן כי "הקריאה של משרד הבריאות להימנע מלצאת לחו"ל מצמצמת את הביקושים למט"ח בחודשים הקרובים ובמיוחד בחודשי התיירות".

 

וסיליוס קיונאקיס, ראש אסטרטגיית המט"ח של הבנק השוויצרי לומברד אודייר, התייחס לשער הדולר בחודש אפריל: "לאחר התחזקות בחודש מרץ, מדד הדולר האמריקאי המשוקלל במסחר (Trade Weight) נחלש באפריל. הסיבות העיקריות לכך הן התייצבות התשואות הנומינליות והריאליות בארה"ב והעונתיות השלילית של הדולר באפריל. אנו עדיין בדעה כי הדולר צפוי להיחלש עוד יותר בחודשים הבאים, ומתבססים על ההתאוששות העולמית החדה (אשר צפויה להיות מסונכרנת עם התקדמות הפצת החיסון באירופה), ועל הערכת היתר של הדולר שראינו לאחרונה".

 

לדברי קיונאקיס, "אנו מאמינים כי ההשפעה מהגירוי הפיסקלי בארה"ב כעת מתבטאת בעיקר במחיר, ובהיעדר הפתעות משמעותיות, לא סביר כי הדבר ישפיע עוד יותר על שוק המט"ח. עם זאת, 2021 הוכיחה עצמה כשנה של בידול והיפוך מגמות. יתר על כן, חשוב לזכור שהיסטורית, מאי הוא חודש חזק מאוד עבור הדולר, ולכן סביר לצפות להתאוששות המטבע. הסיכון לתחזית שלנו הוא שתהיה עליית תשואה פתאומית מבלי שהפד יתערב, מה שיגביר את התאבון לנכסים בסיכון ויתמוך בדולר – זה סיכון לא מבוטל, אך אנו מתקשים להאמין כי הפד לא יתערב במקרה שכזה, במיוחד במסגרת יעדי האינפלציה שהציג".

 

קיונאקיס מוסיף: "לאחר בחינת השקל לאורך הרבעון הראשון של 2021, אנו נשארים מושקעים בו לטווח הארוך. בשנים האחרונות, תזרימי מט"ח חזקים הקשורים להתעצמותה של ישראל בסקטור הטכנולוגיה, העלייה בייצוא הגז, תשואות ריאליות נמוכות בארה"ב וביצועים טובים של תחום הטכנולוגיה הוסיפו ללחץ על השקל. בתחילת השנה ראינו כי היה תיקון בנושאים אלה, התשואות הריאליות בארה"ב עלו ומניות הטכנולוגיה הציגו ביצועים נמוכים יותר מבדרך כלל, ועדיין, העלייה של ערך הדולר ביחס לשקל הייתה מוגבלת, למרות התערבות בנק ישראל בערך המטבע. אם התשואות בארה"ב יהיו יציבות בטווח הקרוב, אנו מאמינים כי ערך הדולר ביחס לשקל ימשיך לרדת ויעמוד על 3.2-3.3 שקלים פר דולר".

x