$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

הפיצוי ליו”ר מגדל על אי תחרות יועבר לבוררות

דירקטוריון חברת הביטוח אישר את ההסכמות עם היו”ר היוצא מוטי רוזן על מתווה לפיצוי כספי בעקבות פרישתו מהתפקיד. יקבל מענק של מיליון שקל עבור 2020 וכן תשעה חודשי שכר כהודעה מוקדמת

גולן חזני 07:0006.04.21

דירקטוריון מגדל ביטוח הגיע להסכמות עם מוטי רוזן על מתווה לפיצוי כספי בעקבות פרישתו מתפקיד יו”ר החברה. רוזן נשאר בשלב זה דירקטור במגדל ביטוח ומנכ”ל מגדל אחזקות עד להחלטה חדשה של דירקטוריון מגדל אחזקות.

 

ל”כלכליסט” נודע כי הדירקטוריון הסכים לקבל את הדרישות של רוזן למענק של מיליון שקל עבור 2020 וכן תשעה חודשי שכר כהודעה מוקדמת, אבל לגבי 9 חודשי שכר נוספים עבור אי התחרות, יגשו הצדדים לבוררות.

 

המשמעות היא שרוזן, שנכנס לתפקידו בתחילת ינואר וסיים בסוף מארס, יקבל 2.5 מיליון שקל עבור חודשי ההודעה המוקדמת, 850 אלף שקל נוספים עבור שלושה חודשי העסקה, ומיליון שקל, בכפוף לאישור דירקטוריון מגדל אחזקות, עבור שנת 2020, למרות שלא הועסק בחברה בפועל, אלא עבור ההמתנה שלו לתפקיד.

 

הסוגיה לגבי 2.5 מיליון שקל נוספים עבור תקופת האי התחרות תועבר לגישור בין הדירקטוריון ורוזן. גם ללא סכום זה יעזוב רוזן עם סכום נאה של כ־4.4 מיליון שקל כשבפועל הועסק פורמלית כיו”ר במשך שלושה חודשים בלבד.

 

המענק של 2020 וכן הפיצוי עבור הודעה מוקדמת כפופים לכאורה לאישור אסיפת בעלי המניות של החברה שנדחתה לעוד כשבועיים. עם זאת, גם אם האסיפה תדחה את ההצעה, יוכל דירקטוריון החברה לקבל החלטה שתסתור את החלטת האסיפה ותהיה בתוקף.

 

יישאר בדירקטוריון

 

כאמור בשלב זה יישאר כדירקטור במגדל אחזקות, החברה האם שגם נסחרת בבורסה. בראש דירקטוריון מגדל אחזקות מכהן שלמה אליהו, בעל השליטה במגדל. אליהו הוא זה שהביא את רוזן לחברה וככל הנראה לא מעוניין להדיח אותו בשלב זה. דירקטוריון אחזקות הוא היחיד שיכול להדיח את רוזן מתפקיד דירקטור בחברת הביטוח, ומתפקידו כמנכ”ל מגדל אחזקות.

 

כפי שפורסם ב”כלכליסט” אליהו שוקל להצטרף לדירקטוריון מגדל ביטוח, על חשבון תפקידו כיו”ר מגדל אחזקות. לפני כחצי שנה בחר בתפקיד יו”ר מגדל אחזקות כשהתבקש על ידי יו”ר רשות שוק ההון משה ברקת לבחור באילו משני התפקידים להישאר, אבל עתה הוא מעוניין לכהן בדירקטוריון חברת הביטוח ואולי אף להתמנות ליו”ר החברה, תפקיד שלא בהכרח יקבל את ברכת הדרך מברקת.

 

המשך כהונתו של רוזן בתפקיד דירקטור במגדל ביטוח, יצור מצב משונה בו החברים ששימשו תחתיו בדירקטוריון והחליטו להוביל מהלך להדחתו, ייאלצו לשבת עמו בשולחן אחד ולקבל החלטות.

 

הדירקטוריון החליט לפעול להדחתו של רוזן לאחר שמנכ”ל החברה רן עוז הודיע כי לא יוכל להישאר ולכהן תחת רוזן. בין השניים החל סכסוך מתוקשר. לאחר פגישה עם שלמה אליהו נראה היה שהוסדרו היחסים ביניהם. עוז הוציא בבוקר שלמחרת מכתב סיכום. רוזן נדהם, התנער וטען שעוז סילף את הסיכום. “מהרגע שמוניתי פעלת להדחתי”, כתב לעוז שהשיב: “אתה כמו פיל בחנות חרסינה, מדבר עם מנהלים מעל ראשי ומשליט טרור בחברה”. משם ההידרדרות היתה מהירה.

 

מוטי רוזן. דורש פיצוי נוסף מוטי רוזן. דורש פיצוי נוסף צילום: אוראל כהן

 

שתי טעויות גורליות

 

רוזן הוא איש ביטוח ותיק, שלא רבים מבינים כמוהו בתחום הקשה הזה. עזיבתו מהווה מכה למגדל שהדירקטוריון שלה מונה דירקטורים שאינם מתחום הביטוח. אבל רוזן שגה פעמיים. אליהו, שיצא חבול יותר מכל אחד אחר מאירועי רשות שוק ההון, רצה שקט והזהיר אותו עם כניסתו: “אל תעשה כלום מאה ימים. רק תלמד את החברה ואל תתערב”. רוזן לא התאפק. הוא שוחח עם מנהלים זוטרים, ככל הנראה גם נתן הוראות, והתערב בדרג נמוך. עוז יצא מכליו ופנה לברקת. הרשות חזרה לבדוק את החברה.

 

הטעות השנייה של רוזן היתה כשמיען את המכתב שכתב לעוז בלילה לאחר הסיכום ביניהם, גם לברקת. מבחינתו זה היה צעד לגיטימי שהרי עוז היה הראשון שעירב את הפיקוח. אליהו ראה בכך צעד לא אחראי ומיותר.

 

עד לרגע האחרון קיווה שאליהו ישנה את מאזן הכוחות ויוביל את הדירקטורים להצביע בעדו. אבל אליהו נשאר נייטרלי ובמכתב לדירקטוריון כתב שמבחינתו מוטב ששניהם יישארו. עם זאת הוא לא אהב את האולטימטום שעוז הציב. “אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו לאבד את רן למרות שמה שהוא עושה כאן זה בלתי נתפס“, אמר למקורביו. כאשר אליהו החליט לא להכריע לטובת אחד הצדדים, עברה ההכרעה לדירקטוריון מגדל ביטוח שברוב קולות – ולאחר שנסיונות פישור של רונית בודו וכרמי גילון נכשלו – החליט לפעול להדחתו של רוזן. כשרוזן הציג רשימת דרישות על פי חוזהו שכללו פיצוי של 6 מיליון שקל בסך הכל, החליטו הדירקטורים להשעות אותו, מהלך שרוזן כינה כלא חוקי. רוזן שיגר מכתב חריף באמצעות עו”ד שרון קליינמן ובו טען כי אין לדירקטוריון סמכות להשעות יו”ר ודרש לכבד את ההסכם עמו.

x