$
שווקי חו"ל

בסיוע הספאק: שווי הרכישות והמיזוגים בעולם מתחילת השנה - 1.4 טריליון דולר

הרבעון ה-1 עומד להסתיים עם קפיצה של 103% בשווי הרכישות והמיזוגים של חברות ברחבי העולם, לעומת התקופה המקבילה ב-2020; שיגעון הנפקות הספאק סייע לייצר עבור בנקי ההשקעות הגדולים עמלות בשווי של 30.6 מיליארד מתחילת השנה - הרבעון הרווחי ביותר בהכנסות מעמלות בסקטור הבנקים

נועם לנדמן 18:4326.03.21

הנפקות הספאק סייעו לרבעון חלומי - הקפיצו את שווי העסקאות (רכישות של חברות, נכסים של חברות ומיזוגים) מתחילת השנה ברחבי העולם ל-1.4 טריליון דולר, ואנחנו רק בסוף מרץ.

 

מדובר בזינוק של 103% לעומת התקופה המקבילה ב-2020, וברבעון הטוב מזה שני עשורים, כך פורסם באתר מרקטווטש בהתבסס על נתונים מ-Dealogic, פלטפורמה לנתונים פיננסיים לחברות. 

 

 

בנקי ההשקעות הגדולים בעולם בדרך לרבעון שיא מהכנסות מעמלות בנקי ההשקעות הגדולים בעולם בדרך לרבעון שיא מהכנסות מעמלות צילום: pixabay

 

וזו סיבה לחגיגה גם בבנקים, שם לא רואים סיבה להאטה במצב. "אנחנו מצפים להמשך עלייה ברכישות ומיזוגים, כל עוד נישאר במצב של רכישות זולות לצד שווי גבוה. החיסונים כבר בשימוש והעסקים חזקים – כל זה מגביר את הביטחון שלנו", כך לדברי קונור הילארי מחטיבת ההשקעות הגלובלית בג'יי.פי מורגן.

 

שיגעון הנפקות הספאק סייעו לייצר רווחים עבור בנקי ההשקעות הגדולים בעולם באמצעות עמלות בשווי כולל של 30.6 מיליארד מתחילת 2021, הרבעון הרווחי מעולם בסקטור הבנקאות בהכנסות מעמלות.

 

ההנפקות בוול סטריט באמצעות חברות ספאק, מבטיחות לחברות פרטיות שמעוניינות להפוך לציבוריות, תהליך מהיר ומסובך פחות, מאשר בהנפקה מהירה ורגולטיבית יותר.

 

חברות ספאק הן מעין שלדים בורסאיים, שמגייסים כסף במטרה לרכוש או למזג פעילות של חברה פרטית קיימת לתוכן. לחברות ספאק יש זמן קצוב להכנסת פעילות לתוכן, בד"כ שנתיים. אם בתום הזמן לא הוכנסה פעילות, החברה מחזיקה למשקיעים את הכסף.

 

גם ב-wework התלבשו על הטרנד החם בבורסות ניו יורק - היום דווח בוול סטריט ג'ורנל כי חברת wework נכנסת לוול סטריט דרך ספאק לפי שווי של 9 מיליארד דולר.

 

ובחזרה לבנקים, הזינוק בעמלות משוקי ההון בלבד המריא ב-340% ל-13.1 מיליארד דולר בשלושה החודשים הראשונים של השנה, לעומת התקופה המקבילה ב-2020. מדובר גם בהכנסות כפולות ברבעון הראשון מעמלות אלו, לעומת כל הרבעונים הראשונים ב-20 השנים האחרונות.

 

 

 

וול סטריט בדומיננטיות מוחלטת בהנפקות הספאק - אבל גם באירופה מתעצמת התופעה

 

מתחילת השנה התקיימו כבר 297 הנפקות ראשוניות באמצעות חברות ספאק ברחבי הבורסות בעולם – בשווי כולל של 94.4 מיליארד דולר. יותר מכך, שווי ההנפקות עד כה השנה כבר עקף את השווי של הנפקות הספאק בכל שנת 2020, שעמד על 83.4 מיליארד דולר – נסיקה של 2,200% בהנפקות ספאק.

  

מעסקאות ספאק בלבד הכניסו הבנקים מתחילת השנה 4.7 מיליארד דולר מעמלות. "הספאק קיים הרבה זמן, אבל מה שאנחנו רואים כיום הוא היצע גדול של מיזמים מכובדים ומוכחים, לצד מנהלי חברות מוצלחים", הוסיף הילארי.

 

וול סטריט שולטת ללא עוררין בהנפקות הספאק – 94% מנתח השוק העולמי. יחד עם זאת, התופעה מתחילה להתרומם גם באירופה, כשיותר חברות טכנולוגיה וחברות שירותי בריאות שמרוויחות בעידן הקורונה, משתתפות בחגיגה באמצעות הפלטפורמות שניתנות להן בדמות הבורסות המובילות ביבשת.

 

כמה מהבנקים הגדולים בעולם כבר צופים עלייה משמעותית בהכנסות ברבעון הנוכחי שיסתיים ברביעי הבא. ראש חטיבת הפיננסיים מג'יי.פי מורגן - ג'ניפר פיפזק, אמרה כי בנקי ההשקעות הגדולים בעולם צפויים להכנסות של 30% יותר מאשר ברבעון המקביל ב-2020. בדויטשה בנק צופים עלייה של 20%, ובקרדיט סוויס אף צופים זינוק של 50%.
x