$
מט"ח וסחורות

הלירה הטורקית צוללת ב-11% לאחר פיטורי הנגיד

בסוף השבוע הודיע ארדואן על פיטוריו של ראש הבנק נאג'י אגאבל, חמישה חודשים בלבד לאחר מינויו - הנשיא הטורקי תקף את העלאות הריבית שביצע הנגיד, על אף העובדה שהמדיניות הוכיחה את עצמה והובילה לעלייה מהירה בשער המטבע; בשוק המקומי: הדולר עולה ב-0.4% ל-3.30 שקלים, היורו עולה ב-0.2% ל-3.93 דולר

מיקי גרינפלד 06:3822.03.21

הלירה הטורקית צוללת ב-11% בפתיחת שבוע המסחר במט"ח,  בעקבות פיטורי מושל הבנק המרכזי (המקביל לנגיד) בסוף השבוע על ידי הנשיא רג'פ טייפ ארדואן.  הדולר נסחר בסביבת 8.08 לירה טורקית ואף הגיע בשלב מוקדם יותר ל-8.14 לירות - בשבוע שעבר נסחר הדולר בפחות מ-7.5 לירות טורקיות. 

 

עוד בשווקים העולמיים, היורו נסחר ב-1.189 דולר; בשוק המקומי השקל נחלש בפתיחת השבוע: הדולר עולה ב-0.4% ל-3.30 שקלים, היורו עולה ב-0.2% ל-3.93 דולר.  

 

ביום שבת יצא ההודעה המפתיעה של ארדואן על פיטוריו של המושל, נאג'י אגאבל (Naci Agbal), פחות מחמישה חודשים לאחר מינויו - ויומיים לאחר שהבנק העלה את הריבית ב-200 נק' בסיס (2%) לרמה של 19%. ארדואן ביקר בחריפות את העלאות הריבית של אגאבל, וקרא לבנק להוביל מדיניות הפוכה לחלוטין על מנת לתמוך בכלכלה.

 

אותו ארדואן פיטר לפני חמישה חודשים את מושל הבנק הקודם מוראט אויסאל, לאחר כהונה של 16 חודשים בלבד, על אף הורדות הריבית העקביות תחת התנהגתו, בהתאם להעדפותיו של הנשיא. ביולי 2019 פיטר ארדואן את מוראט צ'טינקאיה בטענה שלא הוריד את הריבית מהר מספיק, מה שהוביל למינויו של אויסאל.

 

מדיניות הורדת הריבית של אויסאן גררה נפילה חופשית בערך הלירה, מה שעמד מאחורי ההחלטה של ארדואן לסיים את כהונתו. אך עתה כאמור, העלאות הריבית שהוכיחו את עצמן תחת אגאבל גם הן לא היו מקובלות על  הנשיא הטורקי. המושל החדש שמונה לתפקיד הוא סהאפ קאבצ'יוגלו Sahap) Kavcioglu), שהוא חבר פרלמנט לשעבר מטעם מפלגתו של ארדואן.

  

ארדואן ארדואן צילום: איי אף פי

 

x