$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

קרן פורטיסימו תשתלט על אפימילק תמורת 40 מיליון דולר

לאחר שמכירת 50% מהחברה ל־LIC הניו זילנדית בוטלה, בקיבוץ אפיקים רצו אקזיט. פורטיסימו, שנכנסה להשקעה בחברת הרפתות הממוחשבות לפני 11 שנים, קונה 25% לפי שווי של 160 מיליון דולר ותיהפך לבעלת 55% בחברה

גולן חזני 06:5622.03.21

תשעה חודשים לאחר שבוטלה עסקת מכירת אפימילק לחברה הניו־זילנדית LIC, קיבוץ אפיקים מבצע אקזיט חלקי ומוכר 25% מאחזקותיו בחברה לשותפה, קרן פורטיסימו, תמורת 40 מיליון דולר, המשקפים לחברה שווי של 160 מיליון דולר.

 

ל"כלכליסט" נודע כי העסקה מותנית באישור אסיפת חברי הקיבוץ שתתכנס הבוקר ובאישור רשות התחרות.

 

פורטיסימו תחזיק לאחר העסקה ב־55% ממניות אפימילק בעוד קיבוץ אפיקים יישאר עם 45%, ועם זכות למינוי דירקטורים.

 

  

פורטיסימו נכנסה להשקעה באפימילק ב־2010

 

אפימילק סיימה את 2020 עם EBITDA (רווח תפעולי תזרימי) של 10 מיליון דולר, כך שהעסקה מתבצעת במכפיל 16 על ה־EBITDA. זהו מכפיל לא נמוך, אבל בפורטיסימו מאמינים כנראה שהפריחה של שוק החלב בעולם, המעבר לרפתות גדולות והזינוק בתחום הפוד־טק יביאו לאקזיט עתידי בשווי גבוה בהרבה.

 

פורטיסימו נכנסה להשקעה בחברה ב־2010, כלומר לפני 11 שנה. זהו מקרה נדיר שבו קרן מגדילה את אחזקותיה אחרי תקופה כל כך ארוכה ולא מוכרת אותן.

 

על פי רוב, קרנות מממשות אחזקות בחברות בתקופה של עד 7 שנים. מעניין שבעסקה מול הניו־זילנדים פורטיסימו היתה אמורה למכור את מלוא אחזקותיה בחברה, ועתה היא רוכשת חלק מאחזקות השותפה.

 

 

 

180 עובדים באפימילק, 30 מהם בני הקיבוץ

 

אפימילק מפתחת, מייצרת ומשווקת מערכות ממוחשבות מתקדמות לניהול עדר במחלבות. החברה מנוהלת על ידי יובל רחמילביץ'. כיו"ר משמש אריק שור, מנכ"ל תנובה לשעבר, שגם משמש כראש החברה הכלכלית של קיבוץ אפיקים וניהל את המגעים מול קרן פורטיסימו. הבוקר, כאמור, תתכנס אסיפת הקיבוץ ותחליט אם לאשר את העסקה.

 

המוצר המוביל של אפימילק הוא תוכנת אפיפארם (AfiFarm) המסייעת בייעול ניהול העדר. לפרה מחובר מד חלב אלקטרוני, והתוכנה מנתחת את המידע שמפיק מד זה באמצעות חיישנים המספקים נתונים בנוגע לתפוקת החלב, הרכבו, מצב בריאותה של הפרה ופוריותה.

 

את המוצר פיתח אלי פלס, בן הקיבוץ, שהלך לעולמו. המערכות של אפימילק מוטמעות כיום באלפי חוות ב־50 מדינות, והיא מעסיקה 180 עובדים, 140 מהם בישראל, 30 מהם בני הקיבוץ.

 

פורטיסימו, המנוהלת על ידי יובל כהן, הוקמה ב־2004 ומשקיעה בעיקר בחברות טכנולוגיה ותעשייה. עד היום גייסה הקרן 1.6 מיליארד דולר במסגרת 5 קרנות וביצעה 50 השקעות ורכישות, בהן בחברות מזון, פודטק ואגרוטק כמו סוגת ואוריג'ין זרעים וחברות טכנולוגיה ירוקה כמו פריוריטי. בין האקזיטים הבולטים של הקרן היו החברות קורנית, סודהסטרים ודיפ־טק.

 

יוחאי הכהן שותף בפורטיסימו יוחאי הכהן שותף בפורטיסימו

 

x