$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

דהרי ואדיב רוצים לבטל את עסקת ישפרו מודיעין, בביג מתעקשים שהרשות תתרצה

בעלי תנופורט חתמו על עסקה לרכישת מרכזי ישפרו מדסק"ש, תוך מכירת ישפרו מודיעין לביג - אך לכך הרשות מתנגדת נוכח חשש לפגיעה בצרכנים. ביג עומדת על ביצוע העסקה, וקיבלה אישור מהרשות להגיש בקשה נוספת שתיבחן מחדש

גולן חזני 07:1318.03.21

הודעת רשות התחרות על המגבלות בעסקת מגה אור־דסק"ש מציתה עימות בין חברת ביג לכידן דהרי וירון אדיב, בעלי תנופורט. דהרי ואדיב חתמו על עסקה לרכישת מרכזי ישפרו מדסק"ש, תוך מכירת ישפרו מודיעין לביג. ל"כלכליסט" נודע כי השניים דורשים מביג לבטל את העסקה לאור האיסור של רשות התחרות על ביג לרכוש את המרכז המסחרי ישפרו מודיעין. זאת מחשש לפגיעה בצרכנים, לאור אחזקות אחרות שיש לביג במודיעין.

 

 

 

הרשות, בראשות מיכל הלפרין, אישרה את מיזוג מגה אור לדסק"ש, אך קבעה כי כדי שמגה אור תוכל להשלים את הרכישה, ישפרו צריכה למכור את הנכסים שלה במודיעין ואת הנכס שלה בקריית גת, שלגביהם יש חשש לפגיעה בתחרות. ביג מצידה עומדת על ביצוע העסקה והודיעה לתנופורט כי תפתור את הבעיה מול הרשות.

 

ביג מבקשת מרשות התחרות לבצע את העסקה תחת מגבלות שזו תקבע. לביג אחזקה עם מגה אור במרכז מסחרי קטן של כ־4,000 מ"ר, והיא מבקשת מהרשות שתודיע מהן דרישותיה כדי שתוכל לרכוש את המרכז בישפרו.

 

 

כידן דהרי וירון אדיב. לחץ של זמן כידן דהרי וירון אדיב. לחץ של זמן צילום: ישראל הררי

 

אתמול הסכימה הרשות שביג תגיש בקשה מחודשת ותיבחן עסקת ישפרו מודיעין. זו אמורה לארוך זמן רב, בעוד דהרי ואדיב מעונינים להתקדם במהירות.

 

דהרי ואדיב חוששים כי רשות התחרות תטרפד את העסקה עם ביג ובכך תקשה עליהם להשלים את עסקת ישפרו, בעוד ביג מעונינת מאוד בעסקה ובנכס.

 

השניים קיבלו פניות ממספר גורמים לרכוש את המרכז בישפרו, וכן פניות משורה של גופים מוסדיים שהציעו להיכנס בשותפות לעסקת ישפרו כולה. אחת מחברות הביטוח הציעה להיכנס לעסקה באחזקה של 50%. במקביל קיבלו השניים הצעות לרכישת המרכז במודיעין, שנחשב לקניון איכותי ומניב, במחירים גבוהים יותר מזה שעליו סוכם מול ביג.

 

ביג חתמה על עסקה לרכישת המרכז הזה ב־425 מיליון שקל, וכבר העניקה הלוואה של 100 מיליון שקל לדהרי ואדיב, בלי קשר למחיר עצמו, לצורך תשלום שני של עסקת ישפרו. תשלום זה שולם בסוף דצמבר וגובהו 100 מיליון שקל. תשלום נוסף, של 50 מיליון שקל, שולם השנה, ובסוף החודש אמורים השניים להעביר תשלום שלישי של 650 מיליון שקל. 450 מיליון שקל מהסכום אמור לממן מזרחי־טפחות ו־200 מיליון להגיע מהלוואה מקרן כלירמרק.

 

עם זאת קושי מעיב על העסקה מול כלירמרק: שיעבוד על הקניון במודיעין לביג ולקרנות הפנסיה עמיתים, נוכח חוב שקיים על הנכס. קושי זה צפוי להיפתר.

 

הרשות הודיעה שלשום כי מכירת הנכסים בקריית גת ובמודיעין תהיה כפופה לאישור זהות הרוכש על ידי הממונה, מראש ובכתב. אישור יינתן רק אם השתכנעה הממונה כי מתקיימים מספר תנאים, ובהם תנאי כי "הנכסים המועברים לא יימכרו לביג". מגה אור הציעה כי אם מכירת ישפרו לכידן ודהרי לא תצא אל הפועל, היא תמכור את אחזקותיה בנכסים הללו לשותפיה הקיימים - ריט 1 במודיעין וביג בקריית גת או לרוכשים אחרים. ברשות התקשו להאמין שביג ומגה אור יהפכו למתחרים אמיתיים לאחר הפרדת הנכסים, נוכח שותפותן בנכסים אחרים. 

x