$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

דהרי ואדיב יקבלו הלוואה נוספת לרכישת ישפרו - הפעם מכלירמרק

קרן החוב תעמיד לכידן דהרי וירון אדיב הלוואה של 200 מיליון שקל, כך שכמעט כל סכום הרכישה של חברת מרכזי הקניות מנכסים ובניין - 800 מיליון שקל - ימומן בהלוואות. השניים צפויים לקבל 425 מיליון שקל מביג עבור מכירת ישפרו מודיעין

גולן חזני 07:2515.03.21

קרן החוב כלירמרק מתגייסת לעזרת כידן דהרי וירון אדיב ומעמידה להם הלוואה של כ־200 מיליון שקל, שתאפשר את השלמת הרכישה של חברת מרכזי הקניות ישפרו מנכסים ובניין תמורת 800 מיליון שקל, כך נודע ל"כלכליסט". המשמעות היא שכמעט את כל סכום הרכישה מגייסים השניים בהלוואות, לאחר שבדצמבר האחרון, רגע לפני מועד התשלום השני של 100 מיליון שקל, הצליחו לגייסו כהלוואה מביג מרכזי קניות. עסקה כזו מחייבת אישור רשות התחרות, שכן לביג כמו לישפרו יש מרכז קניות במודיעין.

 

 

כפי שנחשף ב"כלכליסט", רשות התחרות איימה בעיצום כספי על ביג, שבשליטת יהודה ורוני נפתלי, בשל המהלך. הרשות הבהירה כי על החברה להביא בחשבון שהרשות עלולה לראות במתווה הנוכחי "תחילת ביצוע מיזוג", ולכן עלולה ביג להיות מואשמת בהפרה, לכאורה, של חובת ההמתנה. ביג, בניהולו של חי גאליס, צפויה לשנות את מתווה העסקה.

התשלום הבא והאחרון, 650 מיליון שקל, אמור להיות משולם עד סוף החודש הנוכחי, כש־450 מיליון שקל מתוכו ימומנו בידי בנק מזרחי טפחות.

 

נכסים ובניין דחתה בקשה של דהרי ואדיב לדחות את השלמת העסקה לסוף אפריל. בנק מזרחי טפחות מוכן לממן את מרבית העסקה, אבל ככל הידוע דהרי ואדיב אמורים לגייס 100 מיליון שקל נוספים ממקורות עצמיים. בקשתם להלוואת מוכר מנכסים ובניין נדחתה אף היא, ככל הנראה בשל חשש מנהליה לבצע מהלכים מהותיים ערב כניסתו לחברה של בעל שליטה חדש, צחי נחמיאס.

 

כידן דהרי וירון אדיב כידן דהרי וירון אדיב צילום: ישראל הררי

 

דהרי ואדיב אמורים לקבל 425 מיליון שקל עבור ישפרו מודיעין, כפי שסוכם עם ביג. סכום זה יקרב אותם למימון מלוא הרכישה, באמצעות מכירת שני מרכזים נוספים מבין השבעה שיש לישפרו בירושלים, מודיעין, קריית גת, נס ציונה, באר שבע, ערד ובית שאן.

 

ישפרו, שמחזיקה גם בקרקעות לבניית נכסים נוספים, ייצרה בתקופה ינואר־ספטמבר 2020 רווח תפעולי תזרימי (EBITDA) של 49 מיליון שקל, והונה העצמי (כולל הלוואות בעלים) מוערך ב־800 מיליון שקל. שווי הנדל"ן להשקעה שבבעלותה מוערך ב־1.3 מיליארד שקל.

x