$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

רשות התחרות מאיימת בקנס כספי על ביג, עסקת ישפרו שוב בסכנה

הרשו הודיעה לביג כי מתווה ההלוואה של 100 מיליון שקל שהעניקה לכידן דהרי וירון אדיב לצורך רכישת ישפרו מודיעין מהווה לכאורה "הפרה של חובת ההמתנה" - הדרישה מכל גוף שמתמזג לקבל ממנה אישור לפני הוצאה לפועל של המהלך

גולן חזני 06:5910.03.21

רשות התחרות נגד חברת מרכזי הקניות ביג. ל"כלכליסט" נודע כי הרשות, בצעד חריג, הודיעה לביג כי מתן ההלוואה של 100 מיליון שקל שהעניקה לכידן דהרי וירון אדיב לצורך רכישת ישפרו מודיעין, במתווה שבו נעשתה ההלוואה, היא לכאורה "הפרה של חובת ההמתנה". העונש על הפרה כזו הוא בדרך כלל עיצום מכספי משמעותי.

 

חובת ההמתנה היא החובה של כל גוף שמתמזג לקבל את אישור רשות התחרות לפני ביצוע המיזוג. בשל כך, המתווה המקובל בעסקאות מסוג זה הינו חתימה על הסכם, פנייה לרשות התחרות ולגופים רגולטורים נוספים שאישורם נדרש לעסקה, קבלת האישור ורק אז השלמת העסקה.

 

דהרי ואדיב היו אמורים לשלם בסוף דצמבר האחרון 100 מיליון שקל כתשלום שני לנכסים ובניין. ברגע האחרון הם קיבלו את הסכום כהלוואה מביג, על חשבון רכישת הגדול מבין המרכזים של ישפרו, במודיעין. עסקה כזו דורשת אישור של רשות התחרות, משום שביג מחזיקה במרכז קניות אחר במודיעין.

 

ראש רשות התחרות מיכל הלפרין ומנכ"ל ביג חי גאליס ראש רשות התחרות מיכל הלפרין ומנכ"ל ביג חי גאליס צילום: דנה קופל, קרן בנק

 

 

על פי רוב, רשות התחרות לא דנה במיזוגים מעין אלה לפני קבלת הבקשה לאישור, אבל במקרה הזה, ועל רקע בקשתה של מגה אור לאישור רכישת דסק"ש, נכנסה הרשות, המנוהלת ע"י מיכל הלפרין, לתמונה, והבהירה לביג כי במידה והעסקה תושלם, על ביג לקחת בחשבון שהרשות עלולה לראות במתווה הנוכחי "תחילת ביצוע של מיזוג". משום כך, עלולה ביג להיות מואשמת בהפרה לכאורה של חובת ההמתנה.

 

ביג, המנוהלת בידי חי גאליס ומצויה בשליטת האחים נפתלי, צפויה לשנות את מתווה העסקה. בכל מקרה, רשות התחרות תדון בנושא רק עם השלמת העסקה. עם זאת, הפנייה שלה לביג חריגה מאוד ונבעה מראייה של אירוע מתגבש.

 

במקביל, נודע על קשיים של כידן דהרי וירון אדיב בביצוע השלב העיקרי והאחרון מבין שלושה של עסקת ישפרו. השניים אמורים להעביר לנכסים ובניין 650 מיליון שקל מתוך 800 מיליון שקל, שתמורת רכשו את חברת מרכזי הקניות ישפרו לפני כשנה. ההעברה אמורה להיות בסוף חודש מרץ.

 

"לכלכליסט" נודע שנכסים ובניין דחתה בקשה של דהרי ואדיב לדחות את השלמת העסקה בחודש, לסוף אפריל. בנק מזרחי טפחות מוכן לממן את החלק הארי בעסקה, אבל ככל הידוע דהרי ואדיב אמורים לגייס 100 מיליון שקל נוספים ממקורות עצמיים. בקשה שלהם להלוואת מוכר מנכסים ובניין נדחתה גם היא, ככל הנראה מחשש של מנהלי החברה לבצע מהלכים מהותיים ערב כניסת בעל שליטה חדש, צחי נחמיאס, לחברה.

 

 

 

x