$
בורסת ת"א

יונט קרדיט: בעלי השליטה בחברה יגדילו אתזקתם ב-50 מיליון שקל

הבורסה אישרה את רכישת המניות שתגדיל את ההון העצמי של חברת האשראי החוץ-בנקאי. הרכישה תאפשר הגדלת ערבויות והרחבת פעילות. הרוכשים הם מנכ"ל החברה צחי אזר, היו"ר שי פנסו וסגן היו"ר שלמה אייזיק

אלמוג עזר 20:3107.03.21

בעלי השליטה בחברת האשראי החוץ-בנקאי יונט קרדיט יגדילו את אחזקתם בחברה ב-50 מיליון שקל. ההון שייכנס לחברה יאפשר, לאחר הגדלת האשראי ומתן ערבויות, להגדיל פעילותה לכדי 3 מיליארד שקל. הרוכשים הם המנכ"ל צחי אזר, היו"ר שי פנסו וסגן היו"ר שלמה אייזיק.

 

מחזור הפעילות של יונט קרדיט ב-2020 הסתכם במיליארד שקל, כך שהחברה רוצה לשלש את הפעילות ב-2021, תוך מינוף החברה על בסיס ההון העצמי של הבעלים. בהמשך החברה צפויה גם להנפיק אג"ח נסחרות בבורסה בתל אביב.

 

ליונט רישיון מורחב למתן אשראי ושירות בנכסים פיננסיים. היא פועלת לגיוון מקורות המימון שלה מול גופים מוסדיים ופרטיים. ההון העצמי של החברה לאחר ההנפקה הפרטית מסתכם ב-83 מיליון שקל ותיק האשראי בשווי של 170 מיליון שקל. טרם ההנפקה הפרטית, החברה התקיימה בעיקר על בסיס הנפקות של 12 אג"ח פרטיות בשווי של 83 מיליון שקל. השנה מתכננת החברה לפתוח שלושה סניפים למתן אשראי - האחד בדרום הארץ, השני בירושלים והשלישי בבני ברק.

 

שלמה אייזיק, יונט שלמה אייזיק, יונט צילום: עוז מועלם

 

 

שלמה אייזיק, לשעבר הבעלים של קבוצת הכדורסל הפועל יונט חולון, ודמות מוכרת בענף הביטוח, החל את דרכו בתחום ב־1989 בחברת הביטוח דולב שממנה עבר להפניקס. ב־1998 הקים את סוכנות הביטוח יונט (בית סוכן) שפועלת בתחום הביטוח הפנסיוני והביטוח הכללי.

 

יונט החלה את דרכה כרשת קטנה של סוכנים וסוכנויות, אך כיום היא כבר מונה יותר מ-200 משרדים שכוללים סוכני ביטוח עצמאים בכל הארץ עם יותר מ־300 אלף לקוחות. יונט התכוונה להשתמש בפעילות האשראי כפעילות משלימה להצעות ביטוח ולמנף את השירות שהיא נותנת כבר היום למאות אלפי לקוחות.

 

התאבון של יונט לשלש את הפעילות בחברה נעשה בעוד הענף עצמו מקבל דחיפה רגולטורית. בתוך קצת פחות משנה, חמש חברות שונות שעוסקות באשראי הנפיקו עצמן בבורסה בתל אביב: מימון ישיר, מניף שירותים פיננסים, מלרן פרויקטים, בלנדר ומיכמן. בנוסף, טריא, הגדולה בארץ בתחום ההלוואות מעמית לעמית, תתמזג בקרוב עם השלד הבורסאי לוזון נדל"ן ותהפוך לאחת מהחברות הציבוריות הגדולות בתחום, עם שווי מוערך של 300 מיליון שקל.

 

מדד ת"א ביטוח פלוס, בהן חברות מניות האשראי החוץ-בנקאי, עלה ב-45% ב-12 החודשים האחרונים. העלייה במניות האשראי נעשית לאחר שאלו חוו את טבילת האש הראשונה שלהן בתקופת משבר הקורונה. לאורך המשבר, לא נרשמו אירועים משמעותיים של אי החזרת תשלומים בחברות אלו, אלא עיכובים בלבד בתקופת בקשת ההחזרים מקרב הלווים.

 

התחזקותן והתייצבותן של חברות האשראי החוץ-הבנקאי היא אינטרס של בנק ישראל שמבקש להגדיל את התחרות בשוק האשראי. הצעד האחרון שבוצע על ידי בנק בישראל בנושא זה הוא אספקה של עסקאות ריפו שיוזילו את עלויות האשראי עבורן ויגדילו את ההלוואות של הגופים לעסקים קטנים. שוק הריפו (REPO) הוא אפיק מימון לטווח קצר למערכת הפיננסית בעולם ובישראל.  

x