בורסת ת"א

ירדנו בשופינג: השימוש בכרטיסי האשראי של מקס נחתך ב-8% ב-2020

תוצאות המשבר ומגבלות התנועה: רווחי חברת כרטיסי האשראי צנחו ב-54% בסיכום 2020 ל-47 מיליון שקל; ההכנסות נחשקו ב-6% ל-1.3 מיליארד שקל; סימנים להתאוששות ברבעון הרביעי - האשראי הצרכני צמח ב-4%, לאחר נסיגה בשלושת הרבעונים הראשונים

עירית אבישר 13:4407.03.21

חברת כרטיסי האשראי מקס פרסמה היום את הדוח המסכם של 2020, שהושפעה דרמטית ממשבר הקורונה: חברת כרטיסי האשראי, שבשליטת קרן ורבורג פינקוס, הציגה רווח שנתי של 47 מיליון שקל, צניחה של 57% לעומת שנת 2019. ההכנסות נשחקו ב-6% ל-1.3 מיליארד שקל.

 

הירידה בתוצאות נבעה מכמה סיבות, בראש ובראשונה מצמצום במחזורי השימוש בכרטיסי אשראי, שירדו בעקבות הסגרים והמגבלות ב-8% ל-79.4 מיליארד שקל. בנוסף לכך בעקבות משבר הקורונה, נרשם גידול חד של 24% בהפרשות להפסדי אשראי, שעמדו על 173 מיליון שקל. ההפרשות הללו נובעות בעיקר מהגדלת כרית ביטחון לתרחיש של גל פשיטות רגל, ולא מגידול משמעותי בבעיות בגביית החוב.

 

הירידה בביקוש לאשראי צרכני, והקשחת מדיניות החיתום בעקבות העלייה ברמת הסיכון הביאו לכך שהאשראי הצרכני, שהיה מנוע צמיחה של החברה בשנים האחרונות, רשם השנה ירידה של 4.6% ל-5.3 מיליארד שקל.

 

לנוכח התוצאות, מקס לא חילקה השנה דיבידנד, וגם לא בונוס לעובדים. מדוחות מקס כי עלות שכר היו"ר ירון בלוך עמד על 4 מיליון שקל, ושל המנכ"ל רון פאינרו על 2.6 מיליון שקל.

 

בה בעת, ברבעון הרביעי יש כבר סימנים להתאוששות. לאחר ירידה באשראי הצרכני ברבעונים הקודמים, ברבעון האחרון של 2020 נרשמה התאוששות, ותיק האשראי צמח ב-4% ל-5.3 מיליארד שקל, כאשר עיקר הצמיחה היא בתחום ההלוואות לרכישת רכב.

 

כמו כן הסגר השלישי אמנם גרם לצניחה של 11% בהכנסות ל-308 מיליון שקל, אולם ירידה חדה יותר בהוצאות ובהן ההפרשות להפסדי אשראי הביאה לכך שהרווח ברבעון הרביעי עמד על 15 מיליון שקל לעומת 8 מיליון שקל ברבעון המקביל.

 

פאינרו מסר בעקבות הדוח: "הדוחות הכספיים שאנחנו מציגים היום הם ללא ספק ראי ל'שנת הקורונה', הרגשנו את השפעתה על כל חלקי הכלכלה הישראלית. אנחנו רואים שהציבור הישראלי רכש פחות, בילה פחות וכמובן הוגבל בנסיעות לחו"ל. השתנה תמהיל הצריכה, הציבור הוציא יותר על מזון ופארמה ופחות על פנאי, תרבות ובילויים ובהתאם לכך גם הביקוש לאשראי ירד. אנו מאמינים שהמשק הישראלי יחזור בהדרגה לפעילות מלאה, ומתחילים לראות התאוששות כלכלית, כניסה לשגרה חדשה עם קבלת הדרכון הירוק ועם פתיחת עולם התרבות והמסעדות".

 

 

רון פאינרו מנכ"ל מקס רון פאינרו מנכ"ל מקס צילום: בני גמזו לטובה

x