$
בורסת ת"א

גואטה בוחנת את חוקיות הצעת הרכש של הבורסה לבנקים

רשות ני"ע כינתה את המהלך שיזמה הבורסה לרכישת מניות הבנקים בה (20%) "מלאכותי ומעלה תהיות". יו"ר הבורסה: "לטענה אין בסיס ראוי"

עירית אבישר 20:3606.03.21

חזית חדשה נפתחה בין רשות ניירות ערך לבורסה, והפעם לגבי מכירת מניות הבורסה שהבנקים מחזיקים. הבורסה, בניהול איתי בן זאב, יוזמת מהלך שאמור לעודד את הבנקים, שמחזיקים עדיין ב־20% ממניותיה, למכור אותן. אך ברשות ני"ע אומרים כי מבחינה ראשונית עולה כי זה נראה כמהלך מלאכותי, שייתכן ועוקף את החוק. הרשות טרם קיבלה החלטה סופית בעניין.

 

 

 

הבנקים מחזיקים במניות מתוקף היותם חברי הבורסה, ויכולים למכור אותן לפי שווי כולל של הבורסה עד 508 מיליון שקל, כשכל תמורה עודפת תוזרם לבורסה לצורך השקעות. מדובר בפער משמעותי לעומת שווי השוק של הבורסה כיום — 1.9 מיליארד שקל. לבנקים אין תמריץ למכור את המניות, וגם לא תמריץ שהבורסה ומנייתה יעלו — מצב לא בריא לחברה ציבורית — ולכן הגתה הבורסה פתרון יצירתי, שלפיו היא תגיש הצעת רכש למניות הבנקים לפי השווי שנקבע בחוק (508 מיליון שקל), וכל מי שייענה לכך יקבל במקביל הקצאה למניות חדשות בבורסה בדיסקאונט ובחסימה לתקופה מסוימת. המניות יהיו רגילות, כלומר חבר הבורסה יוכל לממשן לפי שווי השוק.

 

רשות ני"ע, בראשות ענת גואטה, לא נלהבת מהמהלך. במכתב ששלחה בשבוע שעבר נכתב: "המהלך שבוחנת הבורסה נראה על פניו מלאכותי ומעלה תהיות לגבי חוקיותו ועמידתו בקנה אחד עם הוראות המעבר, אביקשו למנוע העברת השווי לחברי הבורסה מעבר לשווי ההון העצמי לשנת 2015", כותב איציק שורקי, מנהל המחלקה לפיקוח על הבורסה וזירות סוחר ברשות. הרשות אינה פוסלת את המהלך, אך הודיעה כי בכוונתה לבחון אותו.

 

בבורסה לא אהבו את תגובת הרשות, והיו"ר אמנון נויבך כתב ביום חמישי האחרון מכתב התשובה שלו כי המהלך נעשה תוך הסתמכות על שורת יועצים מקצועיים: "המכנה המשותף העולה מכל המסמכים הוא בתמיכה חד־משמעית בחוקיות המהלך ובכדאיותו הכלכלית". נויבך הוסיף כי המהלך גם נבדק עם רשות המסים, שלא מצאה בו דופי. נויבך מבקר את עמדת הרשות על כך שמדובר במהלך מלאכותי: "טענה מסוג מלאכותיות אינה עולה בקנה אחד עם שלל התועלות הכלכליות המוחשיות הגלומות במהלך, ועל כן נראה שאין לה בסיס ראוי".

 

 

ענת גואטה ענת גואטה צילום: אוראל כהן

 

נויבך מציין כי התזמון לביצוע המהלך הוא קריטי: "גם אם הודעתכם אינה עמדתכם הסופית, די בה לגרור דחייה בביצוע המהלך, ובכך היא עלולה להסב לבורסה לבעלי מניותיה ולציבור נזק כלכלי משמעותי". נויבך קורא לפגישה בהקדם בין הרשות לבורסה לדיון בסוגיה.

 

אין זו המתיחות הראשונה בין הבורסה לרשות. באחרונה התפתח עימות בין שני הגופים בנושא שקשור גם הוא בעקיפין לבנקים. רשות ני"ע הורתה למנהלי קרנות הנאמנות לשנות את הרכב מדד הבנקים בקרנות העוקבות אחר מדד זה, כדי שהמדד יהיה מבוזר יותר. הבורסה, שמנהלת את מדד הבנקים, מתנגדת נחרצות לשינוי, ואף כינתה את המהלך של הרשות "שרירותי, ופוגע במשקיעים".

 

x