$
בורסת ת"א

רשות ני"ע תקבע את התנאים להנפקות ספאק מקומיות

ועדת השרים לחקיקה אישרה הצעת חוק המעניקה לרשות סמכויות מורחבות בשורה של תחומים - פיקוח על ענף החתמות וההפצה, ובעתיד על פלטפורמת מסחר חדשה מבוססת בלוקצ'יין

אלמוג עזר 13:0303.03.21

לקראת הגברת הפיקוח על החתמים בשוק המקומי: ועדת שרים לענייני חקיקה אישרה היום את הצעת החוק שהוגשה על ידי משרד האוצר שמגדילה את סמכות הפיקוח של רשות ניירות ערך בראשות ענת גואטה על ענף החיתום וההפצה. ההצעה תעבור עתה לכנסת לקריאה ראשונה.

 

הרשות שהייתה גורם פעיל בקידום ההצעה מעוניינת בסמכויות פיקוח על פרקטיקות העבודה והסטנדרטים של חברות ההנפקה, ההפצה והחיתום. מדובר בפעולה רגולטורית שנייה בתוך פחות משבועיים שבאה להסדיר את ההשקעה בהנפקות. בתחילת השבוע שעבר נערך ביקור פתע של עובדי רשות שוק ההון בחברות גמל בכירות בענף כדי לבחון את נוהל העובדה בעת השקעה בחברה חדשה.

 

התגובה להנפקות אוויר

 הצעת החוק מעניקה בנוסף לרשות ני"ע סמכות לקבוע תנאים להנפקת ספאק (SPAC), שיקבלו בקרוב אישור להתבצע בבורסה המקומית.  מדובר בהנפקה דומה למנגנון שפותח בניו יורק, המאפשר לתאגידים להקים מעין שלד בורסאי בהנפקת מניות - השלב הבא הוא לאתר חברות המעוניינות להירשם למסחר דרך השלד, ללא ביצוע מהלך רגיל של הנפקה ראשונית.  

 

במצב הקיים לרשות ניירות ערך אין יכולת מהותית של פיקוח על הנפקות ספאק, מעבר לדרישת הגילוי - הרשות מעויינת למשל לקבוע רף הון מינימאלי שיאפשר את ההנפקה, או מחזור פעילות מוכח של כמה שנים.

 

בורסה חדשה?

האלמנט השלישי שמוזכר בהצעת החוק הוא הקמת פלטפורמות מסחר חדשות, לרבות הקמת בורסה ייעודית בישראל. בורסה זו עשויה להיות מזוהה חברות הזנק או חברות ESG (חברות שפועלות תוך התחשבות בהשלכות חברתיות וסביבתיות) והיא אמורה להיות באחריות כמעט מוחלטת של רשות ניירות ערך.

 

ההצעה מסדירה את הסמכויות שיש לתת בידי הרשות לשמירה על ענייניו של ציבור המשקיעים ותקינות המסחר. בהתאם, מוצע לקבוע איזונים מתאימים, שיתחשבו, בין היתר, באופי פעילותה של בורסה ייעודית והתאגידים שניירות הערך שלהם יסחרו בה, סוגי לקוחותיה או סוגי ניירות הערך שייסחרו בה.

 

הבורסה עשויה להציע הליך הצטרפות מהיר לעסקים קטנים, תנאי סף מינימליים מאוד כלפי חברות מענפים מסוימים והקלות בדיווחים לציבור. רשות ניירות ערך תקדם את השימוש בטכנולוגיית בלוקצ'יין בבורסה העתידית. להשקפתה, הבורסה הייעודית היא למעשה ההקמה של השווקים דיגיטליים בישראל. על פי עדויות שהצטברו ברשות, שימוש בטכנולוגיה זו מביא לצמצום עלויות מסחר בכל שרשרת הערך החל משלב הרישום וההפצה וכלה בשלב הסליקה והמשמורת.

 

 

ענת גואטה יו"ר רשות ני"ע ענת גואטה יו"ר רשות ני"ע צילום: יריב כץ

 

x