$
בורסת ת"א

בית השקעות אמריקאי: אורמת הייתה מעורבת במעשי שחיתות סדרתיים

בבית ההשקעות הינדנבורג ריסרץ' פרסמו מסמך שטוען בין היתר שבכירים באורמת, שהיו בתפקידי מפתח בחברת שיכון ובינוי, ניצבים בפני הגשת כתב אישום על ידי הפרקליטות בארץ; אורמת: "הינדבורג היא שורטיסטית מוצהרת שתרוויח מירידת מניית אורמת, טענותיה שקריות"

חזי שטרנליכט 20:2001.03.21

בית ההשקעות האמריקאי הינדנבורג ריסרץ' פירסם היום (ב') מסמך ובו טענות כי חברת האנרגיה הגיאוטרמית אורמת הייתה מעורבת לכאורה במעשי שחיתות בממספר מדינות עולם שלישי. במסמך שפרסם הינדנבורג נטען כי אורמת הסתבכה ב"מעשים נרחבים ושיטתיים של שחיתות בינלאומית".

 

מניית אורמת נפלה היום בתום המסחר בבורסה של תל אביב ב-5.5%, בהמשך פתחה את המסחר בוול סטריט בירידה של מעל ל-4%, אך זו נבלמה ובשעה האחרונה נמחקו הירידות והמניה עברה לעליה קלה של 0.5%.

 

מתקן גיאו-תרמי של אורמת מתקן גיאו-תרמי של אורמת

 

בהינדנבורג ריסרץ' טוענים בפרסום כי הם מצפים ש"המכות שיגיעו בעקבות החשיפות הללו יהיו חמורות, ויאיימו על החוזים של אורמת במרבית השווקים הנחשבים שלה". בין היתר נטען שם כי בכירים באורמת, שהיו בתפקידי מפתח בחברת שיכון ובינוי, ניצבים בפני הגשת כתב אישום על ידי הפרקליטות בארץ. מדובר בשורת בכירים שלאחרונה הוחלט להעמידם לדין בכפוף לשימוע בגין עבירות שוחד במסגרת הפעילות הבינלאומית של שיכון ובינוי.

 

מה דעתך על מניית אורמת טכנו:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

בין הגורמים המוזכרים במסמך נמצא היועמ"ש של אורמת, חזי קטן שכיהן קודם לעבודתו באורמת בשיכון ובינוי, ומי שחברה בדירקטוריון אורמת כיום, רוית ברניב, ששימשה בעבר מנכ"לית שיכון ובינוי. לטענת הינדנבורג, למרות שאורמת ידעה לכאורה על ההמלצה של הפרקליטות, היא לא דיווחה על כך למשקיעים.

 

בנוסף, מפרט בית ההשקעות טענות שונות הנוגעות לחשדות לשחיתות לכאורה בשלוש מדינות שבהן פועלת אורמת: גוואטמלה, קניה והונדורס. בין היתר טענו שם כי מבדיקה שערכו עם מספר עובדים לשעבר של אורמת ושותפים עסקיים שלה, עלה שאורמת יצרה לכאורה נתיב מכירות בגוואטמלה באמצעות ישות משפטית שלא דיווחה עליה. לטענת הינדנבורג, מקורות בגוואטמלה אישרו את הטענות הללו.

 

עוד נטען כי אותה ישות משפטית של אורמת חלקה את אותה הכתובת עם יחידות משנה אחרות של החברה וכי היא הוקמה לכאורה על ידי עובד לשעבר של אורמת, שהפך ליועץ עצמאי שעבד תחת בכירים בה. בישות זו נעשה שימוש לכאורה בהשגת זכויות בתחום האנרגיה לאורמת, תוך שימוש בבכירים בממשל בגואטמלה.

 

עניין אחר נוגע לפעילותה של אורמת במדינת קניה באפריקה. בהינדנבורג טוענים כי פעילותה שם מול חברת החשמל של קניה, מייצרת רווח "לא פרופורציונלי" לאורמת שמוערך ב-41% מהרווח הנקי שרשמה בשנת 2020. לטענת הינדנבורג, איש עסקים מקושר פוליטית בקניה הודה בפני חברת המחקר כי "פתח דלתות" עבור אורמת במדינה. הם טוענים כי בידיהם מסמכים המציגים שאורמת שילמה לכאורה לקבלנים בקניה שקשורים בשחיתות ממשלתית.

 

בנוסף נטען בין היתר כי המפעל של אורמת בהונדורס פועל בעיר קופאן שידועה כטריטוריה של קרטל סמים. חבר קונגרס מהונדורס אמר להינדנברג ש"אתה לא יכול לפעול בקופאן בלי לשלם לקרטלים, לכנופיות או לפוליטיקאים מושחתים – ולפעמים לכל שלושת הקבוצות". עוד נטען כי הרשויות בהונדורס פשטו על הקבלן של אורמת במדינה בחשד שפעל בחסות קרטלי הסמים.

 

מאורמת נמסר בתגובה: "הינדנבורג היא מוכרת בחסר (שורטיסטית) מוצהרת ועצמאית אשר אנו מאמינים כי עתידה לממש, יחד עם לקוחותיה, רווחים משמעותיים במקרה שמחיר מניית אורמת יירד. טענותיה של הינדנבורג אינן מדויקות, מטעות, שקריות ומלאות ברמיזות במטרה להטעות משקיעים בנוגע לאורמת.

 

"מזה שנים רבות שאורמת מספקת אנרגיה נקייה ומתחדשת בקניה, הונדורס וגוואטמלה ותומכת בקהילות המקומיות. תחנות הכוח אשר בבעלותנו ממומנות על ידי בנקים בינלאומיים מובילים, אשר מבצעים בדיקות נאותות נרחבות לחברה ופעילותה, טרם כניסתם להסכמי הלוואות. אנחנו מחויבים לנהל את כל עסקינו בהתאם לאמות המידה האתיות הגבוהות ביותר, ויש לנו מדיניות ברורה המוודאת כי אנשינו ושותפינו פועלים בהתאם לכל החוקים והתקנות הרלוונטיים".

 

"החברה מודעת לטענות הנחקרות בישראל ביחס לרווית ברניב, חברת דירקטוריון אורמת, וחזי קטן, היועץ המשפטי של החברה וקצין ציות ראשי. התביעות קשורות לעבודתם של גב' ברניב ומר קטן בחברה אחרת, טרם הצטרפותם לאורמת וטענות אלה נותרו כפופות לשימוע ואורמת עוקבת אחרי התהליך מקרוב."

 

"ב 24 בפברואר 2021, דירקטוריון החברה החליט שנכון יהיה להעביר ממר קטן את האחריות של קצין ציות ראשי לחבר הנהלה אחר עד שהדברים יתבהרו. בנוסף, גב' ברניב מאמינה כי תשומת לב המשקיעים צריכה להיות ממוקדת בביצועים החזקים של אורמת ובעסקות העתידיות. לפיכך, היא החליטה שלא להציע את עצמה לבחירה באסיפה השנתית שצפויה במאי השנה. "

 

x