$
בורסת ת"א

פועלים אי.בי.אי תשלם 6.8 מיליון שקל בעקבות הסתרת הקשר עם ליפא ועמית

חברת החיתום תשלם את הכסף לבעלי המניות במסגרת פשרה בתביעה ייצוגית; היועצים ליפא ועמית היו אחראים על גיוסי החוב של החברה עם חברות הנדל"ן האמריקאיות, וסיום שיתוף הפעולה שלהם עם החברה פגע משמעותית בהכנסותיה

אלמוג עזר 12:3722.02.21

חברת החיתום פועלים אי.בי.אי תשלם 6.8 מיליון שקל למי שהחזיקו במניותיה בין השנים 2014 ל-2017.  

כך הוחלט במסגרת פשרה בתביעה ייצוגית נגד החברה. על פי התביעה, חברת החיתום לא שיקפה למשקיעים את עומק שיתוף הפעולה שהיה לה עם צמד היועצים רפי ליפא וגל עמית, בעלי חברת הייעוץ ויקטורי קונסולטינג. בעקבות סיום שיתוף הפעולה עם היועצים לפני שלוש שנים וחצי, צנחו הכנסות פועלים אי.בי.אי. בית ההשקעות אי.בי.אי ישלם 10% מסכום הפשרה.

 

חברת החיתום הייתה הראשונה לזהות לפני מספר שנים את גל ההנפקות של חברות נדל"ן אמריקאיות בבורסה המקומית, בעזרתם של ליפא ועמית. הגל הסתיים בכך שמספר חברות מהתחום נקלעו להסדר חוב, אבל ב-2017 הניב שיתוף הפעולה בין הגורמים חמש הנפקות של חברות נדל"ן זרות ושלוש הנפקות ראשוניות שהקפיצו את הכנסות פועלים אי.בי.אי בכ-130% בהשוואה לרבעון המקביל ב-2016, לכ-20.2 מיליון שקל. 

מימין: גל עמית ורפי ליפא מימין: גל עמית ורפי ליפא צילום: נמרוד גליקמן

 

 

 

סיום ההתקשרות של הצמד, שהקים חברה מתחרה - חברת החיתום אוריון, פגע באופן מהותי בעסקי פועלים אי.בי.אי. ההודעה בבורסה על עזיבתם של השניים הביא לצניחה בשווי מניית החברה שתוקן רק בסוף 2020. שווי השוק של פועלים אי.בי.אי נאמד היום בכ-400 מיליון שקל.

 

בעקבות זאת, משקיע פרטי הגיש בסוף 2017 לבית המשפט המחוזי בת"א בקשה לתביעה ייצוגית בהיקף 55 מיליון שקל. על פי המשקיע, החברה לא חשפה בפני בעלי המניות שלה את התלות של הכנסותיה בצמד היועצים ובתוך כך גם הסתירה את הסיכון בכך. "כפי שהתגלה למשקיעים בחודש אוגוסט, החברה הסתירה במשך תקופה ארוכה גורמי סיכון מהותיים ביותר ביחס למקור ההכנסות הרווחי ביותר שלה וביום בהיר אחד הודיעה כי מקור זה נגדע באבחת חרב" נכתב בכתב התביעה.

 

הבקשה הוגשה באמצעות עו"ד שלומי מושקוביץ' ממשרד מושקוביץ סטיס ועו"ד נתי פולינגר ממשרד פולינגר ויקמן כהן. הגשת הפשרה נעשתה לאחר הליך גישור שנערך בשנה האחרונה בין הצדדים.

 

חברת החיתום פועלים אי.בי.אי, הנסחרת בבורסה, מוחזקת ע"י בית ההשקעות אי.בי.אי (31%), ובנק הפועלים (29%). על פי הסכם הפשרה, קבוצת המיוצגים שזכאים לפיצוי הם מחזיקי המניה מתחילת 2014 ועד אוגוסט 2017. אמנם, החברה בעלת כיסוי ביטוחי לתשלום הפיצוי, אך היא תצטרך לשלם 110 אלף דולר (כ-390 אלף שקל), מתוכם 65 אלף דולר כהשתתפות עצמית.

x