$
בורסת ת"א

פרסום ראשון

האחים יעקובי תובעים 100 מיליון שקל מדניה סיבוס ורש"ת על שדה התעופה רמון

מנוליד מקבוצת האחים יעקובי שימשה כקבלן משנה של דניה סיבוס בפרויקט הקמת השדה; בתביעה שהגישה היא מעלה שורה של טענות על התנהלות רשות שדות התעופה בפרויקט ומאשימה אותה ב"חלמאות ובהתעמרות בקבלנים"; לטענתה, טרם שולמו לה 97 מיליון שקל

חזי שטרנליכט 16:2017.02.21

חברת מנוליד חירות מערכות בע"מ מקבוצת האחים יעקובי הגישה היום (ד') תביעה כנגד רשות שדות התעופה (רש"ת) וחברת דניה סיבוס, כיום חלק מקבוצת לפידות קפיטל שבשליטת יעקב לוקסנבורג.

 

התביעה הוגשה לבית המשפט המחוזי בת"א בסכום של כ-97 מיליון שקל בגין יתרת התשלומים שמנוליד טוענת כי היא זכאית להם לכאורה עבור עבודותיה בהקמת שדה התעופה ע"ש אילן ואסף רמון בתמנע.

 

שדה תעופה רמון בתמנע שדה תעופה רמון בתמנע צילום: עמית שעל

 

 

מנוליד שימשה בתור קבלנית משנה של דניה סיבוס בפרוייקט של רשות שדות התעופה להקמת שדה התעופה הסמוך לעיר אילת. העבודות החלו בסוף שנת 2014 ושדה התעופה נפתח לפעילות בראשית שנת 2019. תקופת ההקמה נמשכה על פני למעלה מ- 4 שנים, בעוד שהתכנון המקורי צפה תקופת הקמה של כשנתיים.

 

בתביעתה מעלה מנוליד טענות חמורות וקשות כנגד רשות שדות התעופה שהייתה אמונה על הקמת ותכנון שדה התעופה. בתביעה מתוארת מסכת יוצאת דופן של התנהלות חלמאית, כך שחרף היותו פרויקט לאומי ממדרגה ראשונה, היה נגוע בכשלים קולוסאליים ברמת התכנון והניהול.

 

בכתב התביעה נטען כי במקום לתכנן ולאחר מכן לבצע, התכנון לאשורו נעשה במקביל לביצוע הפרויקט, תוך עריכת אלפי שינויים תכנוניים בפרויקט שהצריכו אף פירוק של עבודות שכבר בוצעו והקמתן מחדש. כך למשל מתארת התביעה את העובדה המדהימה, כי רק במהלך ביצוע הפרויקט הסתבר שהתכנון המקורי לא כלל הקמת חוות דלק בשדה התעופה, וזו תוכננה במהלך ביצוע הפרויקט.

 

לטענת מנוליד, החברה היא הקורבן הראשי בשל התנהלות רש"ת ודניה סיבוס. החברה נשאה בגירעון תקציבי של קרוב ל-100 מיליון שקל שטרם שולם לה. עוד נטען כי הקבלן הראשי, דניה סיבוס, החליט לכאורה "להיכנע" לתכתיבי רשות שדות התעופה, ואינו פועל למצוי זכויותיו והזכויות הנגזרות של מנוליד.

 

תביעת מנוליד הוגשה באמצעות עוה"ד דניאל אברבנאל, רותה לובן ותומר טאקו ממשרד יגאל ארנון ושות'.

 

כתב התביעה מוגש בתקופה רגישה לדניה סיבוס. לפני פחות מחודש, ב-26 בינואר, פורסמה בבורסה הטיוטה הראשונה לציבור של תשקיף שנוסח במטרה להנפיק את החברה. דניה סיבוס צפויה להנפקה בשילוב של הצעת מכר והנפקה ראשונית לציבור של מניותיה, כחלק ממהלך נרחב שמבוצע בקבוצת לפידות קפיטל, ששולטת בדניה בשרשור דרך חברת אפריקה השקעות שעליה השתלטה לפני כשנה.

 

כחלק מהליך ההנפקה מכרה דניה סיבוס 4.1% ממניות אפריקה מגורים שברשותה בתמורה לכ-70 מיליון שקל לחברת כלל ביטוח. לאחר מכירת המניות, דניה סיבוס מחזיקה באפריקה המגורים הציבורית כ-51.93%.

 

ההנפקה לבורסה תוביל לחלוקה של 40% ממניות אפריקה מגורים כדיבידנד בעין לחברה שמעל לדניה סיבוס – כלומר לאפריקה השקעות. כך שלמעשה לאחר מכן תהפוך אפריקה מגורים לחברה אחות של דניה סיבוס בקבוצת לפידות קפיטל.

 

בסיכומו של דבר תחלוש לפידות קפיטל דרך אפריקה השקעות על דניה סיבוס שתהפוך לציבורית ואפריקה מגורים שכבר הינה ציבורית ותהפוך לחברה אחות לדניה.

x