$
בורסת ת"א

עסקת ענק לצים: תחכור 10 אוניות המונעות בגז טבעי במיליארד דולר

במסגרת ההסכם שחתמה צים עם ענקית הספנות SEASPAN תחכיר לה האחרונה 10 אוניות בעלות כושר הובלה של 15 אלף מכולות. האחרונות מיועדות לפעול בסחר בין אסיה לחוף המזרחי של ארה"ב ועתידות להימסר לצים בין פברואר 2023 לינואר 2024

ענת רואה 17:0412.02.21

צים וחברת הפעלת האוניות סיספאן (SEASPAN) העוסקת בהפעלה והחכרה של אוניות מכולה, הכריזו היום על הסכם אסטרטגי במסגרתו תחכור צים עשר אוניות מתקדמות חדשות המונעות בגז טבעי (LNG). מדובר בעסקת ענק שהיקף עומד על כמיליארד דולר. 

 

האוניות בעלות כושר הובלה של 15,000 מכולות כל אחת מיועדות לפעול בסחר בין אסיה לחוף המזרחי של ארה"ב, ומתוכננות להימסר בין פברואר 2023 לינואר 2024.

 

צים היא אחת מחברות הספנות הבולטו בעולם, עם נתח שוק של כ-9% בסחר זה (אסיה לחוף המזרחי בארה"ב) לפי נתונים של חברת PIERS.  
מנכ"ל צים אלי גליקמן מנכ"ל צים אלי גליקמן צילון: סיון פרג'

 

סיספאן תזמין את האוניות במספנות Samsung Heavy Industries בקוריאה, העוסקת בבניית אוניות מתקדמות, ונמסר שהיא בעלת ניסיון רב בבניית אוניות המונעות בגז טבעי.

 

אלי גליקמן, מנכ"ל צים, מסר: "זהו הסכם בעל חשיבות אסטרטגית עבור צים. העסקה תאפשר לנו להשיג שתי מטרות אסטרטגיות מרכזיות. ראשית, האניות החדישות יאפשרו לנו להיענות לצרכי השוק הצומח בסחר בין אסיה לחוף המזרחי של ארה"ב ולהעניק ללקוחותינו שירות אמין ואיכותי בנתיב הסחר החשוב הזה. שנית, בהתאם לערכי הליבה שלנו, ההשקעה באוניות 'ירוקות', מהמתקדמות בעולם, המונעות בגז טבעי עולה בקנה אחד עם המחויבות שלנו, ועם דרישת הלקוחות שלנו, להיות בין המובילים בענף בצמצום זיהום אויר ומיזעור טביעת הרגל הפחמנית שלנו".

 

בינג צ'ן (Bing Chen), יו"ר ומנכ"ל סיספאן, מסר: "אנו שמחים לשתף פעולה עם צים ולאפשר את היוזמה הסביבתית המובילה הזאת. העסקה מבליטה את המחוייבות של צים ושל SEASPAN לעקרונות השמירה על הסביבה, תמיכה בקהילה והממשל התאגידי ונועדה לתרום לקידום עקרונות סביבתיים יותר בקהילה העסקית בעתיד".

x