$
שווקי חו"ל

יונדאי וקיה הכחישו שת"פ עם אפל - והמניות שלהן קרסו

יצרניות הרכב הכחישו את השמועות שנפוצו בשבועות האחרונים בנוגע לבניית רכב משותף עם ענקית הטכנולוגיה; מניית קיה צנחה ב-15% ומחקה 5.4 מיליארד דולר משווי השוק שלה, החברה האם שלה, יונדאי, נפלה ב-6.2% ואיבדה 2.8 מיליארד דולר משווי השוק שלה

חדשות חוץ 12:2408.02.21

המניות של יצרניות הרכב הקוריאניות היונדאי וקיה צנחו הבוקר (ב') במסחר בבורסת סיאול, לאחר שהחברות הכחישו כי הן מנהלות מגעים עם אפל לפיתוח מכונית אוטונומית.

 

מניית קיה נפלה ב-15% - יום המסחר הגרוע ביותר של החברה מאז 2001 – ואיבדה 5.4 מיליארד דולר משווי השוק שלה, בעוד שמניית החברה האם שלה, יונדאי ירדה ב-6.2% ומחקה 2.8 מיליארד דולר משווי השוק שלה. "אנחנו לא במגעים עם אפל לפיתוח מכוניות אוטונומיות", נמסר בהצהרה שפרסמה היונדאי. עוד נמסר כי החברה קיבלה בקשות "ממספר חברות" לגבי פיתוח מכונית ללא נהג, אך "לא התקבלה כל החלטה, שכן אנחנו רק בשלב הראשוני". מאפל סרבו להגיב לדברים. 

 

ההודעה הפתיעה את המשקיעים, שהימרו על שיתוף פעולה מסוים בין החברות בהתבסס על השמועות שנפוצו בשבועות האחרונים ודיווחים בכלי התקשורת המקומיים. כך למשל בשבוע שעבר דיווחו כלי התקשורת בדרום קוריאה כי קיה קרובה לסגירת עסקה גדולה עם אפל לשותפות לבניית כלי רכב חדש. בעקבות הדיווח הזה מניית קיה רשמה את הביצועים הטובים ביותר שלה מזה למעלה משני עשורים. בדומה, בחודש שעבר דווח כי היונדאי מנהלת דיונים עם יצרנית האייפון לפיתוח מכונית חשמלית.

קונספט מכונית של אפל - Apple Car קונספט מכונית של אפל - Apple Car צילום: Appleinsider

 

גם לאחר הדיווח הזה נהנו המניות של החברה מעליות חדות. להיונדאי יש כבר שותפות עם ענקית מנוע החיפוש הסינית באידו ועם יצרנית השבבים האמריקאית נבידיה על פרויקטים הנוגעים למכוניות אוטונומיות. לאור ההצהרה של היונדאי, ההערכה כעת היא שאפל תבחר במספר שותפות, ושמות אפשריים שעלו כוללים את הונדה, יגואר לנד רובר וגילי – הבעלים הסינים של וולוו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x