$
בורסת ת"א

להטוטי גולדמן: 10% ריבית על הלוואה בערבויות שלא דווחו

תביעה שהוגשה בבית משפט בניו יורק חושפת: בעל השליטה באולייר, יואל גולדמן, נטל הלוואה פרטית של 5 מיליון דולר לחודש, בריבית של 4.5%, שעלתה ל־10% אחרי שלא פרע אותה. אולייר לא דיווחה לבורסת ת"א שלהלוואה ערבו חברות־בנות שלה - דבר שעלול לפגוע במחזיקים בישראל

יניב רחימי 07:2008.02.21

ביום שישי האחרון הוגשה לבית המשפט בניו יורק תביעה שעל פיה בעל השליטה בחברת הנדל"ן האמריקאית אולייר יואל גולדמן לקח ב־3 בספטמבר 2020 הלוואה של 5 מיליון דולר מחברת MapCap Funding. את הערבות להלוואה נתנו חברות־בנות של אולייר.

 

ממסמכי ההלוואה עולה כי היא ניטלה לתקופה של חודש אחד, וכי מועד ההחזר הוא 3 באוקטובר 2020, מבלי שללווה תהיה אפשרות להאריך את תקופתה. הריבית נקבעה ל־4.5% לחודש, והיא עולה ל־10% בחודש בתרחיש של כשל פירעון.

 

בתביעה שהגיש עו"ד אריאל בוסקילה, שותף במשרד ברקוביץ & בוסקילה מניו יורק, דורש המלווה תשלום של 9.2 מיליון דולר. סכום זה מורכב מההלוואה המקורית בהיקף 5 מיליון דולר, מריביות של 2.1 מיליון דולר, משכר טרחת עו"ד של 1.8 מיליון דולר ומהוצאות שונות נוספות.

 

הנקודה הבעייתית שעולה מהתביעה היא שההלוואה שנטלה All Year Management, חברת הניהול של אולייר, מובטחת בערבות של עשרות חברות שאולייר מחזיקה בהן. עובדה זו מערימה קשיים על מחזיקי איגרות החוב של אולייר בישראל, שלהם היא חייבת 2.3 מיליארד שקל, היות שהיא יוצרת התחייבויות נוספות של החברות־הבנות כלפי נושים אחרים.

 

אולייר לא פרסמה דו"חות לרבעון נטילת ההלוואה

 

הדו"חות הכספיים האחרונים שאולייר פרסמה נכונים ל־30 ביוני 2020, ושודרו בסוף אוגוסט. את הדו"חות לרבעון השלישי, שבמהלכו ניטלה ההלוואה, החברה טרם פרסמה - וספק אם המשקיעים יזכו לראותם. ניתן היה לצפות שאולייר תעדכן את מחזיקי האג"ח שלה לגבי הערבות שנתנו החברות־הבנות באמצעות דיווח מיידי לבורסת ת"א, אולם דיווח כזה על ההלוואה ופרטיה לא נמסר.

 

לא בכדי אמר המנכ"ל החדש של אולייר יואל בירן באסיפת מחזיקי האג"ח של החברה, שהתקיימה לפני כחודש, כי "לגולדמן יש בראש כל המידע שהיינו יכולים לבקש". כעת החשש הוא מפני תרחיש שבו יצוצו התחייבויות וערבויות נוספות שאולייר לא דיווחה עליהן, ונמצאות רק "בראש של גולדמן".

 

מחזיקי האג"ח של אולייר מארבע הסדרות, ובפרט הלא מובטחות (ב', ד'), תולים תקוות בכך שנכסי החברה שאינם משועבדים יוכלו לפרוע ולו חלק מהחוב כלפיהם. אולם הופעה של דרישה חדשה לתשלום חוב, שהחברה לא דיווחה עליה בזמן אמ, עלולה להביא לכך שאולייר תידרש לפרוע חוב גדול יותר ממקורות מצומצמים שהולכים ומידלדלים.

 

 

גולדמן. החובות גדלים, המקורות מידלדלים גולדמן. החובות גדלים, המקורות מידלדלים

 

 

תביעה נוספת נגד גולדמן על 12.6 מיליון דולר

 

התביעה נגד גולדמן מצטרפת לתביעה נוספת, שהגיש מאיר שטרית (Meyer Chetrit) מקבוצת שטרית מניו יורק בדצמבר 2020. שטרית תובע מגולדמן 12.6 מיליון דולר על הלוואה של 19.35 מיליון דולר שגולדמן קיבל בשלהי 2019, ומתוכה נפרעו 7.7 מיליון דולר בלבד.

 

ביום שישי האחרון אמורה היתה להתקיים המכירה הפומבית של זכויותיה של קרן Mack בחברת Evergreen Gardens 1, שמחזיקה בשרשור בנכס בושוויק שלב ב'. מכירת הזכויות אמורה היתה להתבצע לנוכח העובדה שאולייר לא עמדה בהתחייבויותיה לגבי הלוואת מזנין שהקרן העמידה לה בהיקף של 65 מיליון דולר. אתמול דווח כי Mack דחתה את מועד המכירה הפומבית ל־23 בפברואר.

 

ל"כלכליסט" נודע כי ההסכמה בדבר דחיית מועד המכירה הפומבית הושגה אחרי שאולייר הגישה לבית המשפט בקשה, כדי למנוע את המהלך שתכננה קרן Mack.

x